Back To Top
A-101

A-101

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -20.07.2019
A-101
- A +

 Memleketim Akçakoca sel felaketi yaşadı.

Birçok kişi ve kurum yardıma koştu.

Elini uzatan her kişi ve kuruma minnet borcumuz var.

Ancak bazı işyerleri felaketi bir fırsata dönüştürüverdi.

Şehir şebekesinden su içebilmek hatta banyo yapabilmek mümkün değil. Bazı mahallelere su bile verilemiyor.

Herkes pet şişelerde içilen suları içiyor.

A-101 marketlerinde 5 litrelik suyun fiyatı 4.90 TL’ye çıkıverdi.

Sattıkları Elmacık marka suyu ben bakkalımdan 3 TL’ye alıyordum.

Hayat marka suyun daha önceki fiyatı hakkında ise fikrim yok.

Bu fiyat artışının Elmacık ve Hayat marka su şirketlerinden kaynaklandığı kanaatinde değilim.

Bu fırsatçılığın A-101 market zincirine ait olduğunu düşünüyorum.

Çünkü BİM, MİGROS ,CAFFEUR-SA market zincirleri gibi selden zarar görenlere en ufak bir yardımları bile olmadı.

ŞOK marketler zinciri 2 minibüs yardım malzemesini bağışladığını açıkladı ancak bu bağışlamanın Akçakocatv adlı mahalli gazetede bu vaziyeti kınayan haberden önce mi sonra olduğu pek belli olmadı.

BİM, MİGROS ve CAFFEUR-SA 5 litrelik bir suyu bile Akçakoca’da sel felaketinden zarar görenlere çok gördüler.

Sanki Akçakoca’dan hiç para kazanmıyorlar.

Hiçbir şehre sadakatleri olmadığı gibi Akçakoca’ya da yok.

Haldun Sevel’in çizgi roman kahramanı Ustura Kemal’e söylettiği bir söz vardır.

“Yiğidi bıçak kesmez bir acı söz öldürür.” diye.

Ahvalimiz aynen böyledir.

İnsan sağlığının vazgeçilmezi olan sudaki bu fırsatçılık yaralarımız kabuk bağlasa bile pek unutulacağa benzemez.

**
Bugüne kadar kimseden herhangi bir yazımın paylaşılmasını talep etmemiştim ancak bu sefer arkadaşlarımdan bu yazımı paylaşmalarını talep ediyorum.

Felaket çıkarcılarının herkes tarafından görülmesini istiyorum.

 

 A-101’DEN ARADILAR


A-101 marketlerinden bir yetkili aradı.

Vaziyet şu.

Yetkili önce Hayat marka suyun 4.90 TL den satılmadığını söyledi.

İkinci arayışında ise 8500 marketlerinde de Hayat suyun 4.90 TL’den satıldığını teyit etti.

Ancak suyun fiyatını niçin ödeme anında öğrendiğimizin açıklamasını yapılamadı.

Elmacık marka suyun 2.50 TL’den satıldığına dair ikna oldum. Belli ki Hayat marka suyun fiyatından kaynaklanan öfkeden kaynaklanan bir bilgi kirlenmesine maruz kalmışım. 2 adet Elmacık marka suyun yuvarlak rakam 5 TL ‘ye yani Hayat marka suyun fiyatına eşit olmasından kaynaklanan bir bilgi kirlenmesi.

Bu noktada kendilerinde bir özür borçluyum.

Sel felaketinde yardım konusunda aslında aktif olduklarını ancak yardımlarının reklamını yapmayı sevmediklerini ifade ettiler.

Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ile konuştuklarını ve felaketzedelere 25 TL’lik alışveriş fişleri dağıtacaklarını ifade ettiler.

Toplam yardım tutarlarının ne olacağı hakkında bir açıklamada bulunulmadı.

Bakalım toplam yardımları ne olacak? Bu bilginin takipçisi olmaya çalışacağım.

İhtiyaç sahiplerine yapılacak acil yardımların çoğu bu mağazalarda bulunuyor.

Mesela Buzdağı suları anında suları felaket bölgesine yıktı.

Umarım ki bundan sonra A-101’de benzeri felaketlerde etiketsiz pahalı su satmak yerine yardım refleksi göstermekte daha hızlı davranır.

Ve bu acil yaptıkları yardımları kamuoyu ile paylaşmaktan çekinmemeleri daha iyi olur. Tepkiler ortaya çıktıktan sonra yapılan yardımlar inandırıcılığı kaybediyor.

