Back To Top
AKÇAKOCA KORDON NE OLACAK?

AKÇAKOCA KORDON NE OLACAK?

 - 15 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -14.3.2019
AKÇAKOCA KORDON NE OLACAK?
- A +

 AKÇAKOCA “KORDON” NE OLACAK?

SİYASİLER SAĞIR VE DİLSİZ OLDUĞU SÜRECE YOK OLACAK

Bazı mekânlar bizatihi oluşur, İstanbul Caddesinin Beşyola yakın tarafı da bizatihi oluşan Kordon diye tabir edilen yerde bu mekânlardan.

Ayaküstü çay satışından başlayan daha sonra ruhsatlandırılan Kordon; Akçakocalıların ve misafirlerimizin sohbet etmek, denizi seyretmek, güneşi batırmak, buluşup sohbet etmek için en çok tercih edilen yeri.

Ve Kordon tehlike altında, betonlaşmaya teslim olma bu tehlikenin adı.

Bu tehlikenin beton lobisi tarafından oluşturulduğunu da hep biliyoruz.

Kordon’un alt kısmı Garanti İnşaat, üst tarafı ise AKP ilçe Başkanı Dergâh Akça’nın inşaat firması tarafından betona boğacak projelere teslim edilmek üzere satın alındı.

O bölgede yaşayan duyarlı, betonlaşmaya karşı olan Akçakocalılar bir Kordon’un yok olmaması için bir imza kampanyası düzenleyerek 2000’e yakın imza topladılar.

Ancak bu kampanyanın bir faydası olmayacak çünkü beton lobisi çok güçlü.

Beton lobisi derken sadece müteahhitleri kast edersek haksızlık etmiş oluruz çünkü beton projelere teslim edileceğini bile bile arsa satmak, kat karşılığı evini vermek beton lobisine dâhil olmanın gereğidir.

Eski belediye başkanlarımızdan Erol Solak “Adaylığım sırasında kimse bana gelip de benim evimin/arsamın olduğu yere kat iznini bir kat azalt diye gelmedi; benim evime/arsama bir kat daha izin ver, verdikten sonra istersen yasakla diye geldi” diye anlatırken, beton lobisinin gücünü her ev/arsa sahibinden aldığını da çok güzel anlatmıştır sohbetlerinde.

Evini/arsasını kat karşılığı verenler ne kadar gak, kem küm etseler, hukuken bu benim hakkım derlerse desinler beton lobisine dâhil olmuş olurlar. Bir kere ile yapılmış olması hiçbir şeyi değiştirmez. Müteahhitler/tedarikçiler hariç beton lobisinin bizatihi üyeleri bir kerelik dâhil olmakla lobiye destek vermişlerdir çoğu zaman.

Evimi/arsamı kat karşılığı vermek benim hukuken hakkım diyenler Kordon’u yok edecek bu projelerde hukuken bir noksanlık yoksa bacaklarını ayaklarının altına kıstırıp susmak zorundalar.

Kişinin kendisine hak gördüğü şey başkasına da hak olmalıdır.

Kordon’daki yeni yapılacak beton binaların hukuken bir sıkıntıları olup olmadığına dair tafsilatlı bir bilgim yok.

Ancak Dergâh Akça’nın inşaata başlamayı sürekli ertelemesi kuşku duyurmuyor da değil ancak belediye başkanı Cüneyt Yemenici’nin isteği üzerine seçimler öncesinde tepki almamak için projeye başlamayı erteliyor olması ihtimali daha yüksektir.

Kısacası kanaatime göre hukuken yapılacak çok bir şey yok gibi.

Hukuken yapılması gereken işlemler belki ruhsatların alınması sürecinde olabilirdi ancak bizim ilçemizin siyasi parti teşkilatları bu zamanlarda kör ve sağır olmayı tercih ediyorlar.

Herhangi bir iptal davası açabilmiş bir siyasi parti ilçe teşkilatımız yok, tencere dibin kara senin ki benden kara ile idare edip duruyorlar.

Beton lobisini karşısına alma cesareti gösteren bir siyasi parti ilçe teşkilatımız ise henüz oluşmadı, oluşacağa da benzemez.

Bilmem farkında mısınız ama önde gittiği varsayılan adaylar ve teşkilatlarının kamuoyu önünde Kordon’un en azından bir kısmının yok olacağına dair bir tepkileri yok.

Cüneyt Yemenici’nin olamaz, ruhsatlandırma açısında belediye başkanı olarak ister istemez zaten içerisindeydi, hukuken yapacağı pek bir şey de yoktu muhtemelen ancak siyasi ağırlığı ile bu projenin önüne geçebilirdi.

