Back To Top
Akçakoca'da zincir market iznini Yanmaz değil mahkeme vermiş..

Akçakoca'da zincir market iznini Yanmaz değil mahkeme vermiş..

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -6.05.2019
Akçakoca'da zincir market iznini Yanmaz değil mahkeme vermiş..
- A +

 Akçakoca Belediyesi’nin, zincir marketleri açılmasını önlemek için aldığı meclis kararı yargıdan döndü.

Akçakoca Belediyesi yetkilileri,  “ Okan Yanmaz, 2 zincir market  açılışına izin verdi “ haberinin gerçeği yansıtmadığı ve kamuoyunu bilerek ve isteyerek bilgi kirliliği oluşturmaya yönelik maksatlı haber  yapıldığını " ifade ettiler.

Alınan bilgiye göre, Belediye meclisinin, Akçakoca Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nedim İşgören’in talebi üzerine ilçede faaliyet içinde bulunan bakkal, market ve büfelerin  mağduriyet yaşamaması için Cüneyt Yemenici’nin başkanlığında 1 Şubat 2017 tarihinde aldığı zincir marketlere sınırlama getirdiği karar yargıdan döndü.

Erol – Rahmi Solak kardeşler ile çocuklarının  sahibi olduğu Yılbağ İnşaat  şirketinin, Akçakoca Belediyesinin zincir marketlere sınırlama getirmek için aldığı meclis kararının yürütmesini durdurmak için açtı davayı kazandı.

Bolu Bölge İdare Mahkemesinde açılan davayı gören mahkeme heyeti, Erol Solak ve çocuklarının sahibi olduğu  Yılbağ İnşaatın talebini haklı bularak, belediye meclislerinin zincir marketlere ruhsat vermeme' kararı alamayacaklarını hükme bağladı.

Mahkeme heyeti aldığı kararın gerekçesinde; 3572 sayılı Kanun ve kanuna dayanılarak çıkarılan İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik’te belirlenen hususlar dışında, Akçakoca Belediye Meclisinin,  zincir marketlere ruhsat verilemesini sınırlayıcı hükümler içerecek şekilde ilave bir takım yükümlülükler getirme yetkisinin bulunmadığını ve belediye meclislerinin ek kriterler getirerek zincir marketlere ilave şartlar getiremeyeceğine hükmetti.

Mahkeme heyetinin 6 şubat 2019 tarihinde oybirliği ile aldığı kararında, Akçakoca Belediyesinin 1 Şubat 2017 tarihinde aldığı kararı iptal ederek zincir marketlerini yeniden açılmasının yolunu açtı.

Akçakoca Belediyesine tebliği edilen  mahkeme kararı sonrası toplanan Akçakoca Belediye meclisi, 2 mayıs Perşembe gün ki oturumunda konuyu gündemine alarak sonuçlandırdı.

Belediye meclisine sunulan kararda, Yılbağ otomotivin Bolu İdare Mahkemesinde açtığı ve kazandığı davaya konu olan zincir marketlere ruhsat verilmemesi kararını oy çokluğu ile  iptal etti.

Belediye Maclisi kararı sonrası Akçakoca 2 zincir market daha açıldı.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni