Back To Top
Bahçe bakımı zararlılarla mücadelede kilit rol oynuyor...

Bahçe bakımı zararlılarla mücadelede kilit rol oynuyor...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -3.07.2019
Bahçe bakımı zararlılarla mücadelede kilit rol oynuyor...
- A +

 Akçakoca TSo ile Akçakoca Kaymakamlığının ortaklaşa düzenlediği örnek bahçe çalışması Beyören köyünde yapıldı. Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ile TSO Başkanı Mehmet Pazvant’ın katıldığı toplantıda,  Akçakoca genelinde yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Düzce Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Başkanı İsmet Yıldırım ile  Düzce Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevcan Öztemiz,  Beyören Köyü'nde yaptıkları çalışmadan memnun kaldıklarını ifade ederek Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı  ve Proje Kordinatörü Yücel Çelik ile Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Pazvant'a teşekkür etti.

Yıldırım, bahçe bakımının zararlılarla mücadelede kilit rol oynadığına değinerek zamanında alınan filizler, kurallara uygun budama yeterli güneş ve havalandırma külleme hastalığı ile mücadelede yüzde yüz oranında başarı sağlayacağının altını çizdi. Akçakoca'nın bahçe bakımı konusunda epeyce yol aldığını söyleyen uzmanlar, Akçakocalı yetiştiricilerin bilimsel fındık üretimi konusunda duyarlı olduğunu, bunun da verimi olumlu şekilde etkilediğini söyledi.

Yorumlar

Yorumlar
Bizde findik 8 lirayken, japonyada tezgahlarda turk findigi 205 liraya satiliyordu. Fiskobirlik Findigi bizden 25 liraya alsa, 2 kilo findiktan 1 kilo ic findik cikar. Yapar 50 lira, 50 lirayada 2 kilo findigin kırma işleme paketleme ve nakliyesi tutsa, 25 lirada kendi kâr koysa. 125 liraya japon ve çin tezgahlarina koyulsa bizim findik, RABBİMİZİN izniyle sadece japonya ve çin bizim findigi tüketir. Çinliler ve japonlar fındığa vitamin hapi diyorlar. Fiskobirlige bu durumu birileri anlativersin lutfen, devletde vergi almasin, nasil olsa biz alışveriş yaparken bolca vergi ödeyeceğiz. Şu anda muhtemelen çinde ve japonyada türk findigi 250 ile 300 lira arası, eger fiskobirlik veya torku, yukarida yazdigim gibi yapip, 125 liraya çin japon tezgahlarina koysa fındığı, İNŞALLAH elimizde hic findik kalmaz biz ureticilerde 25 liaradan satmış oluruz.
yeni