Back To Top
İçme suyunun güvenliği ve korunması bir şehrin en önemli işi olmalıdır

İçme suyunun güvenliği ve korunması bir şehrin en önemli işi olmalıdır

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -31.07.2019
İçme suyunun güvenliği ve korunması bir şehrin en önemli işi olmalıdır
- A +

DÜZCE BÖLGESİNDE İÇME SUYU ÜZERİNE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPAN DR ÖĞRETİM ÜYESİ RÜSTEM PEHLİVAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

 DÜZCE BÖLGESİNDE İÇME SUYU ÜZERİNE BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPAN DR ÖĞRETİM ÜYESİ RÜSTEM PEHLİVAN'DAN ÖNEMLİ UYARI... "SARIYAYLA BARAJI'NIN ÇEVRESİ KORUMA ALTINA ALINMASI GEREKİR..."

Özhan Kızıltan, Bizim Akçakoca adına yaptığı özel haberde, Uzun yıllar bölgemizde jeolojik çalışmalar yapan ve Sarıyayla havzasını iyi bilen, İstanbul Üniversitesi Jeojoji bölümü öğretim görevlisi Rüstem Pehlivan'a, Sarıyayla barajındaki çamurlanmanın nedenini sordu.

Bölgenin son yıllarda aşırıderecede asit yağmuru aldığını söyleyen Pehlivan, geç kalınmadan tedbir alonmasını istedi.

İŞTE O RÖPORTAJ

 ÖZHAN KIZILTAN Rüstem Hocam siz  Akçakoca'da içme suyu üzerine yıllardır araştırma yaptınız, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ JEOLOJİ  BÖLÜMÜ Öğretim Üyesi olarak görev yapıyorsunuz, tatillerinizi Akçakoca'da geçiriyorsunuz, aynı zamanda Akçakoca'nın damadısınız. Neden musluklarımızdan çamurlu su aktığını sizden öğrenebilir miyiz?

RÜSTEM PEHLİVAN Baraj inşaatından önce iyi bir etüt yapıldığında ve gerekli önlemler alındığında bir barajın tuttuğu suyun bulanık olması söz konusu olamaz. Eğer içme suyumuz bulanmışsa bunun bazı nedenleri vardır. Bunlardan en önemlisi jeolojik nedenlerdir. Barajın yapılacağı bölgede kayaçların olmaması gerekir. Çünkü bu kayaçlar asitli yağmurlar ile eriyor ve baraj gölünü bulandırıyor. Göldeki bulanıklık  tabana çöküyor, zaman içinde bu çökelti katmanları kalınlaşıyor , sütun haline geliyor. Böylesine bir durumun oluşması barajın zaman içinde işlevini yitirmesine kadar gider. Yıllar içinde bu çöketli katmanları baraj gölü tabanında kalın bir tabaka oluşturur. O tabakanın temizlenmesi çok zordur. 

ÖZHAN KIZILTAN 18 Temmuz'da yaşadığımız sel felaketinden sonra musluklarımızdan çamurlu su akmasını kayaçların erimesine mi bağlıyorsunuz?

RÜSTEM PEHLİVAN Evet. İklim artık eskisi gibi değil, son on yıldır Karadeniz'e asit yağmurları yağıyor. Yağmur suyu yüksek derecede asit taşıyor. Kuzey bölgelerindeki ülkelerin kirlettiği hava nedeniyle oluyor. Çevre kirliliği bize asit yağmuru olarak dönüyor. 18 Temmuz'da metrekare'ye 80kg'dan fazla yağmur düştü bu da neredeyse bir yılda yağması gereken yağmurun bir gün içinde yağması demek. Yağan yağmurdaki asit, Sarıyayla Baraj bölgesindeki kayaçları eritti. Suyu bulandırdı. Kayaçlı yapıya sahip barajların kaderi bu. 

ÖZHAN KIZILTAN O zaman her yoğun yağmur sonrası musluklardan bulanık su mu akacak? 

RÜSTEM PEHLİVAN Barajın yerini artık değiştiremeyiz ama etkileri azaltmak için önlem alabiliriz. Örneğin toprakların üzerini yeşil bitki örtüsüyle kaplamalıyız, böylece kayaçların erimesinin önüne geçebiliriz. Ağaçsız yerleri ağaçlandırmak ve boş toprağın üzerine uygun bitki ekmek alınacak önlemler arasında. Bir başka önlem de arıtma tesisi. Koçullu'daki arıtma tesisi neden halen devreye alınmadı? Barajın su tutmasıyla birlikte arıtmanın da aynı anda hizmete girmesi gerekirdi. Sarıyayla Barajı çevresinde kayaç yapılar olduğu biliniyordu. Yıllar önce iyi planlama yapılsaydı bugün suyumuz bulanık akmazdı. Ayrıca Sarıyayla Barajı'nın çevresinin koruma altına alınması gerekir. Oraya hiçbir canlının girememesi gerekir. Bölgede ölen hayvanların baraj gölüne düşmesi de suyumuzu bozar. Acil önlemler alınmalı. Gelişmiş ülkelerde baraj gölünün üzerini özel bir malzemeyle kapatıyorlar. İçme suyunun güvenliği ve korunması bir şehrin en önemli işi olmalıdır. 

ÖZHAN KIZILTAN Siz de bu süreç içinde Akçakoca'daydınız, suyumuzu içmek mümkün değil ancak temizlik amacıyla kullanabilir miyiz?

RÜSTEM PEHLİVAN İlk günlerde musluktan akan su çok kötüydü. Genel temizlik amacıyla kullanılması mümkün değildi. Bir kaç gündür akan suyun rengi eskiye göre açıldı. İçinde killi toprak var. Klorlama da yapılıyor. Mecbur kalındığında, bu suyla duş alınabilir, genel temizlik yapılabilir. Ancak mümkün olduğu kadar az temas etmek ve çocukların içmesini engellemek gerekir. 

Kaynak: Bizim Akçakoca

Yorumlar

Yorumlar
İşinize gelince uzmana soruyorsunuz, peki ama ekonomiyi neden uzman değil de damat yönetiyor?
bence kimyasallardan ot ilacı vb uzak durulmalı