Back To Top

Hayata tutunmaya çalışıyor

Hayata tutunmaya çalışıyor

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -7.1.2019
Hayata tutunmaya çalışıyor
- A +

 Yığılca'da erken doğan buzağı, veteriner kliğinde tedavi altına alındı

 Yığılca'da erken doğumla dünyaya gelen 22 kilogram ağırlığındaki Simental ırkı prematüre buzağı, veteriner kliğinde özel bakımla hayatta tutulmaya çalışılıyor.

Yığılca ilçesinde besicilik yapan Mehmet Duman'a ait besihanede normal süreden 2 ay önce doğan prematüre buzağı, hayvancılıkla uğraşanları şaşırtıyor. Besiciler, buzağıyı görmek için tedavi altına alındığı veteriner kliğine gidiyor. 

Mehmet Duman,  yaptığı açıklamada, 19 yıldır hayvancılıkla uğraştığını belirterek, böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını söyledi. 

Şaşkınlık yaşadığını dile getiren Duman, "Evdeydim, annem aradı. Doğuma 1 ay 26 gün vardı. Erken doğum oldu. İnşallah hayatta kalacak. Bundan 15 gün önce hayvan normal doğuma hazırlanmaya başladı. Tutulduğu tarihi hesapladık, daha çok zaman vardı. Biz de şaşkınız." diye konuştu. 

Veteriner Hekim Gökhan Gürman da buzağının tedavi sürecinin başladığını kaydetti. 

Buzağıya ilk müdahaleyi yaptıklarını anlatan Gürman, "Getirildiğinde hayvanın durumu stabil değildi. İlk önce stabil hale getirdik. Doğum sırasında su yutmuş. Bunun için idrar söktürücüler kullanıyoruz. Gerekli vitamin desteğini veriyoruz. Tabii daha klostrumu almadığı için şu an durumu çok iyi değil. İnşallah bu durumu atlatacak." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni