Back To Top
Süt ürünlerine zam geldi

Süt ürünlerine zam geldi

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.08.2019
Süt ürünlerine zam geldi
- A +

 Son haftalarda birçok gıda ve farklı tüketim ürünlerine gelen zamlar vatandaşın alım gücünü iyiden iyiye düşürdü. Son bir yılda ise en önemli gıda kaleminden olan süt ve süt ürünlerinde yüzde 30’u aşan zamlar tüketimi de yüzde 10 düşürdü.

 Cumhuriyet'ten Gamze Bal'ın haberine göre, Süt ve süt ürünleri 2019’un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 ila 30 arasında zamlandı. İçme sütü ve yoğurt fiyatları yüzde 30 artarken, beyaz peynir yüzde 25, kaşar peynir yüzde 26 yükseldi. Fiyat artışları nedeniyle özellikle bu yıl süt ürünleri tüketiminde düşüş gözlemleniyor.

Birleşik Kamu-İş, pazar ve marketlerden fiyatlarını her ay düzenli olarak derlediği ve 77 zorunlu gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının sonuçlarına göre ağustosta; ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre, yüzde 4.5 artış yaşanırken, et-balık harcamalarında ise tavuk ve kuzu eti fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak yüzde 7.7 azalış gözlendi. Ağustosta süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 3.4 arttı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni