Back To Top
AK Parti kurucularından Yaşar Yakış...AK Parti teknesi su alıyor

AK Parti kurucularından Yaşar Yakış...AK Parti teknesi su alıyor

 - 8 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.08.2019
AK Parti kurucularından Yaşar Yakış...AK Parti teknesi su alıyor
- A +

AK Parti’de ağır topların ayrılık haberleri ardı ardına geliyor. Partinin kurucularından ve eski dışişleri bakanı Yaşar Yakış AK Parti’yi su alan bir tekneye benzetti.

 AK Parti’den istifa edenler ve yeni kurulacak partiler,Ankara kulislerinin bir numaralı gündem maddesi. Bu gelişmeleri DW Türkçe’ye değerlendiren AK Parti’nin kurucularından ve AK Parti hükümetinin ilk dışişleri bakanı olan Yaşar Yakış, “AK Parti teknesi su alıyor. Ankara’da her yerde AK Parti’deki olası istifaların, Babacan’ın kuracağı yeni partinin, Davutoğlu’nun çıkışlarının konuşulması doğaldır. İstifalar dahil hepsi demokrasinin doğal gidişatıdır” dedi.

Yakış, AK Parti teknesinin su aldığına ilişkin değerlendirmesini “Herkes bilir, tekne su almaya başladığında da tekneyi fareler terk eder. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etrafındaki şakşakçıların, onu yanlış yönlendirenlerin nasıl hareket ettiğini zaman içinde göreceğiz. Erdoğan’ın yanında sadece çizgisini doğru koruyanlar kalacaktır, diğerleri gidecek” sözleriyle sürdürdü.

“BABACAN’IN DAVUTOĞLU’NDAN ŞANSI DAHA YÜKSEK”

Yaşar Yakış, Babacan, Sadullah Ergin gibi AK Parti’nin diğer eski önemli isimleri için ise “Onlar, AK Parti’de siyaset yapılamayacağını gördüler ve ayrılıyorlar doğal olarak. Babacan’ın, Davutoğlu’ndan şansı daha yüksek. Ama en nihayetinde şunu söyleyelim. Babacan da Davutoğlu da AK Parti tabanından önemli oy toplayacak ve AK Parti’de ciddi sarsıntıya yol açacak” yorumu yapıyor. Yakış’a göre Babacan’ın Davutoğlu’ndan şansı “daha tutarlı” olmasından ötürü yüksek. Yakış, “Davutoğlu’nun Türk dış politikasının Ortadoğu bataklığına saplanmasında büyük rolü olduğunun farkında olanlar, Davutoğlu’na oy vermeyecekler. Ve bu farkındalık da cidden artıyor. Babacan hem içerde hem de dışarda daha çok güven veriyor” diye konuştu.

Peki Babacan ve Davutoğlu, AK Parti karşıtı çıkışlarını sürdürürken Erdoğan ne yapacak? Yakış, AK Parti’deki “çalkantının” Erdoğan için “varlık-yokluk, batma-çıkma” meselesi olduğunu belirtiyor ve Erdoğan’ın AK Parti’nin tüm olanaklarını AK Parti’li muhaliflere karşı seferber edeceğini öngörüyor. Yakış, sözlerini “Türkiye, büyük bir siyasi savaşa tanıklık edecek. Erdoğan’ın bildiği politik incelikler, onu bu savaşta ne kadar üstün kılacak zamanla göreceğiz” diye tamamladı.

Erdoğan, Babacan’ın AK Parti’den istifasının ardından bu istifalarla doğrudan mücadele edeceğinin sinyalini açıkça vermişti. Erdoğan, “Millet parti kuruyormuş, şunu yapıyormuş, bunu yapıyormuş. Bunlara takmayın. Bu tür ihanetlerin içinde olanlar bedelini ağır öder” sözleriyle AK Parti’den ayrılanlara karşı tepkisini dile getirmişti.

Yorumlar

Yorumlar
Sayın Yakış ne yaptı diyenler, Akçokoca Düzce arasında ki yola baksınlar.. Zor coğrafi şartlara göre, bölgenin en kaliteli yolu.. Akçokoca melen apzı arasındaki yol, apırlıklı olarak sahilden ve dolgu ile gidecek ve sahil mahvolacaktı.. Bakanlığı dönemi o projeyi değitirterek sahilden uzaklaştırdı..Tabi sayın Yakış ın devlet tecrübesi, bildiği doğrulardan şaşmaması, insani ve Düzceli duruşu ithal vekillere ağır geldi.. Ayrıca Suriye konusunda her söylediği, her öngörüsü çıkınca karalama ve algı oğerasyonu yapmaya ve mesenetsiz iddialarla onu toplumun gözünde küçültmeye çalıştılar.. AKP nin medyayı kulalanarak başarılı olduğu konuların başında, algı yaratmak geliyor..
Sayın Yakış, Parti kurulurken kurucu üye ve parti programını yazan 11 kişiden biri ve dış politikayı tek başına yazan, tüm memuriyet hayatı dışişlerinde geçen, ortadoğu uzmanı, ilk dışişleri bakanı Yaşar Yakış neden 9 ayda görevden alınıp Davutoğlu gibi, yazdığı stratejik derinlik diye bir kitap dışında dış işleri tecrübesi olmayan bir akedemisyen getirildi… Hoş onuda üç kelamda istifasını istiyerek sildiler.. Yaşar Yakış BOB sürecinde Ortadoğu ve Suriye olaylarında ters düşecekti….Açın bakın ilk gün ne demiş Suriye için devamında da her dediği çıktı… Daha sonra sebep göstermeden partiden ihraç edildi Bu arada düşük profilli ve abudik kubidik olduğu için " kendi tabirleri " ötelenen, günah keçisi yapılan Davutoğlu ise herhalde şimdilerde Stretejik ricat diye kitap yazıyordur..
Ak parti sex partisine evrildi, startıda Düzce teşkilatı verdi.
h.cumur 31.08.2019 - 12:16:35
yakış, boş bir adam.......akçakocaya da en ufak faydası olmamıştır...... fikirlerine değer veren yok.........
i.güçlü 31.08.2019 - 10:17:17
senin gibi boş adamlar sayesinde.........
Mason bunlarabileeinden talimat aldılar uyguluyorlar. Bildergberde alınan kararlar bunlar. Bi bakın bakalım babacan kav kere gıtmıs
Kendi beyni su almış asıl
Suyu sen almışsın Yakış efendi. Her tarafın ayrı oynuyor. Yerli ve milli olmadığın için bazı şeyler zoruna gidiyor. Beter olun.
yeni