Back To Top
EMITT Fuarına Katılmak, Boşa Çekilen Kürek Gibidir

EMITT Fuarına Katılmak, Boşa Çekilen Kürek Gibidir

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -01.02.2013
EMITT Fuarına Katılmak, Boşa Çekilen Kürek Gibidir
- A +

EMITT Fuarına Katılmak, Boşa Çekilen Kürek Gibidir

 Rahmetli Osman Bölükbaşı’nın mitingleri renkli kişiliği sebebi ile çok kalabalık geçer ancak mitinglerindeki kalabalık seçim sandığına yansımadığı için zaman zaman da halka şöyle seslenirdi “Eyy benim harmanı bol, tanesi kıt milletim.”

 

 EMITT fuarının Düzce’ye iline özelikle de Akçakoca’ya önemli bir katkısının olmadığını, olamayacağını fark ettiğimden beri bu mesel sık sık aklıma geliyor, çünkü EMITT fuarları gibi fuarlar harmanı bol tanesi kıt yerlerdir.

 

Fuarlara katılırken dört dörtlük hazır değilseniz harmandan tane kapmanız nerdeyse imkânsız gibidir.

 

Bu sene harman da kıt olduğuna göre dane hepten kıt olacak demek ki, yani EMITT fuarının Akçakoca’ya da Düzce’ye de bir katkısı olmayacak.

 

Mahalli basınımızdaki haberlere göre de bu seneki Akçakoca standı son derece sönük kalmış, her ne kadar bu sönük geçmenin izlerini fuar standında görev alanların gazeteler için fotoğraf çekimlerinde görmesek de.

 

EMITT fuarı artık bir prestij fuarına dönüşmüş durumda. Özellikle de Turizm İl Müdürlüklerinin. Fuardaki ziyaretçi sayısını nispeten artıran müdürler turizm için iyi çalışmış oluyorlar ve itibarlarını korumuş oluyorlar. Düzce İl Müdürümüz de ziyaretçi sayısını artırmak için harika bir çözüm bulmuş, bu çözümde fuarda düzenlenen bedava kahvaltı.

 

 Bedava kahvaltının tanıtmaya faydası olacağı kesindir, ancak turizme yapacağı katkı son derece meçhuldür. Kahvaltıya katılanların ne kadarının stantlarda görev alanlardan ne kadarının ziyaretçilerden oluştuğunu tespiti çok zor olsa da harman çok olduğuna göre taneye yani turiste kim bakar ki!

 

Yine mahalli basınımızdaki haberler göre MARKA(Doğu Marmara Kalkınma Ajansı) organizasyonda Düzce’ye gereken önemi vermemiş, Düzce de Akçakoca’ya Akçakoca’da bazı turizm işletmecilerine.

 

Akçakoca’dan turizm işletmecisi Sayın Aykut Küçük bu fuarla ilgili olarak kimsenin kendisi ile iletişime geçmediğini fuarda bir broşür bulundurma hakkının bile verilmediğini belirtmiş. Bildiğim kadarı ile Aykut Bey turizm işletmeciliğinde daha yeni. Öyle kolay değil EMITT fuarına gidecek turizmci kastının için de yer almak.!

 

Turizmciler kastının içerisine giremediğiniz sürece EMİTT fuarına turizm elçileri(!) gider de turizm işletmecileri gidemez.

 

 EMITT fuarının İstanbul turizmine katkı yaptığı da kesindir, çünkü fuarda ülkemizin her yanından gelip görev alanların birçoğunun katkısı İstanbul’da turist olmaktan öteye geçmemektedir.

 

EMITT fuarları bugüne kadar gerçekten önemli katkılar sağlamış olsaydı, bugüne kadar birçok açıklamalar yapılırdı. Düzce için tuttuğumuz standa şu kadar ziyaretçi geldi. Şu kadar şu kadar anlaşma oldu ve bu anlaşmalar neticesinde ilimize gelen turist sayısında şu kadar artış oldu diye.

 

Büyük ve profesyonel kurumlar için bu fuar bir anlam ifade edebilir o kurumlarda zaten ayrı stantlar açarak katılıyorlar fuara, tıpkı Akçakoca Sky Tower Oteli gibi.

 

Yine Düzce mahalli basınından bazı kimselerin kanaatine göre Karasu turizm fuarında daha başarılı bir performans göstermiş, yani harmandan fazla tane kapmış. Fuardaki başarılarına rağmen bu tanelerin umulduğu kadar çok olduğunu düşünmüyorum. Karasu’nun turizmde Akçakoca’yı geçmesinin temel sebebi il merkeziyle yani Adapazarı ile sağlandığı uyumdur.

 

Bir Adapazarı ile Karasu arasındaki uyuma bakın birde Düzce ve Akçakoca arasındaki uyuma, turizm mevsiminde gece saat 24’den sonra bile Adapazarı’na dönmek için vasıta bulabilirken Akçakoca’dan Düzce’ ye saat 20’den sonra vasıta bulmanız imkânsızdır.

 

Düzce ili ve en turistik ilçesi Akçakoca ile bile ulaşım sorununu çözülemiyorsa bunu çözmek için turizm sektöründe yer alanlar gerekli çalışmaları yapıp gerekli mercileri harekete geçiremiyorsa EMITT fuarının yarısını kapatsan ne olur ki.

 

Bu fuarların şöyle bir faydası olabilirdi. Düzceli ve Akçakocalı turizmciler aynı stantta oldukları için beraber projeler geliştirebilirlerdi. Böyle bir faydayı ihtiva eden bir açıklama da görmedik ki bugüne kadar.

 

Velhasılı kelam EMITT fuarına katılmak boşa çekilen kürek gibidir, boşa kürek çekmeyi sevenlerin çok olduğu bir ilde yaşadığımız da kesindir.

 

Ülkemiz mahalli basınını biraz takip derseniz bu düşüncemde tek olmadığımı, EMITT fuarına katılım konusunda illerden, ilçelerden benzer şekillerde feveran edenlerin de ne kadar çok olduğunu göreceksiniz.

Ergun AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni