Back To Top
Şehri yönetmeye talip olacak kişi her şeyden önce güvenilir olması, özü sözü bir olması gerekir

Şehri yönetmeye talip olacak kişi her şeyden önce güvenilir olması, özü sözü bir olması gerekir

 - 4 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -18.2.2019
Şehri yönetmeye talip olacak kişi her şeyden önce güvenilir olması, özü sözü bir olması gerekir
- A +

FİKRET ALBAYRAK ARTIK KİMSEYE GÜVEN VEREMİYOR

 Akçakoca siyasi kulislerinde bana “Cımbızcı” diyorlarmış. Ne demek Cımbızcı biraz açıklayalım; Örneğin bir konuşma yapıyorsunuz ama o konuşmanızda söylediklerinizle çelişkiye düşüyor hatta yalan söylüyorsunuz. İfade ettiğiniz çelişki ve yalanları fark edememeniz çok normal, çünkü zaten o çelişkileri ortaya çıkaran sizsiniz.

Eğer siyasetçiler beyinlerine hizmet etmeyi değil de sadece seçilmeyi kazımışlarsa, konuşmaları esnasında yalan ve çelişkilerin açığa çıkması çok normal. Şahsen bir siyasetçinin davasında gerçekten samimi olup olmadığını çelişkili hatta yalan yanlış ifadelerden anlayabilirim. Üstün yeteneklerim olduğu için değil elbette… Sadece dikkatli bir izleyici olduğum için. Tıpkı halkımız gibi. Türk milleti siyasilerin zannettiği kadar sessiz sedasız değildir. Bir de kesinlikle saf değildir. Doğru söyleyenle yalan söyleyeni çok iyi ayırt etmesini bilir. Halkın içinde halkla beraber yaşayan, bilincini halkın üzerine çıkarmamak için gayret eden, kısacası Akçakoca’nın sıradan vatandaşlarından olan bendeniz tipik halk uyanıklığı ile siyasi söylemleri izlemeye gayret ediyorum. Aralarından bazı cümleleri tabire göre “Cımbız” gibi çekerek dikkatten kaçan mevzuları gündeme taşıyorum.

Eğer siyasiler sağda solda kıl tüy bırakırlarsa bize de Cımbızcılık düşer elbette.  

Bu bağlamda, Fikret Albayrak’ın 12 Şubat gecesi Bolu Merkez TV ‘de katıldığı “Yerel Seçime Doğru” programını dikkatle izlediğimi söyleyebilirim. Programa katılan Albayrak’ın satır aralarını not ederken bu sefer kullanmamız gereken aracın cımbız değil kürek olması gerektiğini fark ettim.

Öncelikle şunu söylemek isterim. Program her ne kadar canlı olsa da kurgu önceden yapılmış. Deneyimli gazeteci Erol Tayhan’ın usta üslubuyla sorduğu çanak sorulara gazetecilik adına üzüldüm. Fakat daha sonra telefonuna geldiğini ifade ettiği bazı mesajları okuyup Albayrak’a tarafsız sorular sorduktan sonra karizmasındaki çizik biraz daha belirsiz hale geldi. Aslında fena bir program değildi ama programa canlı bağlanan ve yapmacıklığı önceden tasarlanmış “seçilmiş izleyiciler” yayının saygınlığını zedeledi.

Albayrak neden böyle şeylere gerek duyuyor sorusuna son paragraflarımda cevap vermeye çalıştım. Sabırla okuduğunuz takdirde o sorunun cevabını bu satırlarda bulacağınızı düşünüyorum.

Program esnasında Albayrak beni şaşırtmadı. Eski bir CHP ‘li olarak kendisini en az 12 yıldır tanırım muhalefette iyi huylu aklı başında ve son derece samimi görünmesine rağmen başkanlığında çizdiği anormal çizgiyi de az çok biliyorum. Program boyunca bunu en çok kabul eden de kendisi oldu. Özeleştiri yapmak güzel bir günah çıkarmadır. Ama can çıkar huy çıkmaz sözünden hareketle yeniden seçildiği takdirde aynı senaryoların tekrarlanacağı muhakkak. Kendisi için seçimlerde mücadele eden üç önemli kişiden ikisi yanında değil, 2009'dan kalan Son Mohikan’da zamanında saçmalıklarına dayanamayıp istifa etmişti. Seçilirse tarih tekerrür edecek ve yine çevresindekilere dirseğinin tersini göstererek  birkaç Müteahhitle iş tutacak. Bunu bilmek için kâhin olmak gerekmiyor. Fikret Albayrak klasik bir CHP ‘lidir. Bu tiplerin ana ilkesi “mezara değil pazara kadar” dır. İlk durakta kapıları açıp yanındaki kurmayları aşağıya indirirler. Bunun en önemli nedeniyse seçim öncesi verdiği yalan vaatlerin kendisine hatırlatılma korkusudur. Böyleleri muhalefetteyken kimseye samimiyetsiz olduğunu kolay kolay hissettirmez. Koltuğa oturduktan sonra gerçek yüzleri ortaya çıkar, kurmay sınıfı ise daha samimidir ve hesap sorar. Yeniden seçilmesi halinde yaşanacak manzara geçmişteki gibidir. Koltuğa oturduktan sonra yeni arkadaşlar ve yeni alışkanlıklar açığa çıkacak, belediye yönetimi birkaç kişiyi geçmeyen dar bir grupla idare edilecek, CHP ‘li idealistler tekrar kahve köşelerinde memleketi kurtarmaya devam edecek. Bu filmi daha önce seyretmiştik.

Canlı yayın esnasında birçok not aldım. Bunların tamamını yazsam bu yazı bitmez. Biz bu notları kürekle köşemize taşımak yerine, diğerlerini görmezden gelerek yine Cımbızcılık yapalım en iyisi.

Bakınız Fikret Bey program esnasında üzerine basa basa ne diyor:

 “Dünyadaki yerel yönetimlerle ilgili bütün kitapları okudum, bu birikime yazık olacak kullandırmak istiyorum”

Fikret Bey meğer ne kadar büyük adammış da bizim haberimiz yok!

Şehir Plancılarıyla uzun süre teşriki mesaisi olmuş, az çok belediyecileri tanıyan biri olarak naçizane belirtmek gerekir ki; Yerel yönetimlerle ilgili dünyadaki bütün kitapların okunabilmesi için en az 4 dil bilmek, en az birkaç ünlü kütüphanede yıllarca araştırma yapmak gerekir. Kimsenin o işe ömrü yetmez.

Bu milleti ahmak yerine koyduğunu zanneden birinin sığınacağı son liman olmalıydı o tür palavralar.

Anlaşılan attığı palavraya kendisi inanmış olacak ki cümlenin devamında “… bu birikime yazık olacak kullandırmak istiyorum” diyor.

Aklı başında birinin inanmayacağı bir yalana sanırım en çok kendisi inanmış. Bu cümlede kendisi için mealen şunu söylemek istiyor; “Ben Akçakoca için bulunmaz bir nimetim, benden istifa edin eyyyy halkım… Bu değeri Akçakoca mutlaka kullanmalı” Yahu, böyle bir cümleyi rahmetli Demirel, Özal ve Ecevit bile kurmamıştı.

Fikret Bey’e saygıyla hatırlatmalıyız ki; Kibir cehaletten gelir. O kadar kitabı okumuş bir kişi bunu hareketleriyle konuşmalarıyla zaten belli eder, kitap okudum hatta bütün kitapları okudum demesine hiç gerek yoktur.

Anladığım kadarıyla; Sayın Albayrak kendinde olmayanı palavralarıyla inşa etmeye çalışıyor. Bunun fark edilemeyeceğini sanıyor. O tür yöntemlere başvurmanın sonu her zaman hüsran olmuştur. Şehri yönetmeye talip olacak kişi her şeyden önce güvenilir olması, özü sözü bir olması gerekir.

Yalanlarla, kandırmacalarla çıkılan yolun sonu karanlıktır.

ÖZHAN KIZILTAN

Yorumlar

Yorumlar
ads 19.2.2019 - 08:50:04
belediyeyi gebekese cumhuriyetine çevirenler mi güven veriyor acaba ?
Nasil yazi bu nededin simdi sen ozhan
. 18.2.2019 - 11:06:10
siz ve yorumlarınızda pek güven vermiyor
yeni