Back To Top
Fındıkta fiyat piyasanın üstünde olacak

Fındıkta fiyat piyasanın üstünde olacak

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -15.07.2019
Fındıkta fiyat piyasanın üstünde olacak
- A +

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar 2019 ürünü fındık alımı için piyasaya gireceklerini ve pazar şartlarının üzerinde alım fiyatı uygulayacaklarını söyledi. Bayraktar, bu sene fındık rekoltesinin 700 bin ton civarında olacağını ifade etti.

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar fındık üreticileri için önemli açıklamalarda bulundu. Bayraktar, yeni mahsul fındık alımı için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirtti. ‘Peşin’ ve ‘Emanet’ sistem politikalarını uygulamaya devam edeceklerini belirten Bayraktar, isteyen çiftçinin ürün bedellerini hemen, arzu edenlerin de daha sonra değerlendirmek üzere depolarına emanete bırakabileceklerini ve serbest piyasada oluşacak fiyatın bir miktar üzerine çıkarak ürün kabullerini gerçekleştireceklerini vurguladı. Bayraktar “Son 4 yıldan bu yana uyguladığımız bir metot var, piyasada oluşan fiyatın bir miktar üzerinde üreticilerimizden fındık alımı yapıyoruz.  

Bu politikamızı 2019 fındığı için de sürdüreceğiz” diye konuştu. Kendilerini tercih edecek tüm çiftçilerin ürünlerine talip olduklarına değinerek şu sözleri söyledi: “Bu anlamda alım depolarımız ve ekiplerimiz hazır durumda. Yine fındık işleme tesisimiz de hazır. Dolayısıyla biz üreticilerimizi korumaya çalışarak, FİSKOBİRLİK’in de bir ticari işletme olduğunu düşünerek alımlarımıza devam edeceğiz.” Fındıkta hasat döneminin yaklaşmasıyla rekolte tartışmalarının da başladığını belirten Bayraktar, yeni mahsul rekoltesinin 700 bin ton olacağını yönünde tahminlerinin bulunduğunu dile getirdi. Bayraktar “Bilişim çağında olduğumuz bir dönemde, dünyanın bir ucundaki kapı numarasının bile görüldüğü bir dönemde rekolte ile oynayarak piyasayı etkilemeye çalışmak doğru değil. Doğru bilgi vermek lazım. Bizim kanaatimiz bu sene fındık 700 bin ton civarında olur. Bir miktar da geçebilir” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.