Back To Top
BİR KAÇ AY SONRA YAPILAN ÖDEME ÇİFTİÇİ ZOR DURUMDA BIRAKIR

BİR KAÇ AY SONRA YAPILAN ÖDEME ÇİFTİÇİ ZOR DURUMDA BIRAKIR

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -25.08.2019
BİR KAÇ AY SONRA YAPILAN ÖDEME ÇİFTİÇİ ZOR DURUMDA BIRAKIR
- A +

 Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ( DESOB) Mustafa Kayıkcı, başta fındık olmak üzere tarımsal ürün bedellerinin peşin ödenmesinin, ekonomik sıkıntı içinde bulunan piyasayı rahatlatacağını açıkladı.

 DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, fındık sezonunun piyasaların rahatlaması için bir fırsat olduğuna değindi ve " Düzce'de fındık rekoltesi sevindirici düzeydedir. Çiftçiye ürünü alış esnafında ve taban fiyatını da göz önünde bulundurarak ödeme yapılması hem çiftçiyi rahatlatır hem de esnafımızı rahatlatır. Çiftçiye yapılacak peşin ödeme ekonomiye can suyu olur. Hem üretici kendi masraflarını ve ihtiyaçlarını karşılamış olacak hem de piyasaya sıcak para girişi olacak. Ayrıca, Peşin para ile yapılacak alışverişlerde vade farkı olmayacağı için maliyetler düşecektir. Bu düşüşte fiyatlara yansıyacağı için zam yerine fiyatlar düşme eğilimine girecektir. Aksi takdirde birkaç ay süre sonra yapılan ödemelerde çiftçi zor durumda kalıyor ve tüccara gidip ürününü fiyatının altında satmak zorunda kalıyor"

Düzce'de tarımsal ekonominin önemine de değinen Kayıkcı, çiftçilerin sorunlarını da dile getirdi. Kayıkcı bu konuda da şu görüşlere yer verdi : 'Tarımda kendi kendimize yettiğimiz şaşalı günlerimize dönmek ve tarımda bu düşüşün önüne geçmek zorundayız. Bunun için de özellikle çiftçinin elinin rahatlatılması gerekiyor. Çiftçinin ürettiği ürünlerin bedeli peşin olarak yapılmalı. Çünkü çiftçi ödeme gününe kadar elinde parası olmadığında borçlarını ödeyemiyor, önünü göremiyor. Bu da ürününü peşin para ile satamadığı için taban fiyatın altında ürününü yok pahasına satmasına  neden oluyor. Çiftçi bu durumdan kurtarır ve piyasaya sıcak para girerse  esnafta rahatlar ekonomide çarklar da döner. Çünkü esnaf alacağını alırsa SSK ve Bağ-Kur gibi kurumlara primlerini, vergisini zamanında ödeyerek bankalardan faizli kredi almaya mahkum olmaz.” Dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni