Back To Top

Oy ve Ötesi İstanbul Seçimlerine Gönüllüler Arıyor

Oy ve Ötesi İstanbul Seçimlerine Gönüllüler Arıyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -22.05.2019
Oy ve Ötesi İstanbul Seçimlerine Gönüllüler Arıyor
- A +

 2014 yılından beri s¸effaf ve denetlenebilir sec¸im hedefiyle faaliyet go¨steren Oy ve O¨tesi, 31 Mart’ta yapılmış olan ve Yüksek Seçim Kurulunun kararıyla 23 Haziran Pazar günü tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı secimi icin gonullu¨ kayıtlarını bugu¨n ac¸tığını ve İstanbul’un tamamında seçimi gözlemleyeceğini duyurdu.

Go¨nu¨llu¨ olmak isteyen herkes oyveotesi.org adresinden kolaylıkla kaydolabilecek.

Seffaf ve denetlenebilir sec¸im hedefi dogˆrultusunda bir araya gelen go¨nu¨llu¨lerden olus¸an Oy ve O¨tesi, 2014 yılından beri tarafsız ve bağımsız şekilde faaliyetlerini yürütüyor. Oy ve Ötesi, 31 Mart 2019 tarihinde gerc¸ekles¸en Mahalli I·dareler Genel Sec¸imleri de dâhil olmak üzere toplam 8 sec¸imde, yaklas¸ık 250 bin go¨nu¨llu¨su¨yle, Tu¨rkiye’nin do¨rt bir yanında varlık go¨sterdi.

31 Mart 2019 seçimleri sonrası İstanbul’da büyükşehir belediye başkanı seçimlerinin tekrarlanmasına yönelik kararın, birçok yönüyle, hukuk güvenliğine zarar verecek ve seçmenler nezdinde seçimlere ilişkin hukuki süreçlerdeki belirliliği ve öngörülebilirliği zedeleyecek pek çok soru işareti yarattığını belirten Oy ve Ötesi, duyurusunda "Tarafsız ve bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olarak tüm bu yaşananlara rağmen demokratik, şeffaf, güvenilir ve hukuka uygun seçim talebimizi yineliyoruz. 30 Mart 2014 tarihli yerel seçimlerden başlayarak bugüne kadarki tüm seçimlerde sorumluluk aldığımız gibi, İstanbul'da tekrarlanacak seçimde de aynı demokratik amaçlarla görevimizin başındayız. Her zaman olduğu gibi bugün de odağımızda seçim sonuçları değil, süreçlerin yasalara uygunluğu ve şeffaflığı var. 23 Haziran'da İstanbul'da yenilenecek büyükşehir belediye başkanı seçimleri için gönüllü kayıtlarımızı açtık. Gönüllü olmak isteyen herkesi aramıza bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Oy ve O¨tesi, secim gunu¨ uygulamalarının mevzuata uygun sekilde gerceklesmesi amacıyla secimlere iliskin bilgi birikimini ve tecrubelerini de verecegi egitimlerle gonullulerine ve tum secmenlere bir kez daha aktaracak.

Onceki secimlerde oldugu gibi 23 Haziran'da da ucretsiz mobil uygulaması aracılıgıyla, secimlerde ihtiyac¸ duyulabilecek tum bilgi ve dokumanları secmenlerin erişimine hazır bulunduracagını ifade eden Oy ve O¨tesi, herkesin uygulama aracılıgıyla sandık sonuc¸ tutanagı fotograflarını Turkiye Tutanak Teyit (“T3”) sistemine go¨nderebilecegˆini belirtti. Ayrıca, elde edilen tutanaklardaki sayısal verilerin, bu secimde de, T3 sistemi aracılıgıyla kontrol edileceği duyuruldu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.