Back To Top

ÇUHALLI PLAJINDAKİ O PİS GÖRÜNTÜ KALKIYOR...

ÇUHALLI PLAJINDAKİ O PİS GÖRÜNTÜ KALKIYOR...

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.4.2019
ÇUHALLI PLAJINDAKİ O PİS GÖRÜNTÜ KALKIYOR...
- A +

 Yerel basın olarak defalarca gündeme getirdiğimiz ve vatandaşlarca "Akçakoca'nın kaderi" gözüyle bakılan Çuhallı Plajı'na akan kanalizasyonun durdurulması için yeni belediye başkanı Okan Yanmaz tarafından düğmeye basıldı.

Seçim döneminde kendisi tarafından sık sık gündeme getirilen ve çözümü için söz verdiği soruna çözüm bulmak için mazbatasını aldıktan hemen sonra kolları sıvayan Yanmaz ilk iş olarak burada tespitler yapmıştı. 

Dün sabah saatlerinde Çuhallı Plajının Batı bölümüne gelen Akçakoca Belediyesi Fen işleri Müdürlüğü alt yolu keserek çalışmalara başladı. 

Fen işleri ekiplerinden alınan bilgiye göre Çuhallı Plajına akana dereye iki aşamalı çözüm geliştirildi:

1- Su akıntısına kanalizasyon karışmasının önlenmesi

2- Osmaniye sırtlarından gelen küçük su akıntısının menfez içine alınarak denize verilmesi

Ekipler öncelikle küçük dereye kanalizayon karışmasını engellemek için ilgili logarın çevresini kazarak eskiden döşenmiş küçük çaplı boruların yerine yenisini döşemeye başladılar.

Döşenen büyük çaplı borular sayesinde yukarıdan gelen milli toprağın boruları tıkamadan pis suyun tahliye edileceğini söyleyen ekipler; Çuhallı plajına akan suyun aslında temiz olduğunu küçük derenin kirlenmesinin nedeninin dar borulara sahip olan eski kanalizasyon hattı olduğunu, küçük çaplı boruların kolayca tıkanarak tahliye sistemini harekete geçirdiğini logar bacasının üst kısmında bulunan tahliye hattının çoğu zaman geri basarak Çuhallı Plajı'nın Batı kısmındaki dereye karışmak suretiyle kumu kirlettiğini söyleyerek, yapılan çalışmalardan sonra tahliye hattına da gerek kalmayacağını, bölgede kanalizasyon, yağmur suyu ve yukarıdan gelen derenin kirlenme sorununun ortadan kalkacağını, temiz suyun ise uzatılan menfezle birlikte kapalı olarak denize verileceğini bildirdi.

Yorumlar

Yorumlar
Atik 5.4.2019 - 14:04:16
Mavi bayraklı plaja yakışmayacak bir görüntüydü. İlk gün makam odası kapısı söküldü, ikinci gün bu çalışma. 2 de 2 çok iyi başlangıç. Ne yalan söyleyeyim; ben şahsen bu kadarını beklemiyordum. Tebrik ederim. Akçakoca'da yol çalışmaları bir önceki dönem fena değildi; ancak, en önemli bölge hep ihmal edildi. Turkuaz Otel'den Beşyol'a gidiş dönüş güzergahı Akçakoca'nın ana arteridir. İki çarşı arasında ve merkez çarşı içinde yolun bu şekilde olmaması gerekiyor. Arabalarımız mahvoldu. Bu yol bize hiç yakışmıyor. Merkez Cami sahil kısmındaki taş döşeme de çok kötü oldu. Bu bölgelere de bir çalışma gelecektir diye düşünüyorum.