Back To Top
Liselerde ders sayısı ve sınav baskısı azalıyor

Liselerde ders sayısı ve sınav baskısı azalıyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -18.05.2019
Liselerde ders sayısı ve sınav baskısı azalıyor
- A +

 Yeni ortaöğretim tasarımını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ders sayısının kademeli olarak azalacağını belirterek, “9. sınıfta 8, 10 ve 11. sınıfta 9, 12. sınıfta 7 ders olacak.” dedi.

Borusan Asım Kocabıyık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen “Lisede Ne Yaptık?/Ortaöğretim Tasarım Tanıtım Toplantısı”nda konuşan Bakan Selçuk, liselerdeki yeni eğitim sistemi açıkladı.

Konuşmasının başın öğretmen ve öğrencilerin eğitim sistemiyle ilgili eleştirilerini dile getiren Selçuk, kavram üzerinden disiplinler üstü bir eğitime gitme gitmeleri gerektiğini söyledi.

Selçuk, liselerde ders sayılarını azaltacaklarını belirterek, “Ders sayısı kademeli olarak azalacak. Ders sayılarını azaltıyoruz çünkü bir çocuğun 15 -16 dersi gerçekten anlaması ve içselleştirmesi mümkün olmuyor. Peki ders sayılarında azalma ne demek? 9. sınıfta 8, 10 ve 11. sınıfta 9, 12. sınıfta 7 ders olacak.” diye konuştu.

“Haftalık okul zamanı 40 saat”

Hayal-Etkinlik-Yaşam temalarında çalışmalarla değerlendirilmek üzere kısa adı HEY olan haftalık 5 saatlik zaman dilimleri planlandığını anlatan Selçuk, şöyle devam etti:

Bu zamanlarda öğrencilerin tasarım ve uygulama becerilerini geliştirecek etkinlikler yapmaları ve toplumsal fayda çalışmalarıyla yaşamla ilişki kurmaları hedeflendi. Bu amaçla, 9-11’inci sınıflarda haziran ayları ağırlıklı olarak portfolyo, sunum ve değerlendirme çalışmalarına ayrıldı. Buradaki amaç öğrencilerin sadece akademik değil sosyal ve duygusal becerilerinin en üst düzeyde gelişiminin sağlanması yoluyla dengeli bir eğitim sisteminin oluşturulması. Bu çerçevede, lisenin ilk üç yılında haftalık okul zamanı; 35 saati AGEP, 5 saati HEY olmak üzere toplam 40 saat olarak planlandı.

Bakan Selçuk, yeni sistemde sınav baskısının azalacağını müjdeleyerek, yeni ortaöğretim tasarımına uygun bir yükseköğretim sınavı üzerinde çalıştıklarını ve bu sistemin ilk sınavının 2024’te yapılacağını aktardı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni