Back To Top
Poşetten sonra yoğurt kabı, cips paketi, içecek kutusundan da para alınacak

Poşetten sonra yoğurt kabı, cips paketi, içecek kutusundan da para alınacak

 - 3 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -10.05.2019
Poşetten sonra yoğurt kabı, cips paketi, içecek kutusundan da para alınacak
- A +

 Çevre Bakanlığı, poşetin ardından 'geri kazanım payı alınacak' ambalajların sayısını artırıyor. Ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips-çerez ambalajları ve içecek kutularına da 'katılım payı' geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısını artırma kararı aldı.

Bakanlık bu kapsamda hazırlanan "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı geliyor.

Gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

30 HAZİRAN'DA BAŞLAYACAK

Akşam'ın haberine göre uygulamanın 30 Haziran’da devreye girmesi bekleniyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek.

Ücretlendirme Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

ÖDEMEYENE CEZA

Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek.

Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12.37 TL ceza öngörülüyor.

HANGİ ÜRÜNLERİ KAPSAYACAK?

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek.

Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak.

Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

Yorumlar

Yorumlar
Görünen o ki bu uygulama çevreyi düşünmekten çok milletin cebinden parayı almaya dönüşmüş. Gözünüz doymadı, milletin cebinden elinizi çekin. Yoğurt almak için evden kap mı götüreceğiz ya da yoğurt almayıp ya evde yapacağız ya yoğurt yemeyeceğiz. Siz ne saçma insansınız ya. Bari şişeyi, kabı getirene para iadesi yapacağız deyin. Ama hayır, çünkü sizin derdiniz çevre değil bu işten gelecek para. Aç gözlüler. Berat Albayrak vergiyi tabana yayacağız demişti; doğruymuş.
Bi bu eksikti buda oldu sonunda
Habercilik yapıyorsunuz ama olanlardan sanki hiç haberimiz yok gibi böyle aslı astarı olmayan haberi bize sonuyorsunuz bakanlık bile açıklama yaptı yalan haber olduğuna
yeni