Back To Top
Yanlı rekolte!

Yanlı rekolte!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -29.05.2019
Yanlı rekolte!
- A +

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ABD’de açıklanan 815 bin tonluk fındık rekoltesine tepki göstererek, “Alın teri ve emek çalıcıların yaptırmış olduğu karanfil sayımlarından elde ettikleri gerçeği yansıtmayan yanlı ve bilinçli rekolte tespitidir” dedi.

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, ABD’nin Florida eyaletinde yapılan Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Kongresi’nde Türkiye’nin 2019 yılı fındık rekoltesinin 815 bin ton civarında açıklanmasına sert tepki gösterdi. Başkan Akça, açıklamayı yapanları esefle kınadığını belirterek, “Bildiğimiz kadarıyla bu toplantıya hükümet yetkilileri ve bürokratlarının da katıldığıdır. Bu açıklamayı yapanları Türk milleti, Türk fındık üreticileri adına esefle kınıyorum. TÜİK verilerine dayanarak son beş yıldaki Türkiye fındık üretim ortalaması 600-650 bin ton civarındadır. Üretilen fındığın 500 bin tonu ihraç ediliyor. 100-150 bin tonu da iç pazarda tüketiliyor. 815 bin ton olarak açıklanan bu rekolte tekelci ağa babalarına hizmet etmeyi görev haline getirmiş. Sözüm ona sanayici ve ihracatçı olan kan emicilerin, alın teri ve emek çalıcıların yaptırmış olduğu karanfil sayımlarından elde ettikleri gerçeği yansıtmayan yanlı ve bilinçli rekolte tespitidir” diye konuştu.

Çotanak sayımı hazirandan yapılıyor

Rekolte tespit çalışmalarının Gıda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyonda çotanak sayımı yapılarak tespit edildiğini hatırlatan Akça, “Son beş yıldır tarım bakanlığımızın aldığı karar doğrultusunda en sağlıklı rekolte tespiti çotanak sayımından yapılmaktadır. Çotanaktan yapılan rekolte tespiti de Haziran ayının 15’inden sonra yapılır. Bu tespitin de en doğru olanı Tarım İl Müdürlükleri önderliğinde ilgili kurumlardan alınan temsilcilerden oluşturulan komisyon tarafından yapılandır. Bu sene ki rekolte tespiti de daha yapılmamıştır. Ülkemize ve fındık üreticimize ihanet içerisinde olan bu açıklama kimler tarafından yapılmış ve ne amaçla yapılmıştır? Bu toplantıya katılan hükümet yetkililerini ve bürokratlarını açıklama yapmaları için göreve davet ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Hasat öncesi oyunlarını sahneye koyuyorlar

Milli tarım ürünü olan fındık için Milli Fındık Politikası oluşturulması gerektiğini de ifade eden Akça, şöyle konuştu: “Bu makama seçildikten sonra her platformda fındık üreticisinin, fındık sanayicisinin ve fındık ihracatçısının bir bütün olduğunu dile getiriyor, bu parçalardan birinin olmaması halinde fındık için üretilecek politikaların başarılı olmasının mümkün olmayacağını haykırıyoruz. Ayrıca fındığın bu ülkenin milli tarım ürünü olduğunu; fındıkla alakalı bir Milli Fındık Politikasının oluşturulması ve oluşacak Milli Fındık Politikası sonucunda üreticinin de, sanayicinin de, ihracatçının da ayağını yere daha sağlam basacağını önünü görerek daha rekabetçi ticaret yapabileceğini, daha fazla ve kaliteli ürün üretebileceğini, fındığını hammadde olarak satmak yerine katma değeri yüksek mamul madde olarak üretip daha fazla gelir elde edeceğini defalarca dile getirdik. Lakin kendi çıkarlarını ülkenin ve üreticilerin üzerinde gören sözüm ona bütünün parçaları olan bazı kesimler fındık hasat sezonu yaklaştıkça oyunlarını sahneye koymaya çalışıyorlar. Tekelci fındık ticareti yapan firmanın dümen suyuna girip fındığı üreticinin elinden nasıl ucuza alırız önce kendi cebimizi nasıl doldururuzun hesabını yapıyorlar.”

Üreticinin alın teri emeği çalınıyor


Fındık üreticisinin alın teri ve emeğinin çalındığını kaydeden Akça, “Ağa babanız olan tekelci fındık alıcısı olan firmaya nasıl peşkeş çekeriz fındık üreticisinin alın terini, emeğini çalarak ağa babanızın cebini nasıl milyarlarca dolarla doldururuzun hesabını yapıyorlar. Üreticinin alın terini ve emeğini çalanlar unutmayın ki; bu geminin içerisinde hep birlikte bulunuyoruz. Ufacık menfaatleriniz uğruna bindiğiniz dalı kesmeyin. Birazcık ülke sevdanız memleket sevdanız varsa bir kere de dik durmayı deneyin. Bu milletin bu üreticinin alın terini ve emeğini size ve ağa babalarınıza peşkeş çektirmeyeceğiz. Üstünüze düşen ne varsa sonuna kadar yapacağız ve savaşacağız. Gelin bu savaşta sizlerde üreticinin saflarında yer alın bu ülkeyi bu tekelci sömürücü zihniyetin elinden hep beraber kurtaralım. Biz fındık üretici birlikleri olarak diklenmeden dik durmaya devam edeceğiz. Üreticimizin alın terini emeğini ve parasını hiç kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz. Hep üreticinin ve çiftçinin yanında olacağız. Alın teri ve emek hırsızları unutmayın ki; herkes hesap yapar ama hep yüce Allah’ımın hesabı tutar. Buradan bütün fındık üreticilerimize bu ramazan ayında hayırlı bereketli ve bol kazançlar diliyorum” ifadelerinde bulundu.

 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni