Back To Top
İmar Barışından 20 Milyon TL gelir

İmar Barışından 20 Milyon TL gelir

 - 0 Onaylı Yorum  -0 Bekleyen Yorum -26.10.2018
İmar Barışından 20 Milyon TL gelir
- A +

 Düzce’de 25.10.2018 tarihi itibariyle İmar Barışından 20 milyon 595 bin 352 TL tahsil edildi.

Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, İmar Barışı kapsamında Düzce ’de şuana kadar Yapı Kayıt Belgesi için 11.309 kişinin başvurduğu 5.009 Yapı Kayıt Belge’sinin alındığını ve başvurulardan 20 milyon 595 bin 335 TL tahsil edildiğini açıkladı. Vali Dağlı, 31.10.2018 tarihinde sona erecek olan İmar Barışı düzenlemesinde son haftaya girildiğini ifade ederek düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşları uyardı.

Yapı Kayıt Belgesi başvuru örnekleri yayımlandı

Yapı Kayıt Belgesi başvuruları ile ilgili örneklerin yayımlandığını dile getiren Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı “Bu çerçevede; Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari nitelikte olmayan taşınmazları için başvuru yapılacak ise, söz konusu Kamu idaresinin, mutlak suretle, işbu duyurunun ekinde yer verilen, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununa ekli (I), (II) ve (III) sayılı cetvellerde yer alan kamu idarelerinden birisi olması,   ibadethaneler için yapılacak başvurularda ise, yapının bir bölümünde ticari maksatla kullanılan bağımsız bölümlerin olması halinde, bu bölümler için ayrıca Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulması, gerekmektedir. Bu kapsamda 20 Eylül 2018 tarihli ve 30541 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslara göre yapılacak olan Yapı Kayıt Belgesi başvuruları ile ilgili örnekler yayınlanmıştır” şeklinde konuştu.

Yapı Kayıt Belgesine başvurular e- Devlet üzerinden

Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskân sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvuruları, e-Devlet üzerinden alınıyor.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor. Düzenleme 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor. Bu kapsamda Yapı Kayıt Belgesine başvurular, e- Devlet sistemi üzerinden yapılıyor.

Vatandaşların ve kendi beyanı esas alınıyor

E-devlet şifresi, geçerli bir cep telefonu numarası ve e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (metrekare), yapıdaki konut ve işyeri sayısı, arsa/arazinin emlak vergi birim değeri (ilgili belediyeden alınabilecek), yapının bulunduğu arsanın alanı, varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (metrekare), yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek), imar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi ve yapıyı gösteren ve aykırılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. Fotoğrafların dosya formatının 'jpg, jpeg veya png' olması gerekiyor." Vatandaşlar başvuru işlemini tamamladıktan sonra 24 saat içerisinde SMS veya e-mail yoluyla kendilerine bilgilendirme gelecek. Bunun üzerine Yapı Kayıt Belgesi başvuru bedelini yatırılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak.

Bedel 31 Aralık 2018 tarihinde kadar yatırılabilecek

Yapı kayıt belgesinin bedeli, en son 31 Aralık 2018 tarihinde kadar yatırılabilecek. Vatandaşlar başvuruyu yaptıktan sonra hemen bedelini yatırmaları halinde yine 24 saat içerisinde Yapı Kayıt Belgelerini e-Devlet üzerinden alabilecek. Belge için müracaatların son başvuru tarihi, 31 Ekim 2018 olarak belirlendi.

İşte istenilen belgeler!

E-devlet şifresi (PTT Şubelerinden alınacak.) Geçerli bir cep telefonu numarası, Geçerli bir e-posta adresi, Beyan edilecek yapının adresi, Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2), Yapıdaki konut ve işyeri sayısı, Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2),  Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek.) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi,  Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı. jpg. jpeg veya png olmalıdır.)

Yorumlar

Yorumlar
Bu Habere Daha Önce Yorum Yapılmamış.
yeni