Back To Top
ROK'u Akçakocalı Hakim Yargılıyor...

ROK'u Akçakocalı Hakim Yargılıyor...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.05.2019
ROK'u Akçakocalı Hakim Yargılıyor...
- A +

 Bir televizyon kanalındaki spor programında Boşnaklara hakaret içeren ifadeler kullanan ve 'Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama' suçundan hakkında dava açılan Rasim Ozan Kütahyalı'yı Akçakocalı olan İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi Dursun Ali Gümüş yargılıyor.

Katılmadığı son mahkemede hâkimin reddini isteyen Kütahyalı gerekçesinde,  "Ben AK Parti görüşlü bir gazeteciyim. Dolaysıyla sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a yakın biriyim. İnternetten edindiğim bilgiye göre mahkeme hakimi CHP'den aday olmuştur" dedi. 

Sözcü'den Ümit Türk'ün haberine göre, mahkeme hâkimi Dursun Ali Gümüş tutanağa geçirdiği gerekçesinde, bir siyasi partinin adayı olmadığını belirterek, "Kaldı ki, 2011 milletvekili seçimlerinden Ak Parti'den Düzce milletvekili adayı olarak tarafıma teklif dâhi yapılmıştır" dedi.

İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, tutuksuz sanık Rasim Ozan Kütahyalı katılmadı. Duruşmaya şikayetçi Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği avukatları ile çok sayıda müşteki katıldı.

AVUKATI, 'MÜVEKKİLİM HASTA, YATALAK' DEDİ

Kütahyalı'nın avukatı Esennur Ezgi, müvekkilinin hasta yatalak olduğu için duruşmalara katılmadığını iddia etti ve hakimin tarafsızlığını yitirdiğini söyledi. Avukat Esennur Ezgi, "Siz geçen celse elinizi masaya vurarak, 'ben kararımı verdim karar duruşmasına gelir gibi müvekkilinizi getirin' demiştiniz" dedi. Kütahyalı'nın avukatı da hakime internette CHP'den aday olduğu yönünde haberler olduğunu dile getirdi.

HAKİM: CHP'Lİ BİR HAKİM KARAR VEREMEZ Mİ?

Mahkeme hakimi ise böyle bir beyanının olmadığını, ayrıca kendisinin CHP'nin adayı olmadığını, sosyal medyayı da takip etmediğini ifade etti. Mahkeme hakimi "Kaldı ki, 2011 yılında Ak Parti'den Düzce’den aday gösterilmek istendim. Ayrıca CHP'li hakim karar vermez mi" diye konuştu.

MÜŞTEKİ AVUKATI 'YAKALAMA ÇIKARILSIN' DEDİ

Müşteki avukatı Serap Göksu, sanık Kütahyalı'nın hakimin reddi talebinin davayı uzatmaya yönelik olduğunu belirterek bu talebin reddine karar verilmesini istedi. Müştekiler arasında yer alan Saffet Sancaklı'nın avukatı ise sanığın ifade vermemek konusunda ısrarcı davrandığı ve bu keyfiyetini hakimi reddetme aşamasına getirmesinin de dikkate alınarak sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasını talep etti.

HAKİM: HİÇBİR PARTİDEN ADAY OLMADIM, BİLAKİS AKP ADAY GÖSTERMEK İSTEDİ

Mahkeme hakimi ara kararında, "Sanığın CHP'den aday olduğum yönünde beyanı doğru değildir. Hiçbir zaman bir siyasi partinin adayı olmadım. Kaldı ki, 2011 milletvekili seçimlerinden Ak Parti'den Düzce milletvekili adayı olarak tarafıma teklif dahi yapılmıştır" ifadesinE yer verdi. hakimin reddi konusunda karar vermesi için dosya nöbetçi ağır ceza mahkemesine gönderildi.

6 AYDAN 1 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, sanık Rasim Ozan Kütahyalı'nın 19 Kasım 2017'de Beyaz TV'de yayınlanan 'Beyaz Futbol' programında, yorumcu olarak bulunurken kendisine yapılan bir şakaya karşı cevaben canlı yayında sarfettiği bir sözün Boşnak kökenli vatandaşları aşağılama niteliğinde olduğu belirtiliyor. Boşnak/Balkan dernek ve vakıflarının şikayette bulunduğu ifade edilen iddianamede, sanık Kütahyalı'nın suçlamayı kabul etmediği ancak tüm delillere göre üzerine atılı 'Halkın bir kesimini sosyal sınıf din mezhep cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama' suçunu işlediği belirtilerek 6 aydan 1 yıla kadar hapsi isteniyor.

Yorumlar

Yorumlar
Chp 5/10/2019 -
Hâkim taraflı davranmış ne olursa olsun 1. Duruşmayı bitirmiş hemen 2. Duruşmaya karar vereceğim demiş Türkiye'de hangi davada 2. Duruşmada karar çıkmış kaldı ki dava Şubat 2019 da açılmış daha 3 ay olmamış hakim bey sanırsam yangından mal kaçırıyor değil akcakocali nereli olursa olsun mesleğine yakışmayacak şekilde davranamaz hangi tanigi dinledin hangi belgeleri okudun hangi kayıtları izledin ey hakim zaten avukatlık yapmış belli ki bı iş becerememis 60 yaşından sonra geri mahkemelere dönmüş parlatmayin şunu bariz belli tarafli işte
yeni