Back To Top

31 MART YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE …

31 MART YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE …

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.3.2019
31 MART YEREL SEÇİMLERİ ÜZERİNE …
- A +

Sosyal Medyada,  Germa Koçi adıyla tanınan PTT emeklisi Şükrü Turhan, Yerel seçimler üzerine kaleme aldığı yazısında, " Nasıl Bir Belediye Başkanı İstiyoruz?" sorusunu irdelemiş.

Yazsında, Akçakoca Belediye Başkan adaylarına da değinen Turhan, hepsi bizim çocuklar  dediği adaylar için; " ortak  bedenin parmakları gibi bu ilçenin havasını uzun yıllar teneffüs etmiş düzgün insanlar bu nedenle tamamına bu hizmet yarışında başarılar diliyorum " yorumunda bulunmuş.

ŞÜKRÜ TURHAN'IN İŞTE O YAZISI

31 MART YEREL SEÇİMLER ÜZERİNE …

 Yerel seçimlere 16 gün kaldı, seçim siyaseti meydanlarda , sanalda ve tv ‘lerde kızışmaya başladı.

Kanımca; kimin belediye başkanı olacağından çok, "nasıl bir belediye başkanı istiyoruz" sorusu daha önemli.

İsim peşinde koşmak yerine o koltuğa oturacak kişinin kişisel özelliklerine, hayata bakış açısına, iletişim başarısına bakmak gerekmez mi?

Başkan adayları projelerimiz diyerek yapacakları icraatları kağıt üzerinde vatandaşa kabul ettirip oy toplama derdinde..

Vatandaş ne istiyor peki?

Belediye başkanı olacak kişi çevreye duyarlı mı?

Kaç kişi merak ediyordur...!

Başkanlık koltuğunun sahibi kültüre ve sanata nasıl bakıyor ?

İnsan haklarına saygılı mı?

Kendisine oy veren ya da veremeyen her yaştaki kentliye ne kadar yakın?

Sorunlar ve taleplere duyarlı mı?

Vatandaşla sahada buluşup, sohbet ediyor mu?

Onları dinliyor mu?

Eleştiriye ne kadar açık?

Rutin belediyecilik hizmetleri dışında sosyal belediyeciliği önemsiyor mu?

Kentinde yaşayan vatandaşların iyi ve kötü günlerinde varlığını gösterebiliyor mu?

Kentlerin temel sorunlarının çözümünde akademik odalarla görüş alışverişinde bulunabilecek ve onların önerilerini dikkate alabilecek mi?

Kibir, gösteriş ve saltanatın esaretinden kurtulup, güç zehirlenmesi olmadan yaşayabiliyor mu?

Aile hayatında mutlu mu?

Zafiyetlerine gem vurabilecek dirayette mi?

Temsil kabiliyeti var mı?

Hayvan hakları konusunda duyarlı mı?

Çalışma arkadaşlarına karşı hoşgörü sahibi mi?

 

Vatandaşı bağırıp çağırmadan dinleme sabrına sahip mi?

Yüzlerce soru ilave edilebilir bu listeye..

Parti genel başkanları dedi, seçti diye niye o kişilere oy vermek durumunda kalalım ..

Genel başkanlar aday gösterdikleri kişileri ne kadar tanıyor, biliyorlar?

Velhasıl...

Her şey muamma...!

Belediye başkanlığına kimin aday olacağını siyasi partilerin genel merkezleri belirliyor. Biz Akçakocalılara bu konuda yapacak tek şey kalıyor: Kendi irademiz dışında belirlenmiş bir belediye başkanı adayına oy vermek.

Kısacası, belediye başkanını ve belediye meclisi üyelerini biz Akçakocalı seçmenler seçmiyoruz. Siyasi parti genel merkezlerinin bize sormadan "seçtikleri" adaylara sadece oy vermekle yetinmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle, belediye başkanları onları seçen halka değil aday gösteren birimlere hizmet ediyor.

Demokrasi yerelden başlar, yerinden demokratik yönetimler oluşturulmadan, Türkiye'nin demokrasi ve diğer sorunları çözülemez.

Bu nedenle tavizsiz ekolojiyi önemseyen, doğayla, insanla ve diğer canlılarla, kentle barışık projeler üreten, kenti çıkar gruplarına peşkeş çekmeyen, ayrımcılık yapmayan, çoğulcu, katılımcı, Akçakoca kültürünü yaşatacak, demokrat, rantçı değil, halkçı belediye başkanı isteniyor.

Gelelim bizim adaylara ;

iki bağımsız , Çali Hakan Direk ve Ayhan Güleç

Dört partili , AKP Cüneyt Yemenici , CHP Fikret Albayrak , MHP Okan Yanmaz ve DSP Ersin Gündüz olmak üzere altı Belediye Başkan adayımız yarışıyor.

Şahsen siyasi partilerin hiçbirine organik bağı ve sempatisi olmayan biri olarak kendi adıma değerlendirme yapacak olursam biraz şanslıyız gibi ; neden derseniz bakıyorum da hepsi bizim çocuklar , ortak bedenin parmakları gibi bu ilçenin havasını uzun yıllar teneffüs etmiş düzgün insanlar bu nedenle tamamına bu hizmet yarışında başarılar diliyorum.

Bir doğa sevdalısı kardeşleri , abileri olarak Belediye Başkanı seçilmeleri halinde kendilerinden üç önemli konuda anlayış ve destek bekliyorum.

1) HAVAİ FİŞEK

Bu konuyu defalarca daha önce de dile getirdim. Festivaller kapsamında , düğünlerde veya özel günlerde doğaya ve üzerinde barınan tüm canlılara özellikle kanatlı kuşlara ve onların üremelerinin olumsuz sonuçlanmasına neden olan bu maliyetli ve gereksiz şatafattan vazgeçilerek günümüz teknolojisine ve doğaya uygun sessiz ama aynı görüntüye sahip balon fenerler kullanılabilir.

2) GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ

insan veya hayvan yaşamını olumsuz etkileyen, dengesini bozan her türlü insan, hayvan ya da makine kaynaklı ses oluşumudur. Gürültü kirliliğinin en yaygın biçimlerinden biri, özellikle motorlu araçların neden olduğu kirliliktir. Malum evlerimizde hastalarımız , bebeklerimiz ya da vardiyalı çalışan insanlarımız var . Nişan – düğün veya asker uğurlamalarında yoğun ve abartılı korna sesleri olmadan dörtlüler açılarak da yolda ilerlemek mümkün ve sanırım biz insanlara daha da yakışan şekli de bu .

3 ) SABAH ANONSU

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 127. maddesine göre yerel seçimler yani belediye seçimleri 5 yılda bir kez yapılır. Yani seçilen görevliler normal şartlarda 5 sene boyunca görevinin başındadır.

Hal böyle iken her sabah saat 10 ‘ da kimin belediye başkanı olduğunu halk bilmiyormuş gibi ya da inadına inadına mecburen dinleyeceksiniz der gibi isim zikretmenin mantığını anlamak mümkün değil , hem de hayırlı işler dileRİZ çoğul ekinden sonra yine çoğul eki olan ve kurumsallığı ile daha şık duran Belediye Başkanlığı ibaresi değil de ille tekil yani isim yani BEN !.

Önümüzdeki yerel seçimlerde yani 31 Mart tarihinde sandığa oy vermeye gittiğimde bu üç madde konusunda hassas olan ve bunu açıkça deklere eden aday bana daha yakın olacaktır bağımsız ya da hangi partiden olursa olsun …

Bu anlayışla 31 Mart yerel seçimlerinde hizmet yarışında ben de varım diyen tüm Muhtar ve Belediye Başkanı adaylarına başarılar diliyorum. İlçemiz , İlimiz ve Ülkemize hayırlı olsun .

Şükrü TURHAN

https://www.facebook.com/sukru.turhan.1

Yorumlar

Yorumlar
Böyle bir parti yanlısı yorumu burdan onaylayan yöneticilere sesleniyorum lütfen tarafsız olun
Adıma yapılan yorumdan haberim veya bilgim yoktur tamamen yalan yere şahsım adını kullanarak yorum yapılmıştır. Bunu yaparak aramıza fitne sokmaya çalışan niyeti bozuk insanlar bu şekilde alçakça devam ederseniz hiç şansınız yok. Medya kuruluşlarına duyurulur
ali horoz 14.3.2019 - 17:21:47
31 martta sandığa gideceğiz, ve bir kez daha cüneyt başkan diyeceğiz. boşa kaybedecek vaktimiz yok.
Gercekten tebrikler.. sayın medya sizide böyle haberlere davet ediyoruzz.... şeffaffff.....