Back To Top
ÖDEMELER EN GEÇ 15- 20 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

ÖDEMELER EN GEÇ 15- 20 GÜN İÇİNDE YAPILACAK

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.08.2019
ÖDEMELER EN GEÇ 15- 20 GÜN İÇİNDE YAPILACAK
- A +

Toprak Mahsülleri Ofisi'nin, 19 ağustos tarihinden itibaren fındık alımına başlayacağı bildirildi. 15 - 20 gün içinde ödemelrein nakit olarak yapılacağı duyurulan açıklamada, ürün alımına da kimi kurallar getirildi.

Fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, personel ve finansman hazırlıklarının tamamlandığı söylenen açıklamada, “Toprak Mahsulleri Ofisi, yüzde 50 sağlam iç fındıkesasına göre, Giresun kalite kabuklu fındıkları kilogramı 17 lira, levant kalite kabuklu fındıkları 16,50 lira, sivri kalite fındıkları ise 15,50 lira fiyattan satın alacaktır.” denildi.

TMO’nun kabuklu fındık alımlarını fiziksel analizle yapacağı aktarılan açıklamada, alım esnasında üreticilerin sıkıntı yaşamamaları için ürünlerini belirtilen şartlara uygun şekilde hazırlayarak alım noktalarına getirmeleri önemle belirtildi.

Açıklamada, kabuklu fındık alım esaslarıyla ilgili şu bilgilere yer verildi:

BURUŞUK ORANI YÜZDE 10

Sağlam iç fındık oranı yüzde 40 ve üzeri, rutubet oranı yüzde 6’ya kadar, buruşuk iç fındık oranı yüzde 10’a kadar, çürük ve bozuk iç fındık oranı yüzde 3 ve altı, çatlak, kırık ve kabuklu fındık içerisinde bulunan iç fındık oranı yüzde 5 ve altı, yabancı madde oranı yüzde 0,5 ve altı olan tüm fındıklar satın alınacaktır. Eski yıl mahsulü ürünler kesinlikle satın alınmayacaktır.”

ÇKS BELGELERİ MUTLAKA GÜNCELLENMELİ

Bunların yanında üreticilerin ürünlerini kurutarak, sağlıklı olarak korunabilecekleri jüt çuvallar içerisinde alım yerlerine getirmeleri gerektiği söylenen açıklamada, üreticilerin il ile ilçe Tarım ve Orman Müdürlükleriyle irtibata geçerek ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) belgelerini güncellemeleri ve randevu aldıkları tarihte ürünlerini TMO alım noktalarına getirmelerinin gerektiği vurgulandı.

RANDEVULAR İNTERNET ÜZERİNDEN

Yapılan açıklamada, ürün bedeli ödemelerinin en geç 20 gün içerisinde yapılacağı bilgisi söylenerek şu şekilde açıklama yapıldı :

Üreticilerimiz randevularını 19 Ağustos’tan itibaren internet üzerinden http:\\www.tmo.gov.tr veya http:\\randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alabileceklerdir. Alımlarımız sırasında üretici memnuniyetini sağlamak ve aksaklıkları gidermek ön planda olup bu kapsamda üreticilerimiz Genel Müdürlüğümüzde kurulan Alo Ürün Hattı 0 312 416 34 10’a (8 Hat) fındık alımları konusunda her türlü talep ve düşüncelerini bildirebilirler.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni