Back To Top
OLMAYAN FINDIĞA ÜCRET AÇIKLADI, TÜCCAR SEVİNDİ

OLMAYAN FINDIĞA ÜCRET AÇIKLADI, TÜCCAR SEVİNDİ

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -28.10.2018
OLMAYAN FINDIĞA ÜCRET AÇIKLADI, TÜCCAR SEVİNDİ
- A +

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fındık üreticilerine müjde olarak açıkladığı 14  liralık alım fiyatı fındık bölgelerinde ‘gecikmiş bir karar’ olarak karşılandı

Fındık Türkiye’nin en önemli tarım ürünlerinden biri. Dünyadaki liderliğinin yanı sıra 400 bin ailenin temel geçim kaynağı durumunda. Bu yıl rekoltenin de düşük olması ile birlikte gözler hükümetin açıklayacağı fiyatlara çevrildi. Eylül başı beklenen fiyat açıklaması bir türlü yapılmadı. Üreticinin yüzde 80’i bu süre zarfında fındığı kilosu 10-12 lira arasında bir fiyatla büyük tüccara vermek zorunda kaldı. Üretici bırakın fındığı depolamayı harman alanında sattığı fındığa Cumhurbaşkanı tarafından iki ay sonra fiyat açıklanması üreticilerde hayal kırklığına yol açtı.

ERDOĞAN’DAN GECİKMİŞ MÜJDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP il başkanları ile Cuma günü  gerçekleştirdiği toplantıda fındık için alım fiyatı açıkladı. Erdoğan, “TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren fındığın kilosunu 14 liradan, Giresun fındığının kilosunu da 14,5 liradan almaya başlayacağız” diyerek duyurusunu yapmış oldu..

TEPKİLER GECİKMEDİ

Erdoğan’ın fındık fiyatına dair yaptığı açıklamalara tepkiler de gecikmedi. Düzce, Sakarya, Zonguldak, Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde üreticilerin gösterdiği tepkinin bir benzeri de TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan geldi. Bayraktar, “Fındıkta fiyat 12 liraydı, daha önce bize söylendiğinde piyasaya girilseydi fiyatlar bu kadar düşmezdi. Zaten rekolte geçen yılın çok altında kaldı. Üretimde 160 bin tonluk azalma var. Piyasa iyi işlemediği için, TMO alıma girmeden fındıkta fiyat istikrarı sağlanmazdı. Nitekim öyle de oldu. Geç kalınmış olsa da TMO’nun fındık alımına girmesi piyasaya girmesi olumludur” dedi.

TÜCCAR SEVİNDİ

Fındık temmuz ağustos aylarında hasat edilip pazara çıkar. Zaten fındıkla ödeme vadesiyle borçlanan küçük çiftçi, hasat sırasında yaptığı masrafları ve çocuklarının okul masraflarını da karşılayabilmek için fındığını aynı aylarda veya en geç eylül ayında elinden çıkarmak zorunda kalır diyen Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Zafer Şenyurt;  Köylüden fındığını 11-12 tl den alıp TMO ya 1-2 ay gibi kısa süre sonra 14-14-,5 tl den satacak olan tüccar-manav için durum elbette sevindiricidir” yorumunda bulundu.

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.