BİM; Migros ve Carrefour-SA’nın nasıl bir yardımda bulundukları ya da bulunacakları hakkında ise henüz bir açıklama yok.

Musluklardan hala çamur akmaya devam ediyor ve birkaç güne kadar da düzeleceğe benzemiyor.

Yani marketler zincirlerindeki su satışları bütün hızıyla devam ediyor.

Musluklardan temiz su akasıya kadar sattıkları suların karı kadar yardımda bulunsalar bile yeterli olur gibi geliyor bana.

Bundan sonra Hayat marka su içmemeye ise özen göstereceğim.

Etiketsiz bir ürünün fiyatını kasada öğrendiğimde ve pahalı bulduğumda kesinlikle geri bırakacağım. Hatta tüm alışverişimden vazgeçeceğim.

 

ERGUN AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Merhaba Aynı durum Migros içinde geçerli 10 adet 5 TL lik suya 52 TL ödedim. Haram olsun
ERGUN AŞÇI 21.07.2019 - 00:41:39
A-101’DEN ARADILAR A-101 marketlerinden bir yetkili aradı. Vaziyet şu. Yetkili önce Hayat marka suyun 4.90 TL den satılmadığını söyledi. İkinci arayışında ise 8500 marketlerinde de Hayat suyun 4.90 TL’den satıldığını teyit etti. Ancak suyun fiyatını niçin ödeme anında öğrendiğimizin açıklamasını yapılamadı. Elmacık marka suyun 2.50 TL’den satıldığına dair ikna oldum. Belli ki Hayat marka suyun fiyatından kaynaklanan öfkeden kaynaklanan bir bilgi kirlenmesine maruz kalmışım. 2 adet Elmacık marka suyun yuvarlak rakam 5 TL ‘ye yani Hayat marka suyun fiyatına eşit olmasından kaynaklanan bir bilgi kirlenmesi. Bu noktada kendilerinde bir özür borçluyum. Sel felaketinde yardım konusunda aslında aktif olduklarını ancak yardımlarının reklamını yapmayı sevmediklerini ifade ettiler. Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ile konuştuklarını ve felaketzedelere 25 TL’lik alışveriş fişleri dağıtacaklarını ifade ettiler. Toplam yardım tutarlarının ne olacağı hakkında bir açıklamada bulunulmadı. Bakalım toplam yardımları ne olacak? Bu bilginin takipçisi olmaya çalışacağım. İhtiyaç sahiplerine yapılacak acil yardımların çoğu bu mağazalarda bulunuyor. Mesela Buzdağı suları anında suları felaket bölgesine yıktı. Umarım ki bundan sonra A-101’de benzeri felaketlerde etiketsiz pahalı su satmak yerine yardım refleksi göstermekte daha hızlı davranır. Ve bu acil yaptıkları yardımları kamuoyu ile paylaşmaktan çekinmemeleri daha iyi olur. Tepkiler ortaya çıktıktan sonra yapılan yardımlar inandırıcılığı kaybediyor. Migros ve Carrefour-SA’nın nasıl bir yardımda bulundukları ya da bulunacakları hakkında ise henüz bir açıklama yok. Musluklardan hala çamur akmaya devam ediyor ve birkaç güne kadar da düzeleceğe benzemiyor. Yani marketler zincirlerindeki su satışları bütün hızıyla devam ediyor. Musluklardan temiz su akasıya kadar sattıkları suların tutarı kadar yardımda bulunsalar bile yeterli olur gibi geliyor bana. Bundan sonra Hayat marka su içmemeye ise özen göstereceğim. Etiketsiz bir ürünün fiyatını kasada öğrendiğimde ve pahalı bulduğumda kesinlikle geri bırakacağım. Hatta tüm alışverişimden vazgeçeceğim.
Ergun bey anlaşılan hiç ticaret yapmadınız! Hastayı yatağında düzmek diye bi kural var ticaretimizde onu da mı duymadınız! Kim bilir bu büyük firmalar bu hale gelene kadar ne hastalar düzdüler. Toplumdan,tedarikçilerinden,devlete kadar.
Paralar Akçakoca dışına çıkıyor. İçerdeki esnaftan alışveriş yapmayınca iç piyasada para dönmüyor. Ve her gün market açılıyor. Marketler buralı değil ki yardım etsin.
yeni