Back To Top

KYK BAŞVURUSU YAPAN ÖĞRENCİLER DİKKAT!

KYK BAŞVURUSU YAPAN ÖĞRENCİLER DİKKAT!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -23.08.2019
KYK BAŞVURUSU YAPAN ÖĞRENCİLER DİKKAT!
- A +

 KYK yurt başvuruları üzerinden alınmaya devam ediyor. Bulundukları şehirlerden eğitim almak için başka bir şehre gidecek olan binlerce öğrenci konaklamada ilk tercih olarak tercih ettikleri KYK yurt başvurularının alınmaya başlaması ile harakete geçti. Üniversite öğrencileri için önemli bir gider kalemi olan konaklama ücreti en uygun olarak KYK yurtları aracılığıyla adaylara sunuluyor. Adayların KYK yurt başvurularını tamamlarken bazı bilgilerin doğru olduğundan emin olmaları gerekiyor.

KYK Yurt başvuruları alınmaya devam ediyor. Binlerce adayı yakından ilgilendiren KYK yurt başvuruları 19 Ağustos tarihinde alınmaya başladı. e-Devlet üzerinden alınmaya başlanan başvurular 26 Ağustos tarihine kadar alınmaya devam edecek. Başvuru öncesinde adaylar öğrenim bilgileri mutlaka kontrol etmeli. KYK yurtlarında konaklama yapmak için ara sınıf öğrencileri de başvuru yapabilecek.

Öğrenim bilgileri mutlaka kontrol edilmeli

Yurt başvuruları e-Devlet’te yer alan öğrenim bilgilerine göre alınacağı için öğrencilerin e-Devlet’teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor.

Öğrencilerin başvuru sırasında herhangi bir sorun yaşamaması için öncelikle e-Devlet’e girerek okul/bölüm bilgilerini kontrol etmeleri, bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmeleri gerekiyor. Bilgilerinde yanlışlık olmayan öğrenciler ise başvurularını doğrudan gerçekleştirebilecek. Hatalı ya da eksik öğrenim bilgisiyle yurt başvurusu yapan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak.

Ara sınıf öğrencileri de başvurabiliyor

KYK bünyesindeki yurtlarda kalmak için ara sınıf öğrencileri de başvurabilecek. 30 Haziran 2019 tarihinden önce herhangi bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran öğrenciler de (ön lisans, lisans) ara sınıf olarak 19-26 Ağustos tarihleri arasında yurt başvuru işlemlerini yapabilecek.

Daha sonra alınacak başvuru türleri

2019-2020 öğretim dönemi için 30 Haziran 2019 tarihinden sonra bir yükseköğrenim programına kayıt yaptıran/yaptıracak yatay/dikey geçiş öğrencileri, ek kontenjanla yerleşecek öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşecek öğrenciler, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ülkemize kendi imkânları ile gelen yabancı uyruklu öğrencilerin yurt başvuruları ileri bir tarihte alınacak.

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacak

Başvurular e-Devlet üzerinden alınacağı için e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-Devlet şifresi almaları veya diğer e-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekiyor.

Özel ve öncelikli durumu olduğunu beyan eden öğrencilerin yurt barınma hakkı kazandıktan sonra ilgili belgeyi yurt müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor. İlgili belgenin ibraz edilmemesi durumunda öğrencinin yurt hakkı geçersiz sayılacak.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.