Back To Top

CHP, AKÇAKOCA'DA NİÇİN HÜSRANA UĞRADI?

CHP, AKÇAKOCA'DA NİÇİN HÜSRANA UĞRADI?

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.4.2019
CHP, AKÇAKOCA'DA  NİÇİN HÜSRANA UĞRADI?
- A +

 AKÇAKOCA CHP NİÇİN HÜSRANA UĞRADI?

CHP Akçakoca’da niçin bırakın yerinde saymayı seçimlerde geri gitti.

2000’den fazla yeni seçmenin olduğu yerde 34 oyluk artış yerinde saymak değil bir hayli geri gitmektir.

Neyi nerede yanlış yaptıklarının tartışmasından çok parti içi hiziplerin birbirini inceden ve gizliden suçlamaları var şimdilik.

Bu hâkim anlayışla başka bir aday ve ekip seçime girse netice pek değişmezdi, çok çok 500 oy daha fazla alınabilirdi.

2000 yılından bu yana yapılan belediye başkanlığı seçimlerinin neticelerinin doğru okunmaması bu başarısızlığın ilk sebebiydi.

Akçakoca halkı belediye başkanı seçerken geleceğe dair “UMUT” duyacağı, şehrini birkaç basamak yükseltebileceğine inandığı bir adayı belediye başkanı seçmek istiyor.

Nazmi Çiloğlu, Cüneyt Yemenici seçilirken de bu umutla oy aldılar ha keza Fikret Albayrak’ta.

Bu umudu görmediği her belediye başkanını yer ile yeksan ediyor Akçakoca halkı.

Okan Yanmaz’da bu umutların karşılığını veremezse bir daha başkan seçilebilme şansı kalmaz.

Fikret Albayrak’ın belediye başkanlığında yaptıklarını çok mühimseyen CHP’liler aynı çalışmayı halk nezdinde Cüneyt Yemenici’nin de yaptığını pek fark edemediler.

Akçakoca halkı açısından Yemenici ve Albayrak’ın belediyeciliğinde pek bir fark yoktu. Akçakoca’yı bir üst lige çıkarmayı başaramadılar.

Osmaniye’de çok başarılı bulunan Fikret Albayrak hiçbir başarı elde edemedi. Kimseye sormadan kestirdiği çınar ağaçları Osmaniye halkı tarafından unutulmamış olmasının etkisini de göz ardı etmemek gerekirdi. Hiç hesaplaşmadı çınar ağaçlarını kestirmesi ile alakalı.

Hesaplaşma derken altını çizmiş olayım ikinci en büyük sebep de Fikret Albayrak’ın hiçbir meselede Akçakoca halkı ile hesaplaşmadı, yüzleşmedi.

Yüzleştiği tek mesele esnafın dükkân önüne mal çıkarmasını yasaklamasıyla ile alakalıydı.

Bu hesaplaşmanın dışında evliya gibi bir belediyecilik yapmış gibi davrandı. Partililerini de bu yaklaşım doğrultusunda siyaset yapmaya mahkûm etti.

Akçakoca halkının balık hafızalı olduğu değerlendirmesine güvendi ya da öyle saydı.

Akçakoca halkının balık hafızalı olmasına olan güveni ile Akçakoca halkı ile kucaklaşarak seçimi kazanacağına inandı ve partililerine inandırdı.

Iskaladığı/ıskaladıkları şey ise seçimi kazanan adayın bu kucaklaşmayı kendisinden iki üç misli fazla yapmış olması ve umut beklenen bir aday olması sebebiyle de karşılığını almış olmasıydı.

Birbirlerine ne kadar çok kucaklaştıklarını anlatmaktan ve övünmekten, rakiplerinin kendilerinden ne kadar daha çok çalıştıklarını fark edemediler bile.

Bu kucaklaşma sırasında yerelde ve genelde hiçbir AKP karşıtlığında bulunmaması/bulunulmaması da seçimde fark yemenin üçüncü sebebi oldu.

Kâğıt üzerinde Millet İttifakının 5600 oyu vardı.

Ve bu 5600 oyun temel özelliği AKP karşıtı olmasıydı.

Bu karşıtlık Fikret Albayrak tarafından hiçbir şekilde ortaya konmayınca hatta iktidar partisinin adayı ve AKP’li belediye başkanı Cüneyt Yemenici’ye elle tutulu gözle görülür eleştirilerde bulunmayınca kâğıt üzerinde ki seçmenlerin 1700’ü buhar oluverdi.

Bu seçmenler Fikret Albayrak adına havlu atmış oldular.

Akçakoca CHP’nin ve Fikret Albayrak’ın kaybetmesindeki dördüncü büyük sebep ise fındık ve fındık tarımı ile alakalı hiçbir teklifin yapılmamış olmasıdır yani yine “UMUT”la alakalıdır.

Ancak bu umut direkt geçim ile alakalıdır, yani günceldir.

Akçakoca halkı en büyük geçim kaynağı olan fındık ile alakalı yeni teklifler ve yapılanmalar bekliyor. Fındık mevzusunda elini taşını altına koyabilecek önderlik edebilecek siyasetçi istiyor.

Fikret Albayrak’ın fındık tarımı ile alakalı ciddi bir teklifi olmamıştır.

“Fiskobirlik desteklensin” tekliflerini yenileyen adaylarda hiçbir umut görülmediği gibi “Ağam bizimle eğlenir” esprisini muhakkak ki sık sık yapılıyor bu teklifle gelen siyasetçileri dinlediklerinde.

**

Sebepler çok ama sayıyı artırmak sadece yazıyı uzatır. Gerçekler yine aynı gerçekler olarak kalır.

Akçakoca’da belediye başkanlığı seçimini kazanmak CHP’li olmayan seçmenin oyunu da kazanmakla olur ama bu seçimde bırakın kazanmayı CHP’li bir kısım seçmenin oyu Fikret Albayrak’a gitmemiştir.

Hatta belediye meclisi seçimlerinde daha fazla oy almıştır CHP. Manidar bir tercihtir bu tercih. Ders alınması gereken bir tercihtir.

Büyük şehirlerde ki başarı sayesinde kendilerine oy vermeyen seçmenlere şimdilik hakaret edilmiyor olması sürekli kılınabilirse ve zaman içerisinde bundan vazgeçilebilirse bu vaziyet Akçakoca adına hayırhah olacaktır.

 

**

Akçakoca CHP 5 yıl sonra tekrar bir hüsran yaşamamak ve başarılı olmak istiyorsa bir değişim yaşamalı kabuk değiştirmelidir.

Nasıl bir değişim olacağını İmamoğlu’nun siyaset yapma biçimini dikkate alarak yapabilirler.

Benim kendilerine tavsiyem ise “Benim oyum ile çobanın oyu bir olamaz.” diyen mensuplarının bırakın partide görev yapmalarını partiden içeri girmelerini engellemeleridir.

Bunu başaramadıklarında değişim olamaz zaten.

YAZAR: ERGUN AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.