Back To Top
ERGUN AŞÇI...SEÇİM ÖNCESİ TERMİNALE SAĞLIK OCAĞI

ERGUN AŞÇI...SEÇİM ÖNCESİ TERMİNALE SAĞLIK OCAĞI

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -21.1.2019
ERGUN AŞÇI...SEÇİM ÖNCESİ TERMİNALE SAĞLIK OCAĞI
- A +

SEÇİM ÖNCESİ TERMİNALE SAĞLIK OCAĞI AÇILACAK AÇIKLAMASI HAKKINDA..

 18 Aralıkta Öncütv’ye çıkan Cüneyt Yemenici şunları söylemişti:

“Artık sağlık ocağı yapılmıyor. Aile Hekimliği merkezleri var. Bu da belli bir nüfus gerektiriyor. Şu an 10 aile hekimimiz var. Bakanlığımız da bu sayıları düşürecek. Artık bir aile hekimine daha fazla kişi düşecek. Artık bölgenin nüfusu kurtarırsa Aile Hekimliği Merkezi yapılıyor. O bölgenin nüfusu şu anda kurtarmıyor.”

O bölge hangi bölge bu açıklamadan çıkarmak mümkün değil ama Sapak Bölgesinin nüfusu bir anda kurtarır hale gelmiş olmalı ki Ayazlı ve Döngelli’yi de alan bölgenin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir sağlık ocağının açılacağı mahalli gazetelerimizde yer aldı.

Tabii ki bir ay önce sağlık ocağı açılamayacağı açıklamasını yapan Cüneyt Yemenici başrolde.

Aile hekimi sayısı azaltılacak açıklamasından bir ay sonra niçin bu sayının artmasına karar veriliyor.

Bu birbirini yalanlayan iki açıklamanın sebebi ne olabilir?

Ne oldu bu bölgenin nüfusu mu arttı birden bire?

Bakanlık sağlık ocağı açma kıstaslarında değişikliğe mi gitti?

Cüneyt Yemenici bir ay önce yanlış mı bilgilendirilmişti?

Yoksa sadece içi boş bir seçim vaadi mi?

Mahalli basına yansımış bir belediye meclisi kararı da yok henüz, terminal binasında sağlık ocağı açılabilmesi için belediye meclisi kararı gerekli, demek ki belediye meclisinden bu kararın geçeceğinden çok emin Cüneyt Yemenici.

Şubat ve Mart aylarındaki belediye meclisi toplantılarına bu teklif/karar gündeme gelmezse bilin ki bu içi boş bir seçim vaadidir.

Terminal binasında sağlık ocağı yapılacak bölüm için daha önce Çıraklık Merkezine çevirebilmek için belediye meclisinden karar çıkarılmış ancak Milli Eğitim Müdürlüğü tahsis edilecek yeri yeterli/elverişli bulmadığı için bu karar hayata geçirilmemişti.

**

Yakından tanıdığım bir aile Akçakoca’da babalarının adına bir sağlık ocağı yaptırma mücadelesi veriyor ve bir yıldır netice alabilmiş değiller.

Netice alınabilmesine yardım edebilecek ve hızlandırabilecek bürokratlar terminale sağlık ocağı yapılması ile ilgili haberde Cüneyt Yemenici ile  birlikte poz vermişler, bürokratlarımızın Cüneyt Yemenici’nin birdenbire ortaya çıkan bu girişimine verdikleri desteği takdir edip şapka çıkarmamak mümkün değildir. (!)

Akçakoca’da hayır hasenat yapabilmek bile siyasi hesaplara hassaten de Cüneyt Yemenici’nin siyasi hesaplarına münasip ise gerçekleşebiliyor değilse yapamıyorsunuz.

Bu ailenin babalarının adına sağlık ocağı yaptırmak için düşündüğü bölge bu bölge değildi ama bu bölgede olması için bildiğim kadarı ile ikna çalışması yapılmış da değildir.

Bu bölgede bağımsız bir sağlık ocağı olması daha iyi olmaz mıydı?

Bu soruya Cüneyt Yemenici, Yasin Yılmaz, Ökkeş Kepek ve Numan Çabuk’un herhangi birinden gelebilecek cevap Akçakoca kamuoyu için gereklidir. Bu cevabın kamuoyunu gerçekten bilgilendirici bir ihtivaya sahip olması gerektiğinin altını da çizmiş olayım.

**

Terminal binasında sağlık ocağı açılacak olmasına en çok sevinecek kişi de eski belediye başkanı ve CHP’nin belediye başkan adayı Fikret Albayrak’tır.

Bilindiği gibi Albayrak döneminde yapılan bu bina; Fikret Albayrak’ın iddialarının aksine verimli değildir, belediye bütçesinden giderler için her ay katkı yapılmaktadır.

Terminal binasının bir bölümünün sağlık ocağına çevrilmesi Fikret Albayrak iddialarına geç de olsa doğruluk katmış olacaktır. 

Aslında sağlık ocağının kiralanmasından gelecek gelirlerin terminal işletmesinin artıya geçip geçiremeyeceği de bilinmezlerimiz arasındadır; böyle bir açıklama yapılmamıştır ve yapılacağı da yoktur.

Niçin mi?

Cüneyt Yemenici ve Fikret Albayrak arasında 2014 seçimleri öncesinde yapılmış yazılı olmayan ancak aleni bir şekilde ifade edilmiş anlaşma gereği.

“Bana oy vermiyorsanız Cüneyt Yemenici’ye verin.” açıklaması/anlaşması gereği.

Ancak Cüneyt Yemenici’den “Bana oy vermezseniz Fikret Albayrak’a oy verin.” açıklamasını da duyan olmamıştır.

Bu anlaşmanın adil bir anlaşma olabildiğini söyleyebilmek bir hayli zor tabii ki.

Terminal binasının verimsizliğinin hiç dile getirilmeden, verimli hale getirilme çalışması, adil olmayan bu anlaşmanın Fikret Albayrak lehine iyileştirilmesi için bir katkıdır.

Bu iddiamı yalanlamanın en iyi yöntemi da terminal binasının gelir ve giderleri ile 5 yıllık sahih bilgilerin Cüneyt Yemenici tarafından kamuoyuna açıklanmasıdır.

Bu çağrıma daha önce de cevap alamadım şimdi de cevap alabileceğimi zannetmiyorum.

Mahcup edilmeyi bekliyorum!

YAZAR :ERGUN AŞÇI


Yorumlar

Yorumlar
Terminal binasının an itibariyle verimli değilmiş gibi görünmesinin sebebi, Bina büyüklüğü değil, Otobüs seferlerinin azalmasıdır.! yapılan terminal binasının verimli olup olmadığı, saat/kişi üzerinden yapılır. Aynı anda gelen ve giden kaç otobüs yanaşabilir. yani kapasite. ( terminali boş görüp, verimli değil diye kafadan sallayarak değil.! ) Yazın hafta sonları gelen ve giden insanların rahat bir ulaşım yapabilmesi için bu kapasitede ki bir bina akçakocaya şarttır. sorun binanın büyük olması değil, Sorun Akçakocaya gelen giden insanın azalmasıdır.!
yeni