Back To Top
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!

Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!

 - 1 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -5.11.2018
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!
- A +

 Toprak Mahsulleri Ofisi'ne fındık veren üreticiler ürünlerinin randımanının düşük gelmesine tepki gösteriyor. TMO'ya fındık veren üreticiler, randımanın 50'nin altında getirilerek büyük kayıplar yaşadığını iddia ettiler.

Akçakoca’da  TMO'ya fındık veren üreticilerin anlattıklarına göre, serbest piyasada 51-52 gelen randıman TMO'da 48'i geçmiyor. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındığa yabancı olduğunu belirten fındık üreticileri, tepkilerini şu şekilde dile getirdiler:

TMO HAZIR FINDIĞI KESİP ÜRETİCİDEN ALIYOR…

AK Partili siyasetçilere çağrı yapan bir başka üretici ise,TMO fındık alıyor güzel de randıman da üretici mağdur ediyorlar. Fiskobirlik fındık alırken randımancı inisiyatifini üreticiden yana kullanırdı, yani 24,85 gramı elindeki buruşuklarla 25 g tamamlardı. Bunlar hazır fındığın kesip yarısını ayırıyor.

TMO HİZMETLERİ TAM BİR FİYASKO

Ali Lokum isimli fındık üreticisi milletvekili Ümit Yılmaz’a gönderdiği mesajda;  “ Sayın vekilim,  ilk gün randevum vardı sıraya girmek için sabah saat 05’te Dadalı TMO depoya gittim,  3 sırada olmama rağmen 15 saat sonra akşam 20 gibi eve gelebildim.

 Sebepleri elektrik kesintisinden dolayı saat 12 ye kadar alım yapılmadı, ondan sonraki sıkıntı bilgisayar sistem arasından dolayı saat akşam saat 19 kadar bir üreticinin işlemi yapılmadı.  Randıman alan ve randıman bakan görevliler tamamen alım yapmamak için elinden geleni yapmaktadır. Kendi randımanım 50- 51 gibi gelmesine rağmen o gün 47 randımanlı alım yapıldı.

TÜCCARDA 50 RANDIMAN GELDİ

Fiyat 13 TL olacağı tarafıma söylendi, getirdiğim fındıktan bir çuval kilo fazlasından dolayı alınmadı o çuval bir gün sonra tüccara getirdiğinde randımanım 50 geldi.

 Size o gün şikâyet babında ulaşmak istedim telefonunuz bende olmasına rağmen iş yoğunluğundan dolayı arama yapmadım TMO hizmetleri tam bir fiyasko keşke ürünümü TMO yerine tüccara versem 13 500 verebilirdim saygılar

ALKAN YETKİLİLERİ UYARDI

İyi Parti Akçakoca İlçe Başkanı Behçet Alkan Lokum ise; “ son günlerde TMO' fındık alımıyla ilgili şikayetler kulağımıza geliyor. Vatandaş yetkililerin alım şeklinden şikayetçi. Çürük fındık bulmak için kılı kırk yarmalar, randımanı piyasadan en az 1 yada 1,5 puan düşük almalar gibi bir çok şikayet geliyor kulağımıza. Akçakoca'nın yetkililerini üreticimize sahip çıkmaya bu şikayetleri araştırmaya çağırıyorum “ dedi.

Yorumlar

Yorumlar
Tüccar fındığını boş çürük karıştırıp veriyor. Çiftçi tertemiz fındığını veremiyor.
yeni