Back To Top
FINDIK YEŞİL KOKARCASI

FINDIK YEŞİL KOKARCASI

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.05.2019
FINDIK YEŞİL KOKARCASI
- A +

 11-15 milimetre boylarında genellikle yeşil renkte, bazen kahve ya da yeşilimsi kahve renktedir. Fındık yeşil kokarcasının

"Erginleri Mart sonu - Nisan başında kışlaklardan çıkarak fındık bitkisi üzerinde emgi yaparak beslenip çiftleşerek fındık yapraklarının altına açık yeşil renkte yumurtalarını bırakırlar. Yumurtadan çıkan nimf dönemleri bir süre yabancı otlar üzerinde beslenerek, Temmuz ayı başından itibaren fındık meyvelerinde emgi yapmaya devam ederler. Fındık kokarcasının nisan-mayıs aylarında yaptığı emgi zararı sonucu sarıkaramuk olarak adlandırılan zarar ve boş meyve oluşumu görülür."

Temmuz ayından itibaren zararlının iç doldurmakta olan fındık meyvelerinde beslendiğinde bunun sonucunda ise karakaramuk olarak bilinen zarar, şekilsiz ve buruşuk iç oluşumu ve en önemlisi de lekeli içler görülür.

Sarıkaramuk, karakaramuk ve boş meyve verimi doğrudan azalttığı için kolay göze çarpar, Ancak geç dönemde oluşan lekeli iç zararı harmanda anlaşılamaz. Lekeli iç zararı çoğunlukla fındığın fabrikalarda işlenmesinden sonra fark edilir ki bu da üründe fire miktarının artmasına sebep olur.

Lekeli iç zararına sahip fındıklarda acılaşma, iç çürüklükleri oluşur ve ürünün raf ömrünü düşürür . Türk fındığının kalitesini düşüren bu zararlıya karşı yeterli kültürel önlemler alınması gerekir, ve gerekli olduğu durumlarda kimyasal mücadele uygulanması gerekir.

Kültürel Önlemler: Fındık bahçelerinde, beslendikleri yabancı otlar temizlenmelidir.

Kimyasal Mücadele:Fındık kurduna karşı yapılacak ilaçlama ile her iki zararlı kontrol altına alınabilmektedir..O nedenle kışlamış erginlere karşı mayıs ayında ayrıca bir mücadeleye gerek yoktur.Fındık bahçelerinde kışlayan erginlerin çıkışı Nisanın 2. Yarısında en üst seviyeye ulaşmaktadır.Bu dönemde,akşam yada sabah serinliğinde10 dekar arazide rastgele 10 ocaktaki dallar 3-3,5 m ebadındaki beze silkelenir . 1 veya daha çok ergine rastlanırsa mücadele yapılır.

Gençlere (nimfler) karşı ise, yine aynı yöntemle Temmuz un ilk yarısında sayım yapılarak , ocak başına ortalana 1 nimf bulunursa bahçelerde ilaçlama yapılır.

Bir fındık kokarcası mevsim boyunca toplam 270 meyveye zarar vermektedir.

Ülkeye büyük miktarlarda döviz girdisi sağlayan fındığın kalitesinin ihracattaki öneminin hiçbir zaman göz ardı edilmemeli, Bu nedenle de üreticilerimizin bahçelerinde fındık yeşil kokarcasının var olup olmadığını tespit ederek mücadele yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni