Back To Top

Toplu taşımanın özelleştirilmesi gündemde

Toplu taşımanın özelleştirilmesi gündemde

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -20.05.2019
Toplu taşımanın özelleştirilmesi gündemde
- A +

 Göreve gelir gelmez mali disiplin tedbirlerini uygulamaya koyan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, toplu taşıma hizmetlerinin bütçe üzerindeki yükünü masaya yatırdı. Özlü, ulaşımda özelleştirmeye gidilebileceği mesajı verdi.

Düzce Belediyesi Mali Disiplin Tedbirlerini içeren genelgeden yeni bir karar daha kamuoyuna yansıdı. Kurumun zarar eden birimlerine zaman kaybetmeden müdahale eden Özlü, toplu ulaşım hizmetlerinin işleyişini de yakından inceledi. 
Hizmetlerde kullanılan otobüslerin gelir-gider analizinin yapılmasını isteyen Başkan Özlü sistemde ilk hedefin gelir miktarının giderleri karşılamasını sağlamak olduğunu belirtti.

Başkan yardımcıları, birim müdürleri ve danışmanlarıyla istişare eden Başkan Özlü, “kesin ve kalıcı çözüm için özelleştirme dahil bütün alternatifler üzerinde çalışılacaktır” şeklindeki karar ilişkin açıklamada bulundu.

“Zarar eden işletmelerin özelleştirilmesi mantıklıdır”

Belediye Başkanı Özlü, özelleştirme konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, gelir gider dengesinin kamu kurumlarının işleyişi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Göreve geldikleri günden itibaren önce Düzce Belediyesi’nin içinde bulunduğu mali durumu analiz etmeye çalıştıklarını dile getiren Özlü, “Konuyu uzmanları ile birim müdürlerinin de çalışmalar hakkında verdikleri bilgiler ışığında değerlendirdik. Kamu kurumlarında gelir gider dengesinin sağlanması hizmetlerin daha sağlıklı şekilde yürütülmesi ve ihtiyaçları karşılaması açısından büyük önem teşkil etmektedir.” diye konuştu.

“Özelleştirme seçeneğimiz de gündemimizde”

Özlü, bu anlayış çerçevesinde 21 maddelik genelgede en ufak detayları bile göz ardı etmediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

Belediye hizmetlerinin en önemli parçalarından biri toplu ulaşım hizmetleridir. Düzce’de de biliyorsunuz kamu ve özel girişimlerin sağladığı ulaşım sistemi var. Bu konuda belediyemiz tarafından yürütülen ulaştırma hizmetlerinde otobüslerin kazanç miktarının kendi maliyetlerini karşılayıp karşılayamadığını inceliyoruz. Belli bir süreç içinde ortaya çıkacak vaziyet raporuna göre bu hizmeti özelleştirme seçeneğimiz de gündemimizde.

Kamu hizmetlerinde mali zararın devletin cebinden çıktığını kaydeden Özlü, bu sebeple hizmetleri özelleştirerek hem kalite standartlarının artırabiliceğini hem de sıkı denetimler sayesinde toplu ulaşım sistemini daha güvenli hale getirebileceklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.