AKÇAKOCALI MUSTAFA CESUR ROBOT GARSON TASARLADI...  - Akçakoca Haberleri Akçakoca Gazete Turizm Düzce Haberleri Back To Top
AKÇAKOCALI MUSTAFA CESUR ROBOT GARSON TASARLADI...

AKÇAKOCALI MUSTAFA CESUR ROBOT GARSON TASARLADI...

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.3.2019
AKÇAKOCALI MUSTAFA CESUR ROBOT GARSON TASARLADI...
- A +

Kafe işletmeciliği yapan Akçakocalı Mustafa Cesur,   çay ve kahve servisi yapabilecek, konuşabilen ve sipariş alabilen bir robot tasarladı. Cesur müşterilerine servisi bu robotla yaparken hayalinin 3 modelde robot üretmek olduğunu söyledi.

Düzce’nin Kültür Mahallesi’nde kafe işletmeciliği yapan Mustafa Cesur isimli girişimci kafede işleri kolaylaştırmak ve dikkat çekerek müşteri potansiyelini arttırmak amacıyla kendi imkanları ile servis robotu yaptı. Cesur’un Roboto MC1 adını verdiği robot üzerinde ki düzenek sayesinde verilen siparişleri kafeteryanın mutfağına iletiyor ve gelen müşterilere sipariş vermek ürünleri soruyor. Robot ayrıca üzerine konulan kamerayla cep telefonu sayesinde güvenlik görevlisi gibi çalışabiliyor.

Tasarladığı ve yaptığı robot hakkında bilgiler veren Mustafa Cesur, “Kafecilik sektörüne nasıl bir yenilik getirebilirim diye düşündüm. Sonra dedim ki insan boyunda bir robot yapayım. Cep telefonu ile kontrol edilebilen bir robot tasarladım. Önce çizerek tasarladım daha sonra piyasadan çeşitli malzemeleri toplayarak Bu robotu son halini çizdim ve ekipmanları aldım ve hayata geçirdim. Bu robotola oturduğunuz yerden çay ve kahve servisi yapabiliyorsunuz. 20-30 metre ilerde ki müşteri ile görüşebiliyorsunuz. Yani yardımcı teknolojik bir asistan. Aynı zamanda iş yerinizde oturduğunuz zaman iş yerinizin önünden geçene iş yeri hakkında bilgi verebilirsiniz. Bir çok özelliğe sahip ve tamamen yerli üretim. Kendi imkanlarımla yaptığım akşamdan şarj edip ertesi gün akşama kadar kullanabileceğiniz bir teknoloji. Çay, hamburger, tost, neskafe gibi bir çok servisi yaptırabilirsiniz” dedi.

Robotun güvenlik elemanı gibi çalışabileceğini de ifade eden Cesur, “Servis dışında da güvenlik özelliği var. Akşamları iş yerinizi kapatıp gittiğinizde örneği ben Akçakoca’ya gidip geliyorum. Akçakoca’dan cep telefonumu açıp iş yerimi görebiliyorum” ifadelerini kullandı.

Robotun yapım süresi ve maliyetleri hakkında bilgiler veren Cesur, “Robotu yaklaşık 3 ayda tamamladım. Bana maliyeti aşağı yukarı 8 bin lirayı buldu. Ancak seri üretime geçerse maliyetleri düşecektir. Bu tip bir robotu yurt dışından getirmek istediğiniz zaman yaklaşık 15 bin doları bulur. Ben bunu 7’de 1 fiyata mal ettiğim. Fakat kendi işçiliğimle bu robotun cıvatasına kadar  herşeyi bana ait” dedi.

Hayalinin 3 tip ve daha gelişmiş robotlar yapmak olduğuna dikkat çeken Cesur, “Bu robotun benim hedefimde 3 modeli var. Bu cep telefonu ile kontrol edilebilen bir nevi yardımcı. Bunun ikinci modeli zaten ben bunun ismini MC1 koydum. MC2 modelinde  sensörlü modeli, yani 10 tane masaya düğme ile gönderebileceğim bir model. Üçüncü model ise tamamen yapay zekalı, kendi bağımsız çalışan bir model olarak düşünüyorum. Devlet bize imkan verirse bizler uzaya gemi bile yaparız” dedi.

Yorumlar

Yorumlar
fuat arı 9.3.2019 - 12:35:03
helal olsun
fuat arı 9.3.2019 - 12:32:20
helal olsun bee,türkiyenin elon mask ı