Kordon’a betonlaşma izni verilirken Fikret Albayrak ve Okan Yanmaz’da  Afrika’da filan yaşamıyorlardı Akçakoca’da yaşıyorlardı ve kamuoyu önünde bir tepkilerini görmedik yani Cüneyt Yemenici’den farklı davrandıklarını söylemek mümkün değildir.

Kordon’da testi kırılmıştır, testinin yapıştırılıp yapıştırılmayacağını seçimlerden sonra hep birlikte göreceğiz ancak var olan yapıya bakıldığında ise umutlu olmak için pek bir sebepte yok gibi.

Mühim olanın testi kırılmadan önce harekete geçebilmek olduğunun dersini keşke Kordon kısım kısım betonlaşırken çıkarabilsek.

Ergun AŞÇI

Yorumlar

Yorumlar
Büfelerde kaldırılmalı ticarethane olmadı. Doğal gğzelliğine dönmeli
Yığılcalı 15.3.2019 - 10:32:56
Beton istemiyok, doval galsın urası, dokunmayın, hakkımızı söke söke alırız Okan seçilsinde kimse dokunamaz oriye
Okan 15.3.2019 - 10:30:56
Esentepe bizimdir bizim kalacak okan geliyor, korkun okan-okan -okan bagıra bağıra geliye
Beter olun.
Mg 3/14/2019 -
Kimse bilmediği konular hakkında yorum yapmamalı ve sakim kalmalı eminiz ki bizim belediyemizde böyle yanlış olmaz cüneyt başkana güvenimiz sonsuzz
Burayı imara açan buraya imar izni veren vatan hainidir.İlle vatan haini olmak için memleketi satmak gerekmez.Memleketin doğasını bozan görüntü kirliliği yapan oluşumlara izin veren yeşili ve eşsiz manzaraya gölge yapan her kimse bunu hakediyor.
ASIM 14.3.2019 - 14:12:40
AZ GERİSİ OGRETMENEVINE KADAR OLAN YERİ DİKİLEN BINALARI HIC GÖRMÜYORSUNUZ
Halk için orda oturmaya 3 masa ayırmışlar gerisi kordon boyu masalar paralı işletmelere ait.gına geldi ailecek oturamıyoruz betonlaşmış betonlaşmamış bizim için farketmiyor halk olarak istifade edemedikten sonra.belediye bu işletmelere 3 er masa versinler gerisi halkın olsun .
Halk için orda oturmaya 3 masa ayırmışlar gerisi kordon boyu masalar paralı işletmelere ait.gına geldi ailecek oturamıyoruz betonlaşmış betonlaşmamış bizim için farketmiyor halk olarak istifade edemedikten sonra.belediye bu işletmelere 3 er masa versinler gerisi halkın olsun .
Kordon akçakoca halkının ve doğanın namusudur.arsa bedeli neyse ve nasıl ödenmesi gerekiyorsa bunlara ödensin gerekirse herkezden para toplansın bunlara verilsin ama burası betonlaşmasın. Devlet vatandaş işbirliği ile doğal güzelliklerimiz korunması lazım. O manzara hepimizin kimse kıymasın katletmesin
Kordon akçakoca halkının ve doğanın namusudur.arsa bedeli neyse ve nasıl ödenmesi gerekiyorsa bunlara ödensin gerekirse herkezden para toplansın bunlara verilsin ama burası betonlaşmasın. Devlet vatandaş işbirliği ile doğal güzelliklerimiz korunması lazım. O manzara hepimizin kimse kıymasın katletmesin
Çk 3/14/2019 -
Eyyy cüneyt bu secimde o samimiyetsiz kapıya gelip çikolatan seni kurtaramayacak eyy
sami Can 14.3.2019 - 10:38:49
İnşallah bu güzellik yok olmaz
yaklaşık iki yıldır konuşulan ancak bugüne kadar hiç bir siyasetçinin sahiplenme gereği duymadığı bir konuyu dile getirdiğiniz bu yazınız için sizi tebrik ederim Ergun Bey. Akçakoca halkının ve gelen misafirlerin uğrak yeri olan kordonda artık güneşi batırmak hayal gibi görünüyor. çünkü baktığımızda iki binden fazla imza toplanmış olsa dahi hukuki anlamda yapacak bir şey yok. Geriye tek bir yol kalıyor arsayı satın alan Güçlü inşaat mağdur edilmeyecek şekilde Belediye tarafından bedeli ödenerek bu betonlaşmanın önüne geçmek. Tabi Güçlüler isterse...
cansu 14.3.2019 - 09:45:35
bi orası kalmıştı betonlaşmayan!! yazık çok yazık bu güzelim şehrin her yeri beton üç maymunu oynuyorlar AYAKLAN AKÇAKOCA
yeni