Randevu uzarsa üretici tüccara mahkûm olur  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
Randevu uzarsa üretici tüccara mahkûm olur

Randevu uzarsa üretici tüccara mahkûm olur

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.07.2019
Randevu uzarsa üretici tüccara mahkûm olur
- A +

 Fındık alımlarında uygulanacak 2019 yılı taban fiyatları belli oldu. Fındık hasadına 10 gün kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan fiyatı FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar, değerlendirdi. “Geçmiş yıllara bakınca fındık fiyatının Temmuz ayı sonunda açıklanmış olması hakikatten takdire şayan bir hadise” olarak değerlendiren Bayraktar, “En azından piyasadaki bütün aktörler devletin fındıkla ilgili bu tavrına göre piyasada konum alacaklardır. Ben fındık fiyatının erken açıklanmış olmasını, devletin piyasaya erken müdahale etme kararı almış olmasını üretici açısından olumlu buldum. Belki sektörün bir kısmı fiyatı biraz daha yüksek bekliyor olabilir ama fındık fiyatları geçtiğimiz yıllara nazaran gayet iyi. Bu geçmiş yıllardaki tecrübelerden bir miktarda olsa ders alındığını gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın erken ve sezona girmeden fiyat açıklamış olması konusunda hükümete ve Sayın Cumhurbaşkanımıza üretici ve kurumumuz adına teşekkür ediyorum. Şu da olsa daha iyi olurdu; evet fiyatı açıkladık, TMO’yu görevlendirdik, sahada FİSKOBİRLİK olacak denseydi daha iyi olurdu. İnşallah denir bundan sonra” ifadelerini kullandı. 

Serbest piyasada fark olabilir

Serbest piyasa ile TMO arasında bir miktar fark olabileceğini söyleyen Lütfi Bayraktar, şöyle devam etti: “Muhtemelen serbest piyasa ile TMO arasında bir miktar fark olur ama bu farkın ne olacağı önemli. Eğer Toprak Mahsulleri Ofisi aldığı bu görevi piyasada olan ürünü çok kısa zamanda çekmek gibi bir yola başvurursa muhtemelen piyasada bu fiyata yakın bir fiyat oluşur. TMO’daki randevu sistemi eğer uzarsa maalesef üretici tüccara mahkûm olur, tüccara giden bu fındıkta piyasadaki oluşan fiyatı düşürür.” 

İlerleyen dönemler için fiyatta kaygıları olduğunu da dile getiren Bayraktar, “Bundan yaklaşık bir ay önce TMO, stoklarındaki fındığı satışa çıkardı ve bu fındığın tamamı satıldı. 15’li rakamlarla hatta 2018 fındığı 18 liradan satıldı. Acaba bu ürün sanayicinin stokunda bekliyor mu? Eylül ayı için ihtiyaçları karşılayacak durumda mı? Eğer fındık sanayicinin stokunda bekliyor ise eylül ayında fındığın piyasaya en çok indiği zaman diliminde eğer sanayici o fındığa acil ihtiyaç duymazsa fiyatla ilgili oynama yapabilir diye bir kaygım var” dedi. 

Devlet görev verirse hazırız


“Devlet görev verirse hazırız” diyen Bayraktar, “Biz tarihimizde olmadığı kadar son 3 yıldır TMO olsa da olmasa da eğer devlet böyle bir görev verirse tüm kurumlarımız ile iş yapmaya hazırız. Biz de hükümetin verdiği fiyattan alacağız. TMO alıyor da FİSKOBİLİK neden almıyor diye düşünenler olabilir. TMO’ya hazine destek veriyor bize de versin biz de alırız” değerlendirmesinde bulundu.  –İHA-

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.