Back To Top
TMO’dan Fındık İsteyen İhracatçılar Kim?

TMO’dan Fındık İsteyen İhracatçılar Kim?

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.2.2019
TMO’dan Fındık İsteyen İhracatçılar Kim?
- A +

Serbest piyasada fındığın 16 lirayı geçmesi üzerine harekete geçen fındık ihracatçıları, TMO’nun elinde bulunan fındık stokuna göz diktiler.

Düzce Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu TMO fındık stoklarını piyasa sürmesi gerektiğini belirtti. Karslıoğlu, bu konuda şu görüşlere yer verdi:

“Günümüz koşullarında, finansmana erişim konusunda zorluklarla karşı karşıya olan firmalarımız arz eksikliğinin getirdiği olumsuzluklarında etkisiyle taahhütlerini yerine getirememe riski ile karşı karşıya kalmıştır. Ayrıca bahse konu arz eksikliği sebebiyle rakip ülkelerin satmayıp beklettiği stokları daha değerli kılması, finansman sorunu olmayan yabancı sermayeli şirketleri avantajlı duruma geçmesi, ülkemizin fındık ihracatının düşmesine ve istihdamda daralmanın oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Bu kapsamda, söz konusu olumsuz şartların bir an önce ortadan kaldırılması amacı ile Toprak Mahsulleri ofisinde mevcut olan 2017 ürünü yaklaşık 800.000 ton kabuklu fındık stokunun, ihraç kayıtlı olarak makul ve rekabetçi fiyatlarla hızla piyasaya satılması için gerekli düzenlemenin yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Üreticinin elinde fındık bulunmadığı için, üretici kesimin de mağduriyeti söz konusu değildir. Aynızamanda , ülkemize döviz girdisi sağlanacağı gibi, fındık sektöründeki konumumuz da muhafaza edilmiş olacaktır." dedi.

Öte yandan,   “İhracatçılar da TMO’dan fındık istiyor, Fındık depolarda çürümesin, ülkemiz kazansın” başlıklarıyla yer alan haberlerin tekelci firma kaynaklı servis edildiğini savunan Karan, ihracatçılara tepki gösterdi.

Bir basın açıklaması yapan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği ile İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’ni TMO’dan fındık talebinde bulunan ihracatçıları ve iddia edilen stokçuları açıklamaya davet etti.

Yorumlar

Yorumlar
MURAT 1.3.2019 - 10:37:40
BATSINLAR BENCE....
TMO BU adamlara satsın 20 TL den fındığı.Sonra aradaki farkı satın aldığı üreticiye versin.Bakalım nasıl oluyormuş.Çiftçi seviciler sizi
Çiftçiyi Ferroya mahküm ettiniz.10 TLden fındık sattı bu çiftçi.Şimdi fındık yok ha beter olun.Çürüsün depolarda fındık.Sonunda yağlık olur.Sizden çiftçiye fayda yok.Onların bedduaları yeter size.
garban çiftçi 28.2.2019 - 13:53:24
Fındık isteyen ihracatçılar zamanında vatandaşa neden iyi fiyat vermemişler.
yeni