Back To Top
GÜLTEN ÖZDEŞ…MEMLEKET MESELEMİZ

GÜLTEN ÖZDEŞ…MEMLEKET MESELEMİZ

 - 8 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.1.2019
GÜLTEN ÖZDEŞ…MEMLEKET MESELEMİZ
- A +

 Sözlerime“NEYİMİZ EKSİK” diye başlamak istiyorum.Gerçekten neyimiz eksik ?

Yılın her mevsiminde ayrı bir özelliğe ve güzelliğe, deniz, doğa, kültür turizminin cenneti olabilecek, alabildiğince fındık tarlalarına sahip Akçakoca’mızın diğer yerlerden neyi eksik ki bir türlü hak ettiği ilgiyi göremiyor, hak ettiği ekonomik düzeye erişemiyor.

Geçim kaynağımız olarak kabul ettiğimiz, şimdilerde para etmedi diye üzülmekten başka bir şey yapamadığımız, oysa birkaç yıla kadar büyük sorunumuz haline gelecek Fındık ürünümüz yavaş yavaş sıfırı tüketmekte. Fındık da yeni tat ürünler yapmaz, alternatif ürünlere yönelmez, fındıklıkları ilaçtan kurtarmazsak, yolun sonunun görünmesi, bize hiç uzak değil.

Artık daha bilinçli adımlar atılmasının zamanı geldi de geçiyor bile.Fındık mı Turizm mi, sanayi mi, diye diye zaman kaybedemeyiz. Korumada, önceliği, canlı doğaya vererek, ranta ve siyasete de malzeme yapmayı bir kenara bırakıp, bu meseleyi memleket meselesi kabul etmeliyiz.İçi boş söylemlerden uzaklaşıp, profesyonel eylemlere bir an önce geçmeliyiz.

Bana göre, Turizm, Akçakoca’mızın kalkınması için fındık kadar değerli , olmazsa olmazlarının başında geliyor.

Doğanın cömert davrandığı, her şeyi bir arada barındıran, , atak yapmak için her güzelliği önümüze seren, doğasından denizinden kültüründen, yöresel tatlarından yararlanmamız için adeta yalvaran bu güzel memleketimizin güzelliklerini göstermek için daha fazla beklemeyelim.Lütfen harekete geçelim, Öyle çok zor şeyler de değil yapacaklarımız.

önce,

1. İşe, kendimizden başlayalım.Bakış açımızı değiştirelim.

2. Kısa ve uzun vadeli planlar yapalım, ama hemen yapalım.

3. Son yıllarda turizm de haritalar değişti.Turistlerin tercihleri, doğa ve doğaldan yana kaymıştır.Bundan yaralanmak elimizdedir.

4. Masa başından değil, sahada çalışmaya başlayalım.

5. Esnafımızı, yatırımcımızı, halkımızı, yöneticimizi eğitelim.

6. Her işi, yerel yönetimlerden ve Devletten beklemeyelim. Elimizi taşın altına koyalım.

7. İlçemize gelen insanları bir kalıba sokmaya uğraşmayalım.

8. Turizmi çeşitlendirelim. Bizlere sunulmuş bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve markalaşmak için gönül ve güç birliği yapalım.

9. Elimizdeki ürünü tanıtmak ve pazarlamak için tüm iletişim araçlarını kullanalım.

10. Memnuniyet en iyi reklamdır.

11. Turizm, hassas bir sektörüdür. Gidiş yolu çok meşakatli olmakla birlikte,doğru tespitler yapıp,doğru kararlar alınırsa emek ve sermaye kolayca yatırıma dönebilir.

12. Yalnız, Turizm emek ister, özveri ister, hoşgörü ister, istikrar ister, samimiyet ister , Kalite ister.

13. En önemlisi de hoşgörüdür. Gelen misafirler, sizin kalıplarınıza göre değil, kendi hür yaşam şekillerince, hatta gönüllerince tatil yapmak isterler.Buradaki ince çizgi turizmcinin yol haritasıdır.

14. Turizm sektöründe ihtiyaçlar,gelen misafirlerin istek ve önerileri ile belirlenir.Müşteri, memnuniyeti çok önemlidir.

15. Turiste bir daha gelecek ve bir fazlasıyla gelecek gözü ile bakmalıyız Birinci önceliğimiz para değil, iyi hizmet olmalıdır.İyi hizmetin karşılığı da iyi para olarak geri dönecektir.

Sonra,

İçimizde ki ben ve onlardan kurtulalım, biz, hep, birlik ve beraberlik cümlelerini yerli yerine yerleştirelim. Güzel Akçakoca’ mızı şaha kaldıralım.Başarmamız için hiçbir neden yok.Olmadığını da hep birlikte görelim lütfen…

21.0CAK 2019 / Gülten ÖZDEŞ

Yorumlar

Yorumlar
Bu konuda AkcakocaTV nin küçük bir katkısı olsun ve lütfen internet sayfanızda ki hava durumunu güncel hale getirin. Iki yıldır ne zaman girsem hava 21 derece !!!
Akçakocayı yeni tanımış ve kısmen burada bulunan bir Bursalı olarak nacizane fikrimdir. Fındık ve turizmi birbirine rakip görüp, hangisi öne geçsin mantığını doğru bulmuyorum. Her ikisi de kendi gerçeği ile yaşanmalıdır. Bir yarış olacaksa bu öncelik anlamında degil, ikisini de yukarı taşıyıp, birbirine nasıl entegre ederiz noktasında olmalıdır. Hatta fındık ve deniz turizmi yetmez, farklı değerleri de bu yarışın ! içine katmak gerekir.
Akçakocalı dreğilim, burada çalışıyorum. Sahile indiğimde çöpleri topluyorum ve Akçakocalılar bana gülüyorlar.
16) Yazi beklemeden denizi,dogayi,deniz canlilarini simdiden koruyalim sahillerimizi temiz tutalim.Müsafirlerimizi temizce karsilayalim bu „Cuhalli modelimizi „dünyaya kabul ettirelimYaptigim gözlemlerden hepimizin de cok iyi bildigi gibi dalga büyüdükten sonra sakinlestiginde kiyida tüm pislikler,petsiseler,plastik yiginlari olusur.Bu da daha en cok cuhalli plajinda olur . Eger bu pislikler temizlenmezse dalga büyüdügünde bunlari alir eregli veya Melenagziya atar ve bize tekrar plastik artiklar getirir ve de her defasinda „ BENI YÜKTEN ZEHIRDEN KURTAR,SEN DE BUNNLARI DISARI AT „ dercesine yiginlar atar sahile.Biz de denizin bu cagrisina uyarak 3 ocaktan itibaren cuhalli plaj sahilini kontrol altina aldik.Dalgali denizden sonra cöpleri topladik.Ilk DESTEGI kizilay gönüllülerinden aldik ve bugüne dek yaklasik ÜC TRAKTÖR DOLUSU pet sisesi topladik.Bir pet sisesinin 450 yilda ancak parcalandigini düsünürsek.Yaptigimiz isin ne denli önemli önemli oldugu görülmektedir. C A G R I : „ Akcakocan denize kiyilari olan tüm ülke insanlarina cagrimdir.“CUHALLI MODELINI“ asagidaki sekilde muhakkak uygulayin: 1)Özellikle KIS aylarinda deniz dalgalarini hep takip edin 2)Yüksek dalgayi takip eden gün ,deniz biraz sakinlesince KAR a -YAGMUR a aldirmadan plastik pislikleri muhakkak toplayin. 3)Bu calisma sistemini araliksiz uygulayin. 4)Bunun icin gönüllü „KIYI GÖZLEMCISI“olusturun..ve de „IMECE“ seklinde calisin. Biz simdilik cuhalli plajinda her gün saat 16.oo da gözlemde veya calisir durumdayiz. H a y d i dogayi,deniz canlilarini denizi ,Akcakoca yi sevenler! Eger sizler de bizim gibi,denize,deniz canlilarina,dogaya ve de gelecek kusaklara borclu olmak istemiyorsaniz gercekten Akcakoca savdalisiysaniz bu cagriya destek verin.Haydi kolay gelsin.A.A
Gülten ÖZDEŞ 22.1.2019 - 09:54:53
Yazıma ilgi gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.Sayın Cenk DOĞAN, fındık ile ilgili kitabınız için sizi tebrik ediyorum.Fındık ile ilgili tespitlerinize katılıyorum.Bir çiftçi kızı olarak fındığın Akçakoca mız için ne kadar değerli ve vazgeçilmesinin mümkün olmadığını biliyorum.Zaten vazgeçelim gibi bir fikrim de yok.Fındığın doğru değerlendirilmesi ve katkıda bulunduğu ürün çeşitliliğinin arttırılması konusunun ciddi değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum.Tarlaların verimliliğin arttırılması ve aşırı ilaçlamadan kurtarılması gerektiğini de düşünüyorum ve tarlamda da ilaç kullanmıyorum.Akçakoca mızda turizmin de fındık kadar olmasa da ekonomiye önemli bir değer katacağı görüşündeyim.Fındık ve turizm beraber çok da güzel yürütülür.Bunun için mücadele edenlerden biriyim.Zaten yazımda da belirttiğim gibi, doğru tespitler yapıp doğru kararlar almalıyız ki başarıya ulaşalım.
7. ve 13. madde çok önemli, dikkat çektiğiniz için sizi takdir ediyorum. Maalesef turizmin aynı zamanda sosyal bir olay olduğunu görmeyip sadece ekonomik bir olay olarak görürseniz hiçbir getirisi olmaz. Turist psikolojisi diye başlı başına bir psikoloji var. Turist geldiği yerde yaşadığı yerden çok farklı davranış kalıpları sergiliyebiliyor. Bunu anlıyor olmak gerekir.
Çok muhalefet yapmadan Gülten hanımın yazdığı konular hakkında bir kaç kelimede ben yazmak istedim. Öncelikli olarak özellikle Akçakoca ikçemizde fındık tarımının önüne turizmin veya başka bir hizmet konusunun geçmesi mümlündeğil. 200.000 dekar alanda 8.000 üreticisi olan bir ikçeyiz. Fındıkta verimi 1 kğ artırabilmek için herkes elinden gekeni yapmalı. Sonrasında fındığa bağlı sanayi tesislerinin yapılması daha fazla gelir elde edebilmemiz için zaruri. Turizm konusu ise çok dikkat edilmesi, fizibilite çalışmalarının iyi yapılması, zayıf ve kuvvetli yönlerin iyi incelenmesi gereken bir konu. Sonuçta deniz turizmini doğa ve orman turizmine yönlendiremiyorsak işimiz zor.
AKÇAKOCALI 21.1.2019 - 17:41:11
İyi güzel ne güzel konulara değinmişiniz de lakin gelen turisti nasıl memnun edecez bu kadar herşeyin pahalı olduğu memleketimizde her gelen misafir pahalılıktan sahillerin pisliğinden ve şehrin betonlaşmasından bahsederken.Öyle intiba bırakmışız malesef .Var mı yeşile yatırım doğaya ağaca yatırım.Beton beton hertaraf beton.Bi cadde ışıklandırmalarını bile beceremedik.Alay konusu olduk.Malesefki bu anlayışla bu yönetimle olmaz bu işler.
yeni