Back To Top
FINDIKÇI DEĞİL BARONLAR KAZANDI

FINDIKÇI DEĞİL BARONLAR KAZANDI

 - 2 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -30.11.2018
FINDIKÇI DEĞİL  BARONLAR KAZANDI
- A +

 Ne Cumhurbaşkanı’nın, ne Hükümetin ve ne de TMO’nun müdahalesi fındığın yükselmesine dahi yetmedi.

Son yıllarda yüz güldürmeyen fındık fiyatında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmaya başlamasıyla 1- 2 lira düzeyinde yükselişe geçen fındık fiyatları, yeniden gevşemeye ve düşmeye başladı. Son gelişmeler, bu sezon da  fındık baronlarının istediği oldu yorumlarına neden oldu.

Fındık fiyatları üreticiye yüz güldürmeyecek. Sezon başında düşük rekolteye rağmen maliyetin altında 12 lira seviyelerinde başlayan fındık fiyatlarında üretici umudunu Toprak Mahsulleri’nin müdahale alımı yapmasına bağlanmıştı.

Ancak TMO uzun zaman fiyat açıklamayınca 12 lira civarında olan fındık fiyatlarında düşüş başlamış ve serbest piyasada fındık fiyatı 11.50 liraya kadar gerilemişti. Düşmeye başlayan fiyatlar üreticiyi kara kara düşündürürken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi.

26 Ekim’de Ankara’da AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, TMO 1 Kasım’dan itibaren Levant kalite fındığı 14 liradan, Giresun kalite fındığı 14,5 liradan alacak.” şeklinde konuşması üreticiyi yeniden umutlandırdı.

TMO’nun fındık alacağının açıklanmasının ardından serbest piyasada yeniden yükselişe geçen fındık fiyatları,  13 liraya kadar yükseldi. Bu yükseliş tüccarda 14 liraya kadar yaklaştı. Üretici fiyatların daha da yükselmesini umut ederken son günlerde  12.75 lira yazan fındık fiyatları, bugünde 12.50 lira olarak açıklandı.

Anlaşılan o ki, fındık fiyatlarındaki düşüşe Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de müdahalesi yeterli gelmeyerek, piyasada tekel oluşturan baronlar, fiyatı yine değerinin altında tutmayı başardılar.

 Bu durumda kaybeden yine üretici oldu, yine bölge ekonomisi oldu.

Yorumlar

Yorumlar
Seçimden önce verilen sözlerin hesabını bir sonraki seçimde sormadığımız müddetçe bunlar gayet normal.
Fındıkçıyı sahipsiz bırakan, rezil eden AKP, Seçmen yine AKP diyor yani üretici mutlu mışıl mışıl uyuyor. Uyandırmayın garibi bulandırmasın denizi
yeni