Back To Top
Düzce Barosu görevden alınan belediye başkanlarına sahip çıktı...

Düzce Barosu görevden alınan belediye başkanlarına sahip çıktı...

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.08.2019
Düzce Barosu görevden alınan belediye başkanlarına sahip çıktı...
- A +

 DÜZCE Baro Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’a destek geldi. Baro Başkanı Azade Ay, görevden alınan isimlerin tekrar göreve iade edilmesini ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılmasını istedi.

Düzce Baro Başkanı Avukat Azade Ay tarafından yapılan yazılı açıklamada görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın tekrar görevlerine iadesi istenerek “Türkiye bir kez daha hukuksuz bir sabaha uyandı. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş belediye başkanları görevden alınarak, yerlerine bu illerin valileri kayyum olarak atanmıştır. İçişleri Bakanlığının verilerine göre 418 kişi de gözaltına alınmış, aynı zamanda internete ve sosyal medyaya erişim de kısıtlanmıştır. Darbe sonrası yaşadığımız hukuksuzluklar, bir kez daha uygulamaya konulmuştur. Bu utanca ikinci kez tanıklık ediyoruz. 2016 yılında da yine çok sayıda belediye başkanı gözaltına alınmış, aynı şekilde seçilen 96 belediye başkanlarının yerine kayyum atanmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden devam ediyor” dedi.

“DEMOKRASİ ASKIYA ALINMIŞTIR”

Baro Başkanı Ay, “Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alındı, yerle bir edildi.  31 Mart 2019 seçimleri arifesinde, “seçilirlerse kayyum atarız” tehdidi hayata geçirildi. YSK tarafından adaylıkları onaylanarak seçilen üç belediye başkanının, daha beş ay geçmeden devam eden ve henüz kesinleşmeyen soruşturma ve davalar gerekçe gösterilerek bir “idari karar” ile görevlerinden uzaklaştırılmaları, idarenin yargı üzerindeki vesayetini bir kez daha ortaya koymuştur. Bu uygulama ile Türkiye’nin idari yapısının yanı sıra, yargısı da ağır bir darbe daha almıştır. Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle idari bir darbedir. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Ayrıca daha önce İstanbul, Ankara ve başka illerde AKP’li belediyelerde uygulandığı üzere; görevden alınan belediye başkanlarının yerine, belediye meclis üyelerinden birinin başkan vekili olarak seçimine olanak vermeden doğrudan kayyum atanması, açıkça bir çifte standarttır. Bu hukuka aykırılığı daha da katmerleştirmiştir. Bizler;  barış içinde bir arada yaşama fikrini, demokratik hukuk devleti idealine olan inancı da tümden ortadan kaldıran bu hukuk dışı uygulamayı kabul etmiyoruz. OHAL uygulamalarının devamı olan bu hukuksuz uygulamadan vazgeçilerek, görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının derhal görevlerine iadesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar
Cumhurbaşkanı diyordu ki: Demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Her zaman ifade ediyorum; sandık namustur. Erdoğan hukuku yeniden sabote etti. Madem teröristlerdi neden seçim yapıldı?.. İşine gelince sandık gelmeyince kayyum. Düzce Barosu hukuk'un yanında yer aldığı için tebrikler.
Devletimiz hainlere karşı gereğini yapmıştır hainlere ne demokrasi si bu arada hainler le kol kola olanlardan ses geliyor nedense
düzceli 19.08.2019 - 18:22:29
vay be , ne çok terör sevici varmış...........hem düzce, hem de akçakoca dan......son terörist geberene kadar mücadeleye devam........cübbeli yandaşları da onları kurtaramayacak.....akçakoca ve düzce halkı adamsa eğer, bunlara bir çift sözü olur elbet.....
yeni