Back To Top

AKÇAKOCA'NIN SORUNLARI VE VİZYON ÜZERİNE

AKÇAKOCA'NIN SORUNLARI VE VİZYON ÜZERİNE

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -18.2.2019
AKÇAKOCA'NIN SORUNLARI VE VİZYON ÜZERİNE
- A +

KÜRESEL DÜŞÜN YEREL UYGULA / SORUNLAR VE VİZYON ÜZERİNE

 İlçemizin sorunlarını uzun uzun konuşmaya hiç gerek yok. Bu zaten her seçim arefesinde yıllardır tüm Kasaba Sakinleri tarafından konuşula geliyor. 

Kendime göre belirlediğim, üzerinde mutabık kaldığımız temel sorunları önem derecesine göre burada tekrarlamakta da bir beis görmüyorum : 

__ En önemli sorun bana göre yeterince sunulamayan Sağlık Hizmetleri. Hasta yakınları çok iyi bilirler ki, her sağlık sorunu zamana karşı bir yarıştır. Maalesef sağlık bilinci çok yüksek bir toplum olmadığımız için işimizi hep son dakikaya bırakmayı pek bir severiz. Dolayısıyla mevcut hastanemiz demeye dilim varmıyor, dispanserimiz maalesef özellikle artan nüfusuyla böbürlendiğimiz yaz aylarında gerekli sağlık ve acil servis hizmetleri vermekten çok uzak. Kasabamızın nüfusu sadece turistlerle artmıyor, fındık için gelen binlerce işgücünü de gözardı etmemeliyiz. Yani civar hastanelerin mesafesiyle ilgili konuşurken bize yakınmış gibi görünen hastanelere eğer bir hasta yetiştirmeye çalışıyorsak, geçen her saniyenin ne kadar değerli olduğunu, 25-50 km yolun gözümüzde nasıl büyüdüğünü daha iyi anlıyoruz.

İnşallah hiçkimse bunu bir şekilde deneyimlemek zorunda kalmaz. Şu sıralar maalesef yaradana sığınarak yaşıyoruz. Bu yüzden bana göre bizim en büyük sorunumuz tam teşekküllü bir hastaneye ve yeterli tıbbi personele sahip olamamak. En büyük eforu, en yoğun gayreti hep birlikte bunun için sergilemeliyiz. 

__ Bir diğer büyük sorunumuz kasabamızda giderek azalan istihdam olanakları. Bu yüzden Akçakoca sürekli göç veren bir kente dönüştü. Üniversite eğitimi için çıkan genç nüfus genellikle bir daha geri dönmüyor. Çünkü Akçakoca gençlerimize hiçbir gelecek sunamıyor. Azalan ticari faaliyetler kasabamızın ekonomisini de ciddi bir şekilde olumsuz etkiliyor, giderek fakirleşiyoruz, satın alma gücümüz azalıyor. Salt sezonu sadece birkaç ayla sınırlı turizme bağlı bir ekonominin önünde sonunda tıkanması, sürekli göçverdiğimiz için kasaba sakininin yaş ortlamasının sürekli yükselmesi kaçınılmaz görünüyor. Bu yüzden ilçeyi bir şekilde ticari cazibe merkezine çevirecek adımların atılması şart. Bunun için ciddi bir ekip çalışmasına veTicaret ve Sanayi Odalarıyla, Bölgesel Kalkınma Ajanslarıyla, Kosgeb gibi paydaşlarla ve komşu illerle işbirliği olanaklarının görüşülmesi gerekmektedir. Kısaca ilçemizin çok daha fazla ve çeşitlendirilmiş gelir kaynaklarına ihtiyaç vardır.

Sorun değil belki ama belediyelerin halka daha yakın bir ilişkide olmasını çok önemsiyorum. İnteraktif temas sürekli halkla iletişim olanağı sağladığı gibi icraatların ve faaliyetlerin düzenli duyurulmasını da olanaklı kılar. Bu yüzden mutat aralıklarla periyodik "Halk Buluşmaları" mutlaka planlanmalı. 

Akçakoca için projelerin;

_ Çocuk ve Aile  

_ Sosyal Adalet  

_ İstihdam / Bölgesel Kalkınma                                                                                                                    

_ Doğa ve Çevre ( Yeşil Politika )
_ Sağlık
_ Eğitim
_ Ulaşım ve Haberleşme Altyapısı
_ Yerel Finans Kaynakları  

ekseninde olması lazım.

Adayların hepsini gayet yakından tanıyorum. Aralarından Okan Yanmaz'ı önplana çıkarmamın bir nedeni de diğer adayların bu kent için yapabileceklerini artık sınamış ve kapasitelerini biliyor olmak.

Bu nedenle bize kesinlikle iddialı ve vizyoner bir başkan lazım. Arkasında iz bırakmak için yola çıkmış, kasabamızın çehresini değiştirmeye, Akçakoca'yı bir marka kente dönüştürmeye talip iddialı bir başkan. Küreselleşerek köye dönüşen yeni dünyada yerel uygulamalarıyla evrensel değerlerin peşine takılmış bir başkan. İşte bu yüzdendir ki, mevcut hükümete yakınlığı avantaj olan bir partiden Avrupa'yı ve dünyayı bilen, kişisel menfaatlerini öncelemeyecek kadar tok, yaratıcılığına, yönetim beceri ve tecrübelerine güvenebileceğimiz, kendisini bu kente adamış olan Okan Yanmaz'ın bu kutlu göreve gelmesini HEP BİRLİKTE  sağlamamız gerektiğini düşünüyorum. 

Adayların artık soyut söylemlerden çok somut program, projelerini ortaya koyma zamanı geliyor. Ne kadar seçmenin  seçimini yine geleneksel yöntemlerle, tuttuğu ya da ait olduğunu düşündüğü tarafa göre yapması beklense de projelerin de yarıştığı bir yerel seçim olması en büyük dileğimiz. Sunulan projelerin akıbetini takip edip vakitli hesap sormak da hepimizin yurttaşlık görevi olmalıdır. 

Daha önce başkanlık koltuğuna oturan adaylardan henüz bir (re)aksiyon gözlemleyemedik. Oysa yönetimde bulundukları için Akçakoca'nın sorunlarını en iyi bilmelerini beklediğimiz adaylardan henüz  bir proje görememek oldukça şaşırtıcı. Aslında eski başkan ve mevcut başkanların görevleri döneminde ne kadar iş yaptıklarını, ne kadar kaynak kazandırdıklarını, kaynak kullanma şeklini, Akçakoca'ya kazandırdıkları yeni gelir modellerini açıklaması lazım. Bu kesinlikle bir atma-tutma, hayali projeler yarışmasına dönmemeli. Asgari mantık ve gerçekçilikten uzak ütopik projeler, geçen Fikret Başkanda olduğu gibi şiddetli eleştirilere maruz kalabilir ve hatta alay konusu olabilir. Yani çıkıp "ben 1 milyon turist getireceğim" diyen kazanmayacak. Ya da bunu diyen Akçakoca'nın yatak ve ağırlama kapasitesini biliyor ve buna karşı tedbirlerden bahsediyor olacak. Nasıl getireceğini açıklayacak, kaç araçlık park olanağımız olduğunu bilecek. Kısaca  milleti aptal yerine koymayacak. 

Bunun yanında adaylardan Okan Yanmaz'ın da hedef ve projelerini daha net ortaya koyması lazım. 

Bütün başkan adayları sokağa kulak vererek görev döneminde öncelik sıralamasına göre yapması gereken işlere ait bir yol haritası çıkartmalıdır.  

Partilerin manifestosunun yanında başkan adaylarının da kişisel ajandalarını halkla paylaşması elzemdir. 

Zaman zaman naçizane paylaşımlarımız ve önerilerimiz devam edecek.  

Ağzı laf yapan, desteksiz atan demagogların değil gerçeklerin yarıştığı adil bir yerel seçim olması dileğiyle..  

Yorumlar

Yorumlar
adil bir seçim olması dileğimle demişsin de ismin yok ve sürekli bir adayı överek taşığınız isimsiz köşe yazılarınızla adil bir yarışa hizmet ettiğinizi mi düşünüyorsunuz
... 18.2.2019 - 11:06:14
isimsiz köşe yazılarıda moda oldu. nedense bir adayı ön plana çıkarıyor. bunlar yarar değil zarar getirir övdüğünüz kişiye