Back To Top
İHRACATÇILAR TMO'DAN 10 LİRADAN FINDIK İSTİYOR

İHRACATÇILAR TMO'DAN 10 LİRADAN FINDIK İSTİYOR

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -19.2.2019
İHRACATÇILAR TMO'DAN 10 LİRADAN FINDIK İSTİYOR
- A +

 İhracatçılar da TMO’dan fındık istiyor. Fındık yokluğu nedeniyle fındıksız kalan ihracatçılar, TMO’nun Fiskobirlik’e 10 liradan fındık satması üzerine harekete geçerek aynı fiyattan kendilerine de fındık vermesini istedi.

Bu sezon fındıktaki büyük rekolte azlığı nedeniyle fındıksız kalan ihracatçılar, gözlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’nin elinde bulunan fındığa dikti. TMO elindeki 2017 ürünü kabuklu fındık stoğundan 10 bin tonun Fiskobirlik’e kilosu 10 TL’den satmasının ardından harekete geçen ihracatçılar, sektördeki ticaret ve ihracatta haksız rekabet yarattığı, hür müteşebbisleri zor durumda bıraktığını iddia etti.

Fiskobirlik’in kendisine uygun fiyatla tahsis edilen fındıkları, kendi üretiminde kullandığı gibi, ihracatçıların da fındık satmakta olduğu yurt içindeki sanayici firmalara da pazarladığını iddia eden ihracatçılar, bu durumda, aynı pazara ürün satan bir kuruma devlet eli ile ve uygun fiyatla fındık verilmesinin haksız rekabet yarattığı ifade edildi. Bu durumda ihracatçıların pazar paylarını azaltarak faaliyetlerini olumsuz yönde etlkilediğini savundular.

Bu çerçevede Türkiye fındık ihracatının % 100’ünü gerçekleştiren fındık ihracatçılarına da, FKB’ye verilen şartlarla fındık verilmesinin hakkaniyetli bir uygulama olacağını vurgulayan ihracatçılar, depolardaki 200 milyon dolarlık fındığın çürüdüğünü belirterek, aynı şartlarda mal istediklerini kaydettiler.

FINDIK DEPOLARDA ÇÜRÜMESİN, ÜLKEMİZ KAZANSIN…

İhracatçılar, ilk başlarda Fiskobirlik'e fındık vermeyip, firmaları da karşısına alan TMO'nun stokçulara hizmet ettiğini belirterek; "TMO, Fiskobirlik'e ilk etap fındığı zor da olsa verdi. Fındığın bu kadar geç verilmesinde ana sebep stokçulardır. Fiskobirlik, bir yıl vadeli 10 bin ton fındık alıyor. Aynı şartlarda biz de TMO'dan fındık istiyoruz. Halen 200 milyon dolarlık fındık TMO depolarında çürüyor. İhracatçılar olarak TMO'dan fındık istediğimizde satışımız yok diyorlar. Bu da stokçuya hizmet ettiğini gösteriyor. Bu anlayışla devlet hazinesine zarar veriliyor. Fiskobirlik'e sunulan şartlarda fındık bekliyoruz. Fındık depolarda çürümesin, ülkemiz kazansın" dediler.

BİRKAÇ STOKÇU…

Yüksek banka faizleri ile karşı karşıya kalan ihracatçılar, TMO'dan fındık beklediklerini belirtirken, "Şuan TMO'nun 2017 yılı fındığının depolarda durması yüzünden devlet zarar ediyor. Fındığın bekletilmesinin devlete bir karı yok. 200 milyon dolarlık fındığın depoda durması sadece fırsatçılara yarar" açıklamasında bulundular.

Öte yandan fındık stoklayan kesimlerin, TMO'nun ihracatçılara fındık satmasını da engelledikleri ileri sürülerek; "TMO'nun elinde bekletilen fındıklar çürüyerek her gün değeri kaybediyor. Devlet hazinesine zarar veriliyor. Devletin 200 milyon Dolarlık gelirini kendi menfaatleri için engelleyen birkaç stokçu ve onların menfaatlerine uygun davranan sorumlular, bu vebalin altında kalacaklardır” denildi.

ÜRETİCİ FİYATIN DÜŞMESİNDEN TEDİRGİN

Bu arada üreticiden 14 liradan fındık alan TMO’nun serbest piyasada da 14 lirayı geçmesinin ardından ihracatçıların istediği şartlarda 10 liradan fındık satmasının gelece sezon için serbest piyasada fiyatları yüne 10 lira seviyesine düşürme endişesi nedeniyle tedirgin olan üreticiler, TMO’nun ihracatçılara fındık vermesi halinde fiyatın bugünkü serbest piyasa fiyatının altında olmamasını istedi.

Yorumlar

Yorumlar
TMO 16 liradan satsın fındığı hadi bakalım kimin yanında 10 liradan fındık vermek 2019 için fındık 8 lira demek
yeni