Back To Top
Uzak Doğu Türk fındığını sevdi

Uzak Doğu Türk fındığını sevdi

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.05.2019
Uzak Doğu Türk fındığını sevdi
- A +

 Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç, tanıtım faaliyetlerinin ardından Çin’e yönelik fındık ihracatının büyük ivme kazandığını söyledi.

Sevinç, konuya ilişkin açıklamasında, 1 Eylül’de başlayan 2018-2019 ihraç sezonun ilk 8 aylık döneminde 210 bin 927 ton iç fındık ihraç edilerek karşılığında 1 milyar 224 milyon 151 bin dolar gelir elde edildiğini belirtti.

Bu sezonki ihracatın yaklaşık yüzde 40’ının işlenmiş halde sevk edildiğini aktaran Sevinç, “İşlenmiş fındık ihracatının artması, gerek katma değerin ülkemizde kalmasını sağlaması gerek bölge istihdamına olumlu katkıları olması bakımından daha yukarılara çekilmesi gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sevinç, Türkiye’nin fındık ihracatının yüzde 76’sını AB pazarına yaptığına dikkat çekerek, tek pazara bağımlı olan fındık ihracatının bu yapısından kurtulması için yapılan çalışmaların meyvesini vermeye devam ettiğini vurguladı.

“Çin’e 5 bin 600 ton fındık ihraç ettik”

Tanıtım faaliyetlerinde bulunulan Çin, ABD, Japonya ve Hindistan’da dikkat çekici bir ihracat artışının yaşandığını aktaran Sevinç, “Bu dönemde Çin’e 5 bin 600, ABD’ye 5 bin 700, Japonya’ya 875 ve Hindistan’a da 395 ton iç fındık ihraç ettik.” diye konuştu.

Sevinç, tanıtım faaliyetlerinin ardından Çin’e yönelik fındık ihracatının önemli bir ivme kazandığını ve ihracat artışının istikrarlı bir hale geldiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

Tanıtım faaliyetlerinin ardından Çin en fazla ihracat yapılan ilk 10 ülke arasına girdi. Artışın bu şekilde devam etmesi halinde sezon sonunda bu ülkeye yapacağımız ihracatın 8 bin ton civarında gerçekleşmesini bekliyoruz. Elde edilen bu başarıdan dolayı sektör adına son derece mutluyuz. Zaman sonuç almanın çok kolay olmadığı bu pazarda, yaptığımız sabırlı ve istikrarlı çalışmalarla bizi haklı çıkardı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni