Back To Top
17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU

17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -9.2.2019
17 ÜNİVERSİTENİN REKTÖRLERİ DÜZCE’DE BULUŞTU
- A +

 Düzce Üniversitesi adına ‘Tarihi bir gün’ yaşandı. Türkiye’de ilk kez uygulamaya geçirilen ‘Bölgesel Kalkınma Projesi’ ilk olarak Düzce’den başlatıldı. Proje kapsamında 17 Üniversitenin Rektörleri ile başta Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu Yatırımları Genel Müdürlüğü olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren Kalkınma Ajans Koordinatörleri Düzce Üniversitesi Rektörlük Çalıştay Salonu’ndaki toplantıya katıldılar.  

Aralık 2018 tarihinde ele alınan, Üniversitelerin bağlı bulundukları bölgelerdeki doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyellerin değerlendirildiği Bölgesel Kalkınma Projesi hayata geçti. Türkiye’de tüm Üniversitelerde yaygınlaştırılması beklenen projenin ilk toplantısı Düzce Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Programa Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan da katıldı. 

Projenin açılış konuşmasını yapan YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan Türkiye’de ilk Üniversitelerin aktif katıldığı Bölgesel Kalkınma Ajansı bir projenin ilk kez uygulamaya geçirildiğini belirtti. Gündoğan, Üniversiteler için kalite, çeşitlilik, farklılık ve bölgesel gelişme odaklı planlama anlayışının geliştirildiğini ifade etti ve şu görüşlere yer verdi “ Üniversitelerimizin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı kapsamında üniversitelerin eğitim öğretim ve araştırma geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra bulunduğu ilin ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin kullanılması, yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlanması, bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmak için gereken iki önemli unsur, yükseköğretimde nitelikli bilgi üretimi ve nitelikli insandır. Üretilen bu bilginin ve yetiştirilen insan kaynağının da öncelikli olarak bulunulan bölgeye katkısı büyük önem taşımaktadır. Bu program ile üniversitelerin bulundukları bölgelerin ihtiyaçları, sahip oldukları potansiyel ve kapasiteyi göz önüne alarak bölgesel kalkınmanın sağlanmasında öncü, yönlendirici ve aktif bir rol oynamaları hedeflenmiştir.”
Programda ilk sunumu da Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar gerçekleştirdi. Projenin sağlık ve çevre alanında bölgesel kalkınma bölümünü üstlendiğini ifade eden Rektör Demircan Çakar, sinevizyon eşliğinde bu alandaki çalışmaları aktardı. Düzce’nin proje açısından şanslı bir bölge olduğunu vurgulayan Rektör bu konuda özetle şu görüşlere yer verdi “ Geleneksel tamamlayıcı tıp alanında ve tıbbi bitki yetiştiriciliği alanlarında verimli sonuçlar aldık. Biz kalkınmayı sadece ekonomik değerler üzerine kurmuyoruz; bilimsel ve eğitim amaçlı çalışmalar yapıyoruz. Böylelikle projenin sürdürülebilirliğine ilişkin şartları oluşturuyoruz. Düzce’de ürün çeşitliliğini ve ürün markalaşmasını geliştirmemiz gerekiyor”

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni