Back To Top
Akçakoca'da metrekareye 84,7 kg yağmur yağdı...

Akçakoca'da metrekareye 84,7 kg yağmur yağdı...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.07.2019
Akçakoca'da metrekareye 84,7 kg yağmur yağdı...
- A +

DÜZCE VALİLİĞİ, SON 48 SAATİ DEĞERLENDİRDİ...

YAPILAN AÇIKLAMADA...

 Düzce ili genelinde 17.07.2019 tarihinde başlayan yağışlar nedeniyle Akçakoca, Gölyaka ve Cumayeri ilçeleri ile bağlı köylerde sel, su baskını ve heyelanlar meydana gelmiştir. Yürütülen çalışmalar çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığından toplam 5 adet helikopter ile Sakarya ve Zonguldak il AFAD ile Jandarma Arama Kurtarma personelleri bölgeye sevk edilmiştir.  Hasar ve zarar tespit çalışmalarına başlanmıştır.

               Yürütülen çalışmalar çerçevesinde, akşam saatlerinde Akçakoca ilçesi Esmahanım Köyünden 7 kişinin kayıp olduğu anlaşılmış olup arama çalışmalarına devam edilmektedir. Yaşanan afet nedeniyle acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Başkanlığımızca 500.000 TL Acil Yardım Ödeneği gönderilmiştir. Yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde;

•             Cumayeri ve Akçakoca ilçelerine bağlı köylerden toplam 219 vatandaşımız mahsur kaldıkları yerlerden kurtarılarak güvenli alanlara sevk edilmiştir.

•             Cumayeri Akçakoca ve Gölyaka ilçe merkez ve köylerinde toplam 24 yerleşim birimi etkilenmiş ve elektrik kesintileri meydana gelmiştir. Ekiplerce onarım çalışmaları devam etmektedir.

•             Sel ve Su baskınlarından etkilenen 135 vatandaşımız için barınma yerleri (öğrenci yurdu içerisinde) tahsis edilmiş, 50 vatandaşımız yakınlarının yanına yerleştirilmiştir.

•             Türk Kızılay’ı tarafından 1500 kişilik gıda dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

•             Yağışlar nedeniyle Akçakoca ilçesinde 84,7 kg,Cumayeri ilçesinde 75 kg, Çilimli ilçesinde 72 kg ve Kardüz Yaylasına 161,7 kg yağış düşmüştür.

•             Haberleşme hizmetlerinin desteklenmesi amacıyla 1 Mobil Baz istasyonu kurulmuştur.

•             Akşam saatlerinde Akçakoca ilçesi Esmahanım köyünden alınan 7 kişinin (4 çocuk,2 kadın ve 1 erkek) kayıp olduğu anlaşılmış olup arama çalışmalarına devam edilmektedir. Çalışmalara destek vermek amacıyla Sakarya AFAD’ dan 12 personel ve 3 köpek, Bursa AFAD dan 11 personel ve 1 köpek ile Bursa Emniyet Müdürlüğüne ait toplam 3 helikopter ve 1 uçak ile havadan ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca kıyı ve denizden arama çalışmaları desteklenecektir. Yerel koordinasyon amacıyla AFAD mobil koordinasyon aracı Akçakoca merkezde görevlendirilmiştir.

Ayrıca diğer tüm çalışmaları yürütmek üzere sahada 205 personel, 30 araç, 8x8 araç 6 köpek faaliyetleri yürütmektedir.

İlimiz Valisi Sayın Dr. Zülkif Dağlı başta olmak üzere tüm kurum yetkilileri görevinin başında olup, tüm gelişmeler yakından takip edilmektedir.

Kamuoyunun bilgilerine sunulur.





Yorumlar

Yorumlar
VATANDAŞ 19.07.2019 - 12:43:30
Barajın çok dolu olması nedeniyle baraj kapakları açılmış olabilir mi.Bu denli hızlı su nasıl gelebilir koca koca ağaçları kökünden sökmüş.Neden Çuhallıdaki dere bu kadar taşmadı.Çuhallıdaki cami önü aşırı miktarda taşmadı.Düşündürücü değil mi.
yeni