Back To Top
Motosikletlilere 6 Ayda 1 Buçuk Milyonluk Ceza

Motosikletlilere 6 Ayda 1 Buçuk Milyonluk Ceza

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.07.2019
Motosikletlilere 6 Ayda 1 Buçuk Milyonluk Ceza
- A +

 Düzce Valiliği Son dönemlerde yerel basın kuruluşlarında ve sosyal medyada yer alan trafiği ve insanların hayatını tehlikeye atan motosiklet sürücüleri ile ilgili kolluk kuvvetlerince düzenli ve anlık denetimlerini sürdürüyor. 2019 yılında 35 Bin 240 sürücü ve araç denetlenirken 1 Milyon 691 Bin 804 Lira para cezası uygulandı.

 Karayolları Trafik Kanunu uyarınca motosikletlerde trafiğin bir parçası olup trafikte seyir eden her araç gibi trafik kurallarına uymaları gerektiğini hatırlatan Düzce Valiliği denetimlerin sıkı bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Motosiklet sürücülerimizin can güvenliği için standartlara uygun koruma başlığı kask takmaları, aşırı hız yapmamaları, kavşaklara yaklaşırken hızlarını azaltmaları, dönüş kurallarına uymaları ve dönerken işaret vermeleri, kavşaklarda ilk geçiş hakkı kurallarına riayet etmeleri, araçlarının muayenelerini zamanında yaptırmaları, sürücü belgesiz olarak araç kullanmamaları ve diğer trafik kurallarına uymaları gerekmektedir" denildi.

KAZALARIN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜNÜ OLUŞTURUYORLAR

Meydana gelen kazaların önemli bir bölümünü Motorsikletlilerin oluşturduğu hatırlatılan açıklamada; "Sürücü belgesiz olarak veya yetersiz sürücü belgesi ile motosiklet ve motorlu bisiklet kullandığı tespit edilen sürücülere; Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince kolluk kuvvetlerimizce idari para cezası uygulanmaktadır. Şartlarını yerine getirmeden ve kurallara uymadan motosiklet ve motorlu bisiklet süren kişiler, hem kendi hem de başkalarının can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürmektedir. Özellikle ilimizdeki meydana gelen trafik kazalarının önemli bir bölümünün motosikletlerin oluşturduğu düşünüldüğünde trafik kurallarına uymanın önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır" ifadelerine yer verildi.

2019 DENETİM VERİLERİ AÇIKLANDI

2019 Yılında kolluk kuvvetlerinin yaptığı denetimlerin istatistiklerini açıklayan Valilik; "2019 yılı itibariyle kolluk kuvvetlerimizce 4525 adet motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet cinsinden araç ve sürücü ile birlikte 35240 araç ve sürücüsü kontrol edilmiş; 369 Araca 136.404 TL para cezası uygulanmış, 838 Kişiye 1.691.804 TL idari para cezası uygulanmıştır" denildi.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada; “Motosiklet, bisiklet, elektrikli bisikletlere olması gerekenden fazla kişi binilmemesi, trafik akışı içinde dikkatli olunması, trafiği tehlikeye düşürecek davranışlardan kaçınılması, yayaları tehlikeye atacak şekilde kaldırımlarda seyahat edilmemesi, uygunsuz park yapılmaması hususlarını bir kez daha önemle hatırlatmak istiyorum.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.