Back To Top
SİZİN BEĞENMEDİĞİNİZ EŞYA, BAŞKASININ HAYALİ OLABİLİR

SİZİN BEĞENMEDİĞİNİZ EŞYA, BAŞKASININ HAYALİ OLABİLİR

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.08.2019
SİZİN BEĞENMEDİĞİNİZ EŞYA, BAŞKASININ HAYALİ OLABİLİR
- A +

 Hergün yüzbinlerce eskimiş veya eskidiği sanılan eşya çöpe gidiyor. İşlevini kaybetmemiş, küçük onarımlar ile yeniden kullanılabilecek olan eşyaların değerlendirilebilmesi veya alım satımının yapılması için oluşturulan hiçbir yerin olmaması, bu eşyaların yok pahasına mandal karşılığı 3-5 kuruşa hurdacıya verilmesi ekonomik olarak da büyük yara açıyor.

 

Ekonominin ve çevrenin en büyük düşmanlarından biri de miadının dolduğunu sandığımız gündelik kullandığımız eşya ve malzemelerimiz. Bu eşyalar bir çok kişi tarafından yenisi alındığında atıl vaziyette kalıyor ve bir çoğu ardiye, depo gibi alanlarda çürümeye terk ediliyor. Küçük dokunuşlar ile yeniden kullanılabilecek olan bu eşyaların Bölgemizde değerlendirilebileceği hiçbir alan olmaması ise büyük bir sorun teşkil ediyor.

İSRAF HARAMDIR

Beyaz eşyadan eski bir kitaba, düdüklü tencereden masa saatine çiftçinin kullandığı kazma kürekten, orak ve bıçağa, hatta antika ürünlere kadar bir çok kullanım eşyası çöpe giderek hem ekonomiye hem de doğaya zarar veriyor. Bu eşyalar zaman zaman mandal karşılığı 3-5 kuruş karşılığında hurdacılara veriliyor.

Dinimizde de israf ile ilgili bir çok hadis bulunuyor. İsraf için din alimleri, “Dine uymayan israf, haramdır. İsraf malı helak etmek, faydasız hale getirmek, faydalı olmayacak şekilde sarf etmektir” diyor. Bir hadis-i Şerifte de: “İktisat eden zenginleşir, israf eden fakirleşir” şeklinde buyuruluyor.

TEŞVİK SAĞLANMALI

Konu ile ilgilenen antika ve ikinci el eşya alım satımı ile ilgilenen sektör temsilcileri bu konuda Devlet ve belediyelerin teşvik edici önlem almaları gerektiğini söyleyerek; “Kullanılmayan eşyalar mutlaka ekonomiye kazandırılmalı. Çöp olup gitmesi yerine ihtiyacı olanlar bu ürünlerden faydalanmalı. Size lazım olmayan belki de başkasının hayali olabilir. İnsanlar bu işi internetten yapıyorlar ancak çok sağlıklı sonuç alınamayabiliyor. Sonuçta internette sanal bir ortamda ürüne dokunamadan alışveriş yapmak istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor.

İkinci el eşya pazarında hiçbir kurumdan izin ve belge alınması şartı da aranmıyor. Yani ardiyenizden, deponuzdan, kömürlüğünüzden çocuğunuzun eski eşyalarını, kullanmadığınız tarım araç gereçlerini veya buna benzer binlerce çeşit kullanılmış eşyanızı arabanıza yükleyip oluşturulan pazarda satabilirsiniz. Bölgemizde böyle bir alan oluşturulması ve dileyen herkesin elindeki ikinci el eşyayı veya antika ürünü satması israfın önüne geçecektir. Hatta bu oluşturulacak olan pazara il dışından da insanlar gelip hem eşyalarını satacak, hem de lazım olan araç gereçleri temin ederek bölgemizin ekonomisine bir nebze de olsa can verecek. Bunun için yetkililerden destek bekliyoruz” şeklinde konuştular.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni