Back To Top
Esmahanım ve Uğurlu Köylerine su kuyusu açıldı...

Esmahanım ve Uğurlu Köylerine su kuyusu açıldı...

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -2.08.2019
Esmahanım ve Uğurlu Köylerine su kuyusu açıldı...
- A +

 Sel, su baskını ve heyelanın meydana geldiği Esmahanım ve Uğurlu Köyleri’nin içme ve kullanım suyunu karşılamak için DSİ tarafından 2 adet su sondaj kuyusu açıldı.

 17 Temmuz günü başlayan yoğun yağışların ardından 24 saatte metrekareye 80 ila 124 kilogram arası değişen yağış nedeniyle Düzce’de bir çok köy sular altında kalmıştı. Sel felaketinden en çok etkilenen köyler ise Esmahanım ve Uğurlu köyleri olmuştu. Su sıkıntısının hat safhada olduğu köylerin yardımına Düzce’den ve çevre illerden içme ve kullanım suyu tankerler yardımı ile gönderilmeye devam ederken DSİ su sıkıntısını çözmek için Esmahanım ve Uğurlu köylerinde iki adet su sondaj kuyusu açtı. DSİ Genel Müdürü Konu ile ilgili yaptığı açıklamada; DSİ olarak Esmahanım ile Uğurlu Köylerinin kullanım suyu için çalışmalarına ivedilikle başlanılmış olup bugün itibari ile 2 adet sondaj kuyusu açılmıştır. Esmahanım köyünde açılan sondajdan 3 l/s, Uğurlu köyünde açılan sondajdan ise 10 l/s su temini sağlanacak olup belediye tarafından iletim hatlarının döşenmesi ile birlikte su verilmeye başlanacaktır. ‘dedi.

60 ARAÇLA MÜDAHALE EDİLDİ

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, sel felaketinde iki iş makinasının zarar gördüğünü, felaketin ardından 60’a yakın araç ile bölgede çalışmalara katıldıklarını söyleyerek; “Yaşanan taşkınlar sonucunda, köprüler yıkılmış, çok sayıda köy yolları ulaşıma kapanmıştır. Akçakoca Merkez ile Akçakoca Uğurlu, Esmahanım ve Dilaver Köylerinde evler, işyerleri, altyapı ve araçlar ile İdaremize ait makinalı çalışma faaliyetinde bulunan 2 iş makinamız zarar görmüştür.

Olayın akabinde DSİ Genel Müdürlüğü Düzce İlinde taşkın yaşanan tüm dere yataklarında 27 si iş makinası olmak üzere toplam 60 ‘ a yakın araç, gereç ile arama, kurtarma ve dere yataklarında gerekli temizlik çalışmalarına ivedilikle başlandı.

Devam eden çalışmalar kapsamında; Cumayeri İlçesi Mısırlık Köyü içerisinden geçen Mısırlık Deresinde yaklaşık 2 km’lik güzergahta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları sürüyor.

Gölyaka İlçesi Hacıyakup Köyü içerisinden geçen Kavlağan Deresinde yaklaşık 1 km’lik güzergahta yatak temizliği ve tanzim çalışmaları devam ediyor.

Akçakoca İlçesi Melenağzı Köyünde dragline (sallama) ekskavatörle deniz deşarj bağlantısı temizlenmeye devam edilirken, Akçakoca İlçesi Dilaver, Esmahanım ve Uğurlu Köyleri içerisinden geçen Esmahanım, Kıran ve Gubi Derelerinde toplam 14 km’lik yatak temizliği ve tanzim çalışmalarınında devam ettiğini açıkladı

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni