Back To Top
Tarım Bakanlığı’ndan şok rekolte açıklaması...

Tarım Bakanlığı’ndan şok rekolte açıklaması...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.08.2019
Tarım Bakanlığı’ndan şok rekolte açıklaması...
- A +

Tarım Bakanlığı’ndan şok rekolte açıklaması. Yarın Ordu’da yapılacak olan Fındık Hasat Şenliği’yle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2019 fındık sezonu için rekolte tahmini 776 bin 46 ton olarak beklendiğini duyurdu.

 Dünya'da üretimde ve ihracatta ilk sırada olduğumuz fındık için hasat, Ordu'da Azerbaycan ve Gürcistan Tarım Bakanlarıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de katılacağı görkemli bir törenle 6 Ağustos Salı günü resmi olarak başlayacak.

2019 YILI  TAHMİNİ FINDIK REKOLTESİ 776.046 TON

Şenlik öncesi Tarım ve Orman Bakanlığı bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılı tahmini rekolte miktarı da ilan edilirken, “Fındık üretimi, dünyada 1960'lı yıllarda yaklaşık 250 bin ton civarında iken, son yıllarda bir milyon tonu geçti. Ülkemizde 39 ilde, 728 bin hektar alanda yaklaşık 592 bin çiftçi tarafından fındık üretimi yapılırken; üretim miktarı yıllara göre 400 bin ton ile 800 bin ton arasında değişmektedir. 17,6 milyar dolar olarak gerçekleşen 2017 yılı tarım ve gıda ürünleri ihracatının %9'u fındık ürününe ait olurken; Fındık ürününün bitkisel üretim değeri 2018 yılında 5,3 milyar TL'yi bulmuştur. 2019 yılı için tahmini fındık rekoltesi ise 776.046 ton'dur.”

FINDIK HASADINDA ÜÇ ÜLKE OMUZ OMUZA

Dünyada en önemli fındık üreticisi ülke Türkiye olduğu hatırlatılan bakanlık açıklamasında, “Azerbaycan ve Gürcistan'da dünya fındık üretiminde ilk 5'te yer alıyor. Ordu'da yapılacak hasat töreninde de küresel anlamda fındık üretiminin yüzde 80'ini gerçekleştiren Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan Tarım Bakanları omuz omuza bir arada olacak.” Üç bakanın Ordu’da fındıkta işbirliği anlaşması imzalayacak

Açıklamada son olarak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı ve Fındık üreticisini memnun eden alım fiyatları (Giresun Kalite Fındık 17,00 TL/kg, Levant Kalite Fındık 16,50 TL/kg) yaklaşan bayram öncesi bir bayram daha yaşatırken; gerçekleştirilecek resmi hasat töreni ile de bu bayram havasının bir şenliğe dönüşmesi bekleniyor.” denildi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni