Back To Top

35 km SAHİLİMİZ VAR, KUM TEMİZLEME MAKİNEMİZ HALA YOK

35 km SAHİLİMİZ VAR, KUM TEMİZLEME MAKİNEMİZ HALA YOK

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -3.08.2019
35 km SAHİLİMİZ VAR, KUM TEMİZLEME MAKİNEMİZ HALA YOK
- A +

35 km  sahil şeridi olan Akçakoca’nın hala bir kum temizleme makinesinin olmaması eleştiri konusu oldu.

Akçakoca Turizm Platformunun, selden olumsuz etkilenen Akçakoca’nın yaralarını sarmak  ve durma noktasına gelen  şehir ekonomisinin yeniden canlandırmak adına sosyal medya üzerinden büyük bir kampanyaya başlatması çok olumlu bulunmakla beraber, eleştirileri de beraberinde getirdi.

Kampanyayı olumlu bulan Akçakocalılar, 35 KM sahil bandı olan Akçakoca plajlarını  temizleyecek bir tane dahi kum temizleme makinemiz hala olmamasını , Akçakoca turizmine verilen değerin bir göstergesi olarak gördüklerini dile getirdiler.

Kurban Bayramına sayılı günler kala, 18 temmuz sel felaketi esnasında derelerin Karadeniz’e taşıdığı ağaçlar, ağaç kökleri, hayvan leşleri, zirai ilaç kalıntıları  ile evsel atıklarla kirlenen sahillerimizin kaba temizliği yapıldığını söyleyen Akçakocalılar, Ancak kum temizleme makinesi olmayan Akçakoca’nın kumsalların ince temizliği için makine yardımı şart olduğunu altını çizdiler.

 23 temmuz salı günü Akçakoca'ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Akçakoca incelemeleri sonrası yaptığı açıklamada,

Akçakoca'da denize sel sebebiyle çeşitli materyallerin sürüklendiğini anlatarak, şöyle devam etmişti; "Hem sahil hem de deniz temizliğini Valiliğimiz kanalıyla Bakanlığımız eliyle yapacağız “

Çevre ve Şehircilik Bakanı  Kurum’un açıklamasının üzerinde 13 gün geçmesine rağmen ne  deniz dibini temizleyecek gemi geldi ne de  kumsalları temizleyecek kum temizleme makinesi gönderildi.

Halk sağlığı uzmanları ise Kurban bayramına 1 hafta kala uyarıyor…

AMAN DİKKAT!

“ Sel sularının Büyük Melen çayından Melenağzı Karaburun bölgesine, Edilli dersinin Edilli Kalkın bölgesine, Sarma deresi ile Kurugöl deresinin Değirmenağzı bölgesinden Değirmenağzı plajına, Çivi deresi ile Orhan deresinin Çuhallı sahillerine taşıdığı  ağaçlar, taşlar ve yabancı cisimlerin bir an önce  kumsallardan temizlenerek hijjenik bir ortam sağlanması gerekiyor “ uyarısında bulundular.

3-5 gönüllü ile yapılack iş değil, seferberlik şart

Akçakoca sahillerinin çok büyük bir alana yayıldığını söyleyen uzmanlar, Gönüllü çevresilerin sahillerde yaptığı temizlik çalışmasını toplumsal dayanışma ve yadımlaşma adına çok değreli bulduklarını ancak, melan çayı başta olmak üzere derelerden Karadenize çöp dağları taşındığını ve halkın sağlığı açısından  kumsaların mutlaka dezenfekte edşlmesini istediler. Temizlik çalışmasına devletin el atmasını isteyen uzmanlar 1 haftalık seferberlik  ile sorunun çözüleceğini ifade ettiler.

Umarız bu uyarılı devlet büyüklerimiz ile AK Partili siyasetçiler dikkate alır ve yeni bir skandala neden olmazlar.

Haber & Yorum Nevzat CİNGİRT

Yorumlar

Yorumlar
VATANDAŞ 3.08.2019 - 16:56:35
Bugün 3 Ağustos 2019 saat 13.00 Çuhallı plajı pislikten denizi ise bulanık köpükler ince ince odun pislikleri ne ararsanız var denizde ayrıca denizde çığlık atanlar sorulduğunda deniz suyunun sıcak olması nedeniyle deniz tepsi büyüklüğünde deniz anası ile dolu velhasıl denize giremeden döndük.Şimdi millet oturmuş kampanya yapıyor Allah için dürüst olun biraz bu denizi ne yapsın millet ha gezmeye gelinecekse eyvallah ama deniz işi artık tercih meselesi