Back To Top
2019 REKOLTESİNDE ŞAŞIRTICI BENZERLİK...

2019 REKOLTESİNDE ŞAŞIRTICI BENZERLİK...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.08.2019
2019 REKOLTESİNDE ŞAŞIRTICI BENZERLİK...
- A +

Tarım bakanlığı tarafından yapılan fındık rekoltesi açıklaması, rekolte tartışmalarını yeniden hareketlendirdi. Bakanlığın yaptığı 776 bin ise Dünya Sert Kabuklu Ve Kuru Meyveler Kongresi’nde açıklanan rekolteyle aynı olması dikkat çekti.

 Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan rekolte açıklaması, bu sezonki 4’ncü rekolte açıklaması olması dikkat çekti.

Daha önce Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuruyemiş Kongresi, TÜİK, Altınordu Ziraat Odası’da tahmini fındık rekoltesi açıklamışlardı. İlk rekolte açıklaması Amerika’da 25 Mayıs’ta yapılan Dünya Sert Kabuklu Ve Kuru Meyveler Kongresi’nde 45 bin tonu stok olmak üzere 815 bin ton olarak açıklanmıştı.

İkinci rekolte açıklaması ise Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK’ten gelmişti. TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü, Fındık üretiminin 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 38,8 oranında artarak 515 bin tondan 715 bin tona yükseleceğini açıklamıştı.

Her iki rekolte açıklaması da başta ziraat odaları ve üretici birlikleriyle siyasilerin tepkisini çekmiş ve bu kadar yüksek ve gerçek dışı rekolte açıklamalarının fındıktaki tekelci yapıya hizmet etmekten başka bir şey olmadığı savunulmuştu.

Bu iki rekolte açıklamasının ardından Tarım İl Müdürlükleri de ziraat odaları başta olmak üzere tüm fındık paydaşlarının temsilcilerinin de olduğu bir komisyon oluşturularak rekolte çalışmaları yaptı. Yapılan rekolte çalışmalarının ardından açıklama yapan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, çalışmaların ardından tahmini fındık rekoltesinin Ordu’da 217 bin ton, ülke genelinde ise 650 bin ton civarında beklendiğini söylemişti. Akça ayrıca daha sonra yaptığı açıklamada, olumsuz hava koşulları nedeniyle rekoltede 20 ila 30 bin ton kayıp olduğunu ve 620 bin ton civarında rekolte beklediklerini açıklamıştı.

Bakanlık tarafından açıklanan 776 bin ton rekolte tahminiyle Dünya Sert Kabuklu Ve Kuru Meyveler Kongresi’nde açıklanan stok hariç 770 bin tondan dahi fazla olması dikkat çekti.

Şimdi fındık üreticilerinin kafasındaki soru ise birbirinden farklı açıklanan 4 rekolte tahminin hangisine inanacakları. Ve açıklanan bu farklı rekolte açıklamalarının fındık piyasasını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği sorularını akıllara getirdi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni