Back To Top
FINDIKTA 1 MİLYON TON HEDEFİ!

FINDIKTA 1 MİLYON TON HEDEFİ!

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -25.05.2019
FINDIKTA 1 MİLYON TON HEDEFİ!
- A +

 ABD'nin Florida eyaletinde gerçekleştirilen "38. Kuru Yemiş ve Kuru Meyveler Kongresi"ne katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındık hakkında da açıklamalarda bulundu.

 Fındık üretimini orta vadede 1 milyon tona çıkarmak istediklerini aktaran Pakdemirli, yeni fındık türlerine ve katma değerli ürünlerin üretimine odaklanacaklarını dile getirdi.

Türkiye'nin, fındıktan cevize, kayısıdan kiraza, incirden zeytine, tütünden çaya kadar pek çok üründe üretici ve ihracatçı olduğunu aktaran Pakdemirli, şöyle devam etti: "Özellikle fındık, tüm bu ürünler arasında en büyük paya sahip. Aslında Türkiye, dünyanın en büyük fındık üreticisidir ve dünyadaki üretimin yüzde 70'ten fazlasını sağlamaktadır. 2018'de, bu ürünün yüzde 85'i ihraç edildi ve 1,6 milyar dolarlık ihraç hasılatı elde edildi. Fındık ve ürünlerini 100'den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. En büyük dilim Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından oluşturulmaktadır. Sektördeki liderlik pozisyonumuzu korumak için üretkenliği ve kaliteyi artırma bağlamında stratejiler ve hedefler belirliyoruz. Bu çerçevede gelecek yıllardaki birincil hedefimiz, fındık üretimini orta vadede 1 milyon ton ortalamaya yükseltmektir. Bu hedefe ulaşmak için yeni fındık bahçeleri, özellikle bozulmuş orman alanlarına kurulacaktır. İkincil olarak, eski fındık bahçelerinin gençleştirilmesi sağlanacak, Ar-Ge çalışmaları, yeni fındık türlerine ve katma değerli ürünlerin üretimine odaklanılacaktır.""En büyük pay fındığın"

Haber merkezi

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni