Back To Top

SEÇİM ÖNCESİ, FINDIK ÜRETİCİSİNE DESTEK DARBESİ

SEÇİM ÖNCESİ, FINDIK ÜRETİCİSİNE DESTEK DARBESİ

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.2.2019
SEÇİM ÖNCESİ, FINDIK ÜRETİCİSİNE DESTEK DARBESİ
- A +

AKÇAKOCA'DA, ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMESİNDE MAĞDUR ÜRETİCİ SAYISI 1000...

 AK Parti Hükümetinin 2009'da uygulamaya koyduğu "Yeni Fındık Stratejisi" kapsamında fındık üreticilerine yapılan alan bazlı destek ödemlerinde, bu yıl başlayan yeni uygulama ile  çok sayıda üretici beyan ettiği alanın altında destekleme parası alacak.

Geçmiş hükümetler döneminde yürürlüğe giren kanun hükmünde kararname  ile tarım arazileri yeniden sınıflandırılmaya başlandı.

1. VE 2. SINIF FINDIK ARAZİLERİNE DESTEK YOK!

Tarım ve Ormancılık Bakanlığı, taşra teşkilatlarına gönderdiği genelgede, yeni arazi sınıflamasına göre desteklerin verilmesi talimatı verdi. Bakanlığa bağlı taşra teşkilatlarına gönderilen genelgede,  1. ve 2. sınıf fındık arazisi kapsamına giren bahçelere destek verilmeyeceğinin altı çizildi.

Karadenizli  fındık üreticilerini şoka sokan ve gündeme bomba gibi düşen bu uygulama ile  alan bazlı fındık desteği çıktığı günden bu güne kadar beyan ettikleri dönüm üzerinden destek alan  çiftçinin  yönetmeliğin 4’üncü maddesine dayanılarak güncellenen haritalar ile mağdur edildiği ve  destekten yararlanamayacağı ifade edildi.

Tarım ilçe müdürlüğü yetkilileri, Bu yıla kadar uydu haritaları üzerinden herhangi bir kontrol olmamış çiftçi beyanı üzerine yapılan arazi kontrolleri ile ödemeler yapıldığını söylediler.

AKÇAKOCA'DA MAĞDUR ÜRETİCİ  SAYISI 1000

 Güncellenen haritalar nedeniyle 1000 civarında Akçakocalı fındık üreticisinin alan bazlı destek ödemesinde kesinti yapılacağının öğrenilmesi üzerine harekete geçen  üreticiler,  AK Parti  Milletvekillerini, iktidar partisinin il ve ilçe yöneticilerini arayarak mağduriyetlerinin giderilmesi için adım atmalarını istedi.

Yorumlar

Yorumlar
Fındık 30tl.olsun.destekleme kalksın. Destekleme dediğin nedir. Çocuğa şekerdir.
Vakti zamaninda duz yerler eğimli olarak sisteme girilmis . Yanliş yapilmissa duzeltilebiliyor ama bir basvuru zamani var . Bilginize...