Back To Top
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği

Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -23.1.2019
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği
- A +

 Fındık üretiminde Düzce'de uzun zamandır etkisini gösteren Drakula ve Amerikan Beyaz Kelebeğinin ardından bir tehlike daha baş gösterdi. Gürcistan'dan Türkiye'ye giren yeni tehlikenin adı ise Kahverengi kokarca.

Fındıkta tehdit oluşturan 'Drakula' lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceği'nin ardından bir tehlike daha ortaya çıktı. Gürcistan üzerinde ülkeye giren 'kahverengi kokarca' fındık için tehlike çanlarını yeniden çaldı. 
Türkiye'nin dünya ticaretinde lider olduğu fındıkta yeni bir tehlike ortaya çıktı. 'Drakula' lakaplı Turunçgil Uzun Antenli Böceği'nin ardından ortaya çıkan 'kahverengi kokarca' fındık için yeni bir tehlike oluşturdu. Günde 30 kilometre yol yapma özelliğine sahip kahverengi kokarca, etkili olduğu fındık kökünü 20 gün içinde bitirebiliyor. 
Fındığa ciddi zararlar oluşturabileceği ifade edilen kahverengi kokarcanın tarlalara girmesiyle üreticiler de büyük sıkıntılar yaşayacak. Düzce'de son yıllarda özellikle Amerikan beyaz kelebeğiyle mücadele eden üreticiler, yeni tehlikeye karşı şimdiden önlem almaya çalışıyor.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni