Back To Top

Pazvant...Esnafın iş yapma şansı yok, çünkü Akçakoca'da insan kalmadı...

Pazvant...Esnafın iş yapma şansı yok, çünkü Akçakoca'da insan kalmadı...

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.07.2019
Pazvant...Esnafın iş yapma şansı yok, çünkü Akçakoca'da insan kalmadı...
- A +

 Geçtiğimiz günlerde sel ve su baskını nedeniyle en fazla hasarın meydana geldiği Akçakoca'da turizm sektörü büyük yara aldı.

Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet N. Pazvant Akçakoca'nın toparlanması için görüşmelerin sürdüğünü söyleyerek Turizm Bakanlığından yetkililerin gelmemesine sitem etti. Pazvant Kurban bayramı tatili için Bakanlıktan ve Tur operatörlerinden Akçakoca için pozitif ayrımcılık yapılmasını istedi.

'ÇARŞI PAZAR'A KONUK OLDU

 Oxijen TV'de Gürkan İpek ve Meral Yılmaz'ın hazırladığı "Çarşı Pazar" adlı programın çekimleri bu hafta Akçakoca'da gerçekleşti. İpek ve Yılmaz Akçakoca'da felaketi birebir yaşayan esnaf, halk ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Röportajlar kapsamında Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet N. Pazvant ile de bir röportaj gerçekleştirildi. Sezonun tam ortasında böyle bir afetin Akçakoca Turizmine büyük yara açtığını söyleyen Pazvant; "Sezonun tam ortasındaydı. Sezon başladı başlıyor derken yağmurlar başladı Ramazan geldi, sezonu bir türlü açamamıştık. Tam sezon açıldı, 15 gün çok güzel bir ivme yakaladı turizm sektörü ve Akçakoca ticareti felaket geldi başımıza. Esnaflar şuan yaralarını sarmaya çalışıyor işlerine devam etmeye çalışıyorlar ama iş yapma şansları yok, çünkü Akçakoca'da kimse yok. Akçakocalılar bile Akçakoca'dan kaçmaya başladı. Bununla birlikte ticaret kötü etkilendi. Herkes kötü durumda. Sadece selden işyerini su basanlar değil, tüm ticaret erbabını etkiledi" dedi.

TURİZM BAKANLIĞINDAN HİÇBİR YETKİLİ GELMEDİ

Turizm Bakanlığından hiçbir yetkilinin gelmemesine sitem eden Pazvant; "Biz bütün yetkililere söylüyoruz, Tüm ticaret erbabının kredi ertelemelerinden faizsiz kredilerden Akçakoca'nın yararlanmasını istiyoruz. Bir çok işletmemiz yıkık virane vaziyette onları bu sezona yetiştirmek çok zor. Hatta önümüzdeki sezona yetiştirmek bile zor. Sık sık STK'lar ile toplanıp fikir alışverişi yapıyoruz. Burada şunu söylüyoruz, Türkiye'nin en eski Turizm ilçesi Akçakoca. 1950'li yıllarda Bodrum Marmaris yokken Akçakoca turizm ilçesiydi. Bu turizm ilçesinde böyle bir felaket yaşandı. Bütün Bakanlıklardan yetkililer geldi ama turizm bakanlığından gelmedi. Biz gelseydi onların yüzlerine de söylerdik aslında. Bizim çağrımız şu. Turizmle büyük bir darbe aldık. Bütün tur operatörlerinden ve turizm bakanlığından Kurban Bayramı tatili için hem selzedelere yardım etmek için hem Akçakoca'yı ayağa kaldırmak için tur operatörlerinden Akçakoca'ya pozitif ayrımcılık istiyoruz. Belki o zaman toparlanmaz ama bir yaraya merhem olabilir" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar
Akçakocada hayat pahalı. Şehir içi trafik yoğun. Çınar caddesi yıllardır kapatılıyor tek geliş. Filomingo dan rampadan dönüşler zor oluyor. Yıllardır Kiralık şezlogdan başka sahillerde hiç aktivite görüyonuzmu. Kiralık gezi tekneleri varmı. Limandaki lunapark olması hiç yoktan bir güzellik katıyor. Otopark ücretlerini bir düşünün sizce makulmü.? yollar çok bozuk. Millet fındığa başlıyor. Mevsimlik işçiler geldi. Şehir de zaten var olan yada yapılmış olan spor salonları sahalar parklar aktivite yerlerinin haritası resimleri şehir içinde tabelalarda varmı. Sahiller çok vede uzun olması çok güzel. Plaj lar araçlardan park ücreti var ama gün boyu araçlar güneşin altında yanıyor. Kalenin restorasyonu tamamlandımı acaba kale çok güzel.
O zaman tarlada az mahsül alan çiftçide devletten yardım istesin. Nasip kısmetten haberiniz yok herhalde.
vatandaş 30.07.2019 - 18:06:22
eeee, bu işlerin, aleyna tilki yle olmayacağını anlamışsınızdır umarım !