Back To Top

Kıyıya vuran Lenin heykeli ve batırılan askeri uçak…

Kıyıya vuran Lenin heykeli ve batırılan askeri uçak…

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -3.08.2019
Kıyıya vuran Lenin heykeli ve batırılan askeri uçak…
- A +

Akçakoca denilince aklınıza sadece fındık, deniz, kum ve güneş gelmesin… Lenin Heykelimiz var, Batık Uçağımız var…

Akçakoca Turizm Platformunun, selden olumsuz etkilenen Akçakoca’nın yaralarını sarmak  ve durma noktasına gelen  şehir ekonomisinin yeniden canlandırmak adına sosyal medya üzerinden büyük bir kampanyaya başladı.

Başlatılan kampanya çerçevesinde birbirinden ilginç Akçakoca tanıtım videoları ile fotoğraflar paylaşılmaya başladı. Yapılan paylaşımlar binlerce beğeni ve yorum aldı.

Akçakoca’nın tanıtımı denince akıllara geçmiş yıllarda yapılan biberinden ilginç olayları getirdi.

Birincisi,  Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in 1993 yılında Akçakoca sahillerinde karaya vuran ahşap heykeli ile ikincisi,  2009 yılında Akçakoca’da dalış turizmini geliştirmek için Karadeniz’e batırılan C-47 tipi askeri uçak.

BELEDİYE DEPOSUNDA

1993 yılında Akçakoca sahillerine vuran ahşap Lenin heykeli Akçakoca Belediyesi tarafından muhafaza edilirken, geçmiş yıllarda heykelden yola çıkarak kısa metrajlı 'Hoşgeldin Lenin' belgeseli bile çekildi. Lenin ahşap heykelinin muhafaza  edildiği Akçakoca Belediye garajı 18 temmuzda yaşanan selde su altında kalmıştı. Selden Lenin’in heykelinin zarar görmediği öğrenildi.

PAŞALAR KÖYÜ AÇIKLARINDA

Diğeri ise Akçakoca’da , dalış turizmini canlandırmak için Düzce Valiliği tarafından 2009 yılında batırılan C-47 tipi askeri uçağı. Uçak bilindiği gibi Çuhalı sahilinde bekletilmiş, platforma konulan uçak denizden 1,5 mil açıkta Paşalar mevkiinde 29 metre derinliğe batırılmıştı